Czech Republic

Domovy seniorů pod přísnou kontrolou: Jaká nařízení platí pro příbuzné?

Jak přiblížila ředitelka prachatického Domova seniorů Mistra Křišťana Hana Vojtová, opatřeními se musí řídit zaměstnanci i rodinní příslušníci. „Také návštěvy je musí respektovat a nosit při návštěvách roušky. Co se týká počtu osob, dodržujeme opatření, zároveň se snažíme postupovat individuálně,“ přiblížila s tím, že situaci si nikdo nevybral. „Pokud chceme chránit zranitelnou skupinu obyvatel, tak se podmínkám snažíme přizpůsobit – tedy nejen personál, ale také uživatelé služeb,“ dodala.

Platí výjimky

Výjimky se týkají jen v případě zvláštního zřetele, když například navštěvující osoba potřebuje oporu či doprovod. Omezení na dvě přítomné osoby se také nevztahuje návštěvy u pacienta v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění.

Každá osoba, která vstupuje do zařízení, je navíc dotazována na symptomy onemocnění covid-19. Většinou formou dotazníku. Jak uvedl ředitel jindřichohradeckého centra sociálních služeb Jiří Blížil, klienti s těmito pravidly problém nemají. „Návštěvy někdy ano, ale snažíme se je vyřešit ke spokojenosti obou stran. Jako příklad mohu uvést, že pokud jde stejná osoba na návštěvu vícekrát za den, vyplňujeme s ní dotazník pouze jednou,“ popsal benevolenci.

Dle jeho slov to není běžná situace, ale vzhledem k tomu, že restrikce nařídil státní orgán, je třeba je respektovat. „Pro klienty to z naší zkušenosti snesitelné je, nakolik je to snesitelné pro návštěvy, si netroufám hodnotit. Obecně mohu říct, že pro každého by bylo lepší, kdyby vše bylo jako před pandemií koronaviru,“ míní Jiří Blížil.

Mohou být přísnější

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Kryštofa Berky, si v praxi domovy mohou opatření ještě upravit. „V kompetenci každého zařízení je takové podmínky ještě zpřísnit, a to na základě místní epidemiologické situace,“ upřesnil s tím, že další opatření se mohou lišit region od regionu.

Účelem stávajících protiepidemických opatření je dle jeho vyjádření snížit počet cizích osob tzv. potenciálních zdrojů nákazy v místech, kde se vyskytují rizikové skupiny pacientů. „A to tak, aby jich tam ve stejnou dobu nebylo příliš a bylo možné dodržovat rozestupy (s výjimkou blízkých osob). To je jedna ze základních forem prevence. Cílem těchto pravidel je ochrana nejzranitelnějších skupin obyvatel,“ upozornil na hlavní důvod omezení.

Roušku s sebou

Celorepublikově platí, že návštěva u pacienta zdravotnického zařízení lůžkové péče nebo u klienta vybraných zařízení sociálních služeb jako jsou týdenní stacionáře, domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením a domovy se zvláštním režimem, je možná ve stejný čas v maximálním počtu dvou osob. „Zároveň je nutné vybavit se rouškou,“ dodal Kryštof Berka.

Pokud je to možné, návštěvy se mají uskutečňovat ve venkovních prostorách, na zahradě či terase, jednolůžkových pokojích či místnosti pro tento účel vyčleněné.

Football news:

Coca: The win over Liverpool had a good impact on us. It is not easy to beat the European champion and the Premier League twice
Giovane Elber: Lewandowski is better than Messi now. Lionel is a genius, but this year Robert is unattainable
The head of the Belarusian Tribune was detained in Minsk. Max, we're with you
Karl-Heinz Rummenigge: FIFA is seriously thinking about awarding the Golden ball. I want Lewandowski to win
One Barca player among those starting the pre-season has contracted a coronavirus
Malinovsky settled in Italy: after the quarantine, he scored against Lazio and Juve, ahead of Mertens, Higuain and De Ligt in the ranking of the best players in Serie A
City are ready to give Coulibaly a 5-year contract with a salary of 10 million euros. Napoli wants 80 million for him^. Manchester City are working on the transfer of defender Kalidou Coulibaly from Napoli