Czech Republic

EU se dohodla na novém systému sankcí za porušování lidských práv

Brusel - Porušování lidských práv v zemích, jako je Čína, Rusko či Saúdská Arábie, bude Evropská unie napříště moci trestat výrazně snáze než dosud. Po vzoru takzvaného Magnitského zákona ve Spojených státech budou postihy moci být zaměřeny na jednotlivce bez ohledu na státní příslušnost. Na odpovídající právní normě se dnes dohodli zástupci členských států EU, uvedla agentura DPA. Ministři zahraničních věcí sedmadvacítky ji mají schválit v pondělí.

Plánovaný nástroj podle unijního diplomata dovolí kdekoli ve světě potrestat jednotlivce, kteří hrubě poruší lidská práva či z takového porušení získají prospěch. EU těmto osobám bude moci zmrazit majetek či jim odepřít vstup na své území.

Dosud mohla EU trestat jednotlivce pouze v souvislosti se sankcemi vůči státům. Výjimkou jsou dva zvláštní sankční režimy proti pachatelům kybernetických zločinů a útoků chemickými zbraněmi. Reakci unie na porušování lidských práv ve světě to podle DPA komplikovalo či přímo znemožňovalo, což se ukázalo třeba v případu brutální vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu.

Předlohou pro nový unijní systém postihů za porušování lidských práv ve světě se stal americký Magnitského zákon z roku 2012, který Spojeným státům umožnil přijímat sankce vůči odpovědným jednotlivcům místo vůči celým zemím. Sergej Magnitskij byl ruský právník, zatčený krátce poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací. V listopadu 2009 za nevyjasněných okolností v moskevském vězení zemřel, podle ruské opozice byl zavražděn. Zákon znemožnil vstup do USA a přístup k americkému bankovnímu systém lidem, kteří byli za jeho smrt odpovědní.

Nový nástroj dosavadní sankční režimy EU nenahradí, nýbrž doplní. Bruselu rovněž umožní postihy lépe koordinovat s Washingtonem, uvedla agentura Reuters.

EU diplomacie právo lidská práva sankce

Football news:

Neville compared Liverpool to Coventry after Manchester United's win. Probably because of the color of the uniform
Vladimir Gazzaev held the first training session with Siena
Alessandro Costacurta: Inter are the favourites for both the Milan derby and the Scudetto
The Valencia player tested positive for antigens. Yesterday was a match with Atletico
Tottenham topped the rating of the most eco-friendly clubs in the Premier League. Manchester United, Arsenal, Brighton and Man City-in the top 5, Liverpool-7th
Manchester United and Liverpool put on a show in the cup. The sponsor of the entertainment is the bold positions of Trent and Rashford (United have better realized this advantage)
Roman Abramovich: Lampard's status at Chelsea remains unshakeable. He is an iconic figure for the club