Czech Republic

Dozorčí rada ČD by měla probrat úsporná opatření v podniku

Praha - Dozorčí rada Českých drah dnes bude projednávat možné úsporné kroky. Jedním ze zvažovaných kroků je snížení mezd asi 700 zaměstnanců a také propuštění části z nich. Dráhy chtějí snižovat náklady i v dalších oblastech svého provozu. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni jen na tržbách dosáhly přibližně čtyř miliard korun.

České dráhy plánují personální úspory v řadách smluvních zaměstnanců od dubna. Týkat by se měly zejména administrativních pracovníků, kterým by mzdy měly klesnou zhruba o deset procent. Část z nich by pak měla v podniku skončit.

Šéf státního dopravce Ivan Bednárik avizoval, že by mělo jít o dočasné řešení. "Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl. V souvislosti s možným propouštěním pak řekl, že podnik chce zefektivnit svůj provoz a změny by mohly eliminovat případnou nadbytečnost.

Dráhy k připravovaným změnám uvedly, že zatím jde pouze o návrhy možných úspor. Šetřit chtějí ovšem i v dalších oblastech provozu. O změnách bude vedení společnosti jednat také se sociálními partnery.

Snižování mezd by se každopádně nemělo týkat více než 90 procent zaměstnanců, kteří mají tarifní mzdy. Ty by se podle kolektivní smlouvy letos měly naopak zvýšit o dvě procenta. Průměrná mzda v podniku loni podle výpočtu ČTK činila kolem 38.000 korun.

Celková ztráta skupiny Českých drah, kam patří osobní i nákladní dopravce, bude za loňský rok zřejmě v řádech několika miliard korun. V prvním pololetí činila 1,98 miliardy Kč, v předchozích letech přitom podnik hospodařil se ziskem. Ke ztrátám vedl především obří pokles poptávky cestujících. Ta například na jaře klesla téměř na desetinu a na podzim pak přibližně na pětinu běžného zájmu.

Společnost kvůli krizi v závěru loňského roku provedla změny ve vedení, kdy Václava Nebeského v čele společnosti nahradil tehdejší šéf ČD Cargo Ivan Bednárik. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) změny vysvětlil potřebou posílení krizového finančního řízení společnosti.

železnice České dráhy

Football news:

Spartak-2 coach Pilipchuk about Roche: I liked it. The qualification of the player is visible
Ronaldo ranked in the top 3 scorers of Juventus in Serie A in the XXI century (71 goals). He overtook Dybala
Rostov did not file a protest against the result of the match with Zenit. Replay is not possible (SE)
Ronaldo hit the wall twice with a free kick in the game against Verona. He has 66 shots and 1 goal in Juve
Andrea Pirlo: The young Juve players didn't understand the importance of the details. I asked Ronaldo and Alex to talk to them, but it was not enough
Verona coach: We only gave Juve one chance to score, and it's not easy when they have Chiesa and Ronaldo
Ronaldo has 47 goals in the last 47 games in Serie A