Czech Republic

Ekonom Sedláček popustil svou fantazii: Stát by mohl platit mzdu lidem, kteří sedí doma a učí se třeba anglicky

Nejen česká ekonomika, ale prakticky všechny ekonomiky světa hledají tu správnou cestu, jak nastartovat zpět růst. A vlastně normalizovat ekonomický život obyvatel. Na jedné straně je snaha zachránit pracovní místa, na té druhé reformovat celá odvětví a vlastně celé ekonomiky. Hovořil o tom – a nejen o tom – ekonom Tomáš Sedláček v pořadu Českého rozhlasu Plus.

Ekonom Sedláček popustil svou fantazii: Stát by mohl platit mzdu lidem, kteří sedí doma a učí se třeba anglicky
Foto: Archiv Suma sumárum
Popisek: Tomáš Sedláček
reklama

Úvodem se Sedláček vyjádřil k tomu, v jak závažné a hluboké hibernaci lidé jsou. Jak moc jsme se ponořili do covidového spánku? „U nás je to 30 procent populace, která zůstala doma, která začala pracovat z domova, což je veliké číslo. Karanténou si to vyzkoušela všechna odvětví, která si lze představit, a můžeme zjistit, že některé věci už nebudeme muset dělat, nebo je budeme dělat inteligentněji. Stále ta naše veřejná správa vypadá podobně, jak vypadala za Rakouska-Uherska, a teď v posledních letech se to začalo dramaticky měnit,“ poznamenal Sedláček. Byrokratická struktura nás podle jeho slov šíleně zdražuje a on bude rád, když se přesune na nějakou virtuální platformu.

Návrat bude podle jeho slov zajímavý. „Když se na to budu dívat optimisticky, tak se lidé budou těšit do práce, děti do školy. Budeme plní energie, budeme odpočatí, možná budeme komunikovat jiným způsobem mimo ten internet. Budeme si vážit toho času, který máme spolu. A zjistíme, že máme mnoho neefektivit, nejen ve firmách, nejen v byrokraciích, ale i v osobním životě. Na druhou stranu, bude těžké se třeba do toho rytmu vrátit. A možná je to dobře. Možná jsme byli trošku přetažení,“ sdělil Sedláček.

Podle jeho slov je důležité myslet na reálnou ekonomiku. „Co by ekonomika mohla dělat, kdybychom byli zavření doma dva roky,“ uvedl Sedláček s tím, že se nabízí vzdělávání. „Dá se udělat státní grant, že kdo zůstane doma a naučí se anglicky, tak za to dostane mzdu. Takže pokud ty, číšníku, nemáš co na práci, tak se přihlas a zítra jedeme online kurzy na angličtinu, němčinu, francouzštinu, japonštinu a čínštinu,“ uvedl Sedláček. Jak dodal, mzdu by dostával dotyčný pracovník ve chvíli, kdy by plnil úkoly. 

„Takže z příspěvku v nezaměstnanosti by se stala stipendia. Tím by se řešil i dlouhodobý problém lidstva, kdy například taxikáře, který celý život vozil lidi, nahradí samořiditelná auta,“ zmínil. Dle jeho slov by se zkrátka neměla zachraňovat pracovní místa, ale lidé. 

Zároveň také dodal, že nemá cenu udržovat „zombie zaměstnání“. „Nechali bychom lidi si svobodně vybrat, jestli chtějí studovat, nebo pracovat,“ podotkl.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

Zpěvačka Bára Basiková se v rozhovoru pro Deník.cz, který poskytla na začátku dubna, rozhovořila mim…

Football news:

Neymar about relegation from the Champions League: PSG did everything they could. I am sad, but I am proud of the team
Guardiola's father: I do not rule out that Pep will return to Barca as a coach or adviser
Greenwood is playing his 100th game for Manchester United in 19 years, 217 days. This is a record for the English and the 3rd result in the history of the club
Eden Hazard: I'm sorry. I didn't want to offend the Real Madrid fans. I came here to win
Edouard Mendy was out of work 7 years ago, and now he has taken Chelsea to the Champions League final. When it was tight, a year of training for free
Koeman insists on signing Depay, the Barca management is not sure about the forward
Kroos told Mount I'm sleeping fine. Good luck in your first Champions League final