Czech Republic

EU by se podle Babiše měla věnovat situaci v Bělorusku

Brusel - Premiér Andrej Babiš (ANO) se chce během dnes začínajícího summitu EU vrátit k situaci v Bělorusku. Novinářům před odletem do Bruselu řekl, že podporuje návrh polského premiéra na ekonomickou pomoc zemi. Je podle něj důležité podpořit Bělorusy, kteří si přejí konání svobodných voleb. Litevský prezident Gitanas Nauséda dnes vybídl EU, aby sankce uvalila i přímo na běloruského prezidenta Alexandrea Lukašenka. Vyzval šéfa Evropské rady, aby debatu o této otázce zařadil na pořad nadcházejícího summitu.

Země EU neuznaly výsledek srpnových prezidentských voleb, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Lukašenka, vládnoucího bývalé sovětské republice již 26 let. Podle unie nebyly volby demokratické a spravedlivé a Lukašenkův režim tvrdým potlačováním následných protestů porušuje lidská práva. Ministři zahraničí "sedmadvacítky" ale zatím nebyli s to sankce proti běloruskému režimu vyhlásit, protože potřebnou jednomyslnost blokuje Kypr, domáhající se unijních sankcí proti Turecku.

Unijní diplomacie navrhla dát na "černou listinu" čtyři desítky lidí spojených s Lukašenkovým režimem, ale bez samotného Lukašenka, protože některé státy chtějí pokračovat v dialogu s Minskem.

V samotném Bělorusku pokračují protesty proti autoritářskému režimu sedmým týdnem. Server Tut.by dnes informuje o studentských stávkách a lidských řetězech solidarity v ulicích Minska.

Kdy přesně by se měli evropští lídři situací v Bělorusku zabývat, Babiš neuvedl. Dnes večer ze summitu přiletí kvůli televizní předvolební debatě zpět, zastoupí ho tam polský kolega. Po debatě Babiš plánuje návrat k jednáním v Bruselu.

Lídři EU budou jednat o dalších vztazích s Tureckem

Najít shodu nad otázkami zahraniční politiky rozdělujícími země Evropské unie se dnes pokusí prezidenti a premiéři členských států. Behem prvního dne dvoudenního bruselského summitu mají na programu debatu o napjatých vztazích s Tureckem, dalším postupu vůči běloruskému režimu či společné reakci na globální vzestup Číny.

Summit začíná odpoledne, až nad pracovní večeří se však budou šéfové států a vlád zabývat vyhrocenou situaci ve východním Středomoří, kde Turecko zkoumá možnosti těžby poblíž řeckých a kyperských břehů. Zejména Nikósie chce ostatní unijní země přesvědčit k rázné reakci, kvůli čemuž zablokovala přijetí sankcí vůči činitelům běloruského režimu.

Předseda Evropské rady Charles Michel chce, aby lídři v závěrech summitu nasměrovali vztahy s Tureckem ke konstruktivnímu dialogu a hovoří při tom o metodě "cukru a biče". Sankce vůči lidem a firmám odpovědným za těžbu, které vedle Kypru či Řecka podporuje například Francie nebo Rakousko, však patrně političtí vůdci neschválí. Další země včetně předsednického Německa totiž nechtějí další zhoršení vztahů s partnerem v NATO, který v rámci migrační dohody pomáhá brzdit příliv běženců do Evropy. K dialogu EU s Ankarou krátce před summitem vyzývali i někteří turečtí vládní politici.

Konečné slovo podle diplomatů nejspíš nepadne ve věci sankcí proti režimu režimu autoritářského běloruského vládce Alexandra Lukašenka, jehož EU kvůli zmanipulovaným srpnovým volbám neuznává za prezidenta. Lídři by podle návrhu závěrů summitu mohli vyzvat ministry členských zemí, aby postihy schválili v nejbližších dnech.

Mezi další témata prvního dne summitu budou patřit vztahy s Čínou, s níž se EU zatím neúspěšně snaží uzavřít investiční dohodu. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že by jako šéfka země předsedající EU chtěla posunout jednání kupředu. Některé země však prosazují opatrnější přístup s ohledem zejména na porušování lidských práv čínským režimem.

Lídři budou hovořit také o unijní reakci na útok na předáka ruské opozice Alexeje Navalného či o možném řešení situace v Náhorním Karabachu.

EU diplomacie summit

Football news:

Ronaldo re-tested positive for the coronavirus. He probably won't play against Barca (Correio da Manha)
Simeone's most crushing defeat at Atletico: lack of Parti, clever adaptation of the flick and grandiose Coman
Barca players are unhappy that some players have extended their contracts with reduced wages (Marca)
Capello on the debut of the Beginning: Fantastic goal. I spoke with Gasperini, he is happy
A Spanish journalist compared Fati to a black salesman running away from the police. Barcelona sues (despite the apology)
We play with major soccer bandits, and I get a yellow for it? Mueller - referee of the match with Atletico
Samuel eto'o: Guardiola is great. He didn't go out just for Messi