Czech Republic

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Silničáři nabádají ke zvýšené opatrnosti

Na jihu Moravy začal v noci na dnešek padat první sníh letošní zimy. Silnice a dálnice v regionu jsou většinou po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností. Na Znojemsku je na silnicích vrstva nového sněhu. Vyplývá to z údajů na webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Sypače vyjely například i v Brně. "Vzhledem k aktuálním sněhovým srážkám, teplotám pohybujícím se pod bodem mrazu a promrzlému povrchu vozovek probíhá od 04:30 nepřetržitý výjezd všech 21 posypových vozů Brněnských komunikací," oznámil provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec.

Na jihu Moravy dnes podle předpovědi meteorologů může nasněžit až deset centimetrů sněhu, v západní a severní části kraje až 15 centimetrů. Sněžit bude zejména dopoledne, na některých místech mohou být srážky smíšené nebo mrznoucí. Nejvyšší teploty přes den se budou pohybovat mezi minus dvěma stupni a jedním stupněm nad nulou. Na Hodonínsku se při mrznoucích srážkách může tvořit ledovka.

Středočeský kraj

Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V terénu jsou všechny sypače, výraznější problémy zatím nejsou hlášeny, řekl ČTK dnes ráno pracovník dispečinku krajské správy a údržby silnic.

"Začalo sněžit a fronta šla na sever. Postupně vyjely všechny sypače," uvedl dispečer.

Cestáři ve středních Čechách mají střediska v Kladně, Benešově, Kutné Hoře a Mnichově Hradišti. Podle dispečera ráno cestáři vyjížděli na silnice v celém kraji, nejpříznivější situace byla u Mnichova Hradiště.

Sněžení bylo ráno hlášeno například i na Pražském okruhu nebo dálnicích D1 a D11. Řidiči by tam měli počítat s horší viditelností.

Kraj Vysočina

Dopravu na Vysočině dnes zkomplikovalo první významnější sněžení letošní zimy. Silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Sněžit začalo okolo 03:00 na Pelhřimovsku a sněhové přeháňky se postupně posouvají napříč celou Vysočinou. ČTK to řekl Dalibor Tomšů z dispečinku krajské správy a údržby silnic. Na kluzkou vozovku a sníh na dálnici D1 upozorňuje řidiče i státní Ředitelství silnic a dálnic.

Upravit silnice vyjelo v kraji nejprve asi 60 sypačů se solí. "Teď se přidávají i inerty. Z Pelhřimovska se sněžení přesunulo na Jemnicko. Šlo to pod úhlem 45 stupňů krajem Vysočina," řekl Tomšů. Všechny silnice jsou ale podle něho s opatrností sjízdné. Problematický je třeba úsek sinice I/38 Dlouhá Brtnice - Hladov, kde zůstal stát kamion. Sypače tam po 06:00 zamířily už podruhé.

Na D1 jsou řidiči varováni před sněžením a kluzkou vozovkou mezi 50. a 120. kilometrem. Přitom okolo 90. kilometru u Humpolce ještě neskončila letošní část modernizace dálnice a auta tam vjíždějí do zúžení.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu může být dnes sněžení na Vysočině přechodně i vydatnější a nejvyšší denní teploty nepřekročí nulu. V noci nohou být srážky spíš smíšené, někde s mrznoucími mlhami.

Football news:

Bruno picked up 4 Player of the Month awards in 2020. Ronaldo, Henry and Lampard had the same number-but for a career in the Premier League
Lev - the best coach of the decade in the national teams, Deschamps-2nd, Shevchenko-17th (IFFHS)
Head of the Premier League: We ask players not to hug and change their behavior
Milan had rented the midfielder, Torino Meite until end of season with option to buy
Ramos played on painkillers with Athletic due to knee problems
Barcelona's presidential election is scheduled to take place on March 7
Sir Alex Ferguson: Fortunately, I was retired when I watched Liverpool play in the last two years