Czech Republic

EK navrhne postup proti pandemii, Berlín jedná o zpřísnění

Brusel/Ženeva/Berlín - V evropských zemích nadále přibývá nakažených koronavirem. Ve světle zhoršující se epidemické situace dnes Evropská komise představí návrh společného postupu členských zemí v boji proti šíření onemocnění covid-19. O zpřísnění opatření v Německu bude dnes prostřednictvím videokonference s premiéry spolkových zemí jednat kancléřka Angela Merkelová. Švýcarská vláda má oznámit dlouhodobější restrikce.

Snahou nových doporučení Evropské komise je předejít komplikacím spojeným s možným uzavíráním vnitřních hranic EU, k nimž země sahaly v průběhu jarní pandemické vlny. Unijní exekutiva se dnes chystá mimo jiné státy vyzvat k dlouhodobě diskutovanému vzájemnému uznávání covidových testů, častějšímu využívání rychlotestů či lepšímu informování obyvatel o prospěšnosti očkování.

Poté, co EU poskytla Česku tři desítky plicních ventilátorů z nouzových společných zásob, by dnes měl Brusel oslovit státy k další vzájemné pomoci v krizových situacích.

Německá opatření se mají týkat uzavření barů, restaurací a zrušení veřejných akcí, napsala v pondělí tamní média. Otevřené však mají zůstat školy a obchody, ačkoliv se jich patrně přísnější režim také dotkne. V zemi se za poslední týden téměř zdvojnásobily přírůstky nově nakažených, Merkelová se však chce podobně jako lídři dalších evropských států vyhnout kompletní uzávěře, která by mohla ohrozit křehkou obnovu ekonomiky.

Federální vláda Švýcarska, kde se o víkendu opět potvrdil nejvyšší přírůstek nakažených, oznámí nová pravidla, která budou podle tamního ministra zdravotnictví Alaina Berseta trvat týdny až měsíce. Restrikce však mají být nejspíš mírnější než ty zavedené letos na jaře.

Francouzský prezident Emmanuel Macron má dnes večer promluvit ke svým spoluobčanům. Elysejský palác nezveřejnil, čeho se má jeho proslov týkat, podobné výstupy však byly v minulosti příležitostí k oznámení nových opatření, podotýká agentura Reuters.

Svět koronavirus

Football news:

Barcelona have 14 points after 10 rounds - the worst start in La Liga in 33 years
The same goal Monday in the Euro 1960 final: did not see the ball fly into the net, and says that he had no right not to score
Monday's last name appeared by accident - because of a drunk person. He entered the day of the week in the documents
Messi is the only one in the top 5 European leagues not to score after 10 + shots in a championship game this season
Lampard on 3-1 with Leeds: I'm absolutely thrilled. On another day we could have scored 5-6
Koeman on 1:2 with Cadiz: the Mood was not too good. Lost because of an error
Mbappe scored his 100th goal for PSG and shares 4th place in the club's goalscoring list