Czech Republic

Dokažte, že jsou restaurace rizikové, vyzývají Prymulu podniky i Hospodářská komora

Uzavření podniků ve 22:00 bude znamenat ztrátu až 30 procent denních tržeb, tvrdí výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. Obdobně se vyjádřila Asociace malých a středních podniků a živnostníků, výhrady má Hospodářská komora. Žádají, aby ministerstvo zveřejnilo data, že restaurace představují epidemiologické riziko. Události kolem pandemie sledujeme v on-line reportáži.

Sdělila to výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Svaz chce kompromis, ve 22:00 by se přijímaly poslední objednávky a restaurace by musely být zavřené do 23:00. Svaz také žádá ministerstvo, aby zveřejnilo data, že konkrétně hospody a restaurace, nikoliv kluby a noční bary, představují epidemiologické riziko.

Podobné prohlášení vydala také Hospodářská komora. "Zaváděná opatření musí cílit na oblasti, ve kterých se nákaza šíří nejrychleji. Místo toho opatření posledních dní často cílí na oblasti, ze kterých podle oficiálních zdravotnických dat pochází jen minimální počet nakažených."

Obdobně se vyjádřila Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Podle šéfa Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka jsou v restauracích dodržována pravidla bezpečnosti, a tedy minimalizována rizika už nyní. S omezením otevírací doby nesouhlasí. O návrhu na zkrácení otevírací doby restaurací do 22:00 dnes mluvil nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). 

Univerzita Palackého v Olomouci zatím na rozdíl od řady jiných vysokých škol v zemi na distanční výuku plošně nepřechází. Vedení univerzity však bedlivě sleduje vývoj koronavirové epidemie. Ke specifickým opatřením tak zatím přistoupily jen některé fakulty, bezkontaktně se rozhodla vyučovat v nadcházejícím zimním semestru již na začátku září právnická fakulta. Distanční výuka je částečně zavedena i na fakultě tělesné kultury, řekla mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková. Olomoucký kraj zatím nemá žádný okres na takzvaném semaforu oranžový.

Včerejší projev premiéra Andreje Babiše (ANO) dosáhl 77,7 % celkového podílu na sledovanosti ve věkové skupině 15-54 let. Více než polovina diváků sledovala vystoupení premiéra na stanici Nova.

Česká republika potřebuje, aby obchodní cesty do Německa mohly nadále pokračovat bez větších omezení, nejlépe aby se na ně nevztahovala povinnost předložení negativního testu na covid-19. Právě testování by znamenalo významnou administrativní i finanční zátěž. Reálné problémy zejména na přepravní firmy a exportéry ukáže až praxe. Řekli to zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP)

Chorvatsko bylo jednou z mála evropských zemí, kterým se podařilo v květnu snížit počet nových případů covidu-19 na nulu. Nyní je příkladem, jak letní turismus spustil druhou vlnu nákazy zasahující většinu kontinentu, píše americký deník The Wall Street Journal.

Pád z pozice idolu z plakátu do role epicentra nákazy přišel poté, co se vláda v obavě z hospodářských dopadů rozhodla začátkem léta otevřít hranice a lákat zahraniční turisty, kteří tvoří pilíř chorvatské ekonomiky. Poté, co se v zemi nakazili, odvezli si návštěvníci virus domů. Chorvatsko se nyní stalo učebnicovým příkladem, jak mezinárodní cestovní ruch působí v pandemii jako urychlovač. 

Chorvatští představitelé přiznali, že plné otevření země turistům před sezónou bylo nezbytným rizikem, s nímž se počítalo. Druhou alternativou byl podle nich ekonomický kolaps. "Lidé si nějak musejí vydělat na živobytí," řekl prezident Zoran Milanović v nedávném televizním rozhovoru. "Možná, že to nakonec nebude tak špatné," dodal s odkazem na dosud nízký počet úmrtí s covidem-19.

Nemocnice v Plzeňském kraji vyhlašují kvůli zhoršené epidemiologické situaci zákaz návštěv. Ode dneška platí zákaz návštěv ve Stodské nemocnici. Fakultní nemocnice Plzeň rozšiřuje ode dneška zákaz na další oddělení a kliniky. Zrušené návštěvy jsou také v klatovské nemocnici a Nemocnici Horažďovice.

Stávající výjimka z karanténních opatření pro české pendlery dojíždějící za prací do Německa by mohla platit i po 1. říjnu, kdy Berlín změní pravidla pro příjezd z epidemicky rizikových oblastí do země. Saské ministerstvo zdravotnictví dnes sdělilo, že nadále počítá se současnou výjimkou, kdy pendleři nemusí předkládat negativní test na koronavirus a ani pro ně neplatí karanténa, pokud nemají příznaky nemoci covid-19. Případná omezení, pokud by je Berlín zavedl i vůči pendlerům, by se týkala okolo 60 tisíc lidí dojíždějících z Česka do Německa za prací.

"Pro pendlery aktuálně platí výjimka," řekla ČTK mluvčí saského ministerstva zdravotnictví Theresa Schmotzová. "Naše nařízení nemá žádný termín konce platnosti, může se ale stát, že dozná změn. V takovém případě o tom budeme informovat v médiích a na našem internetovém portálu," uvedla.

O zavření škol kvůli epidemii by podle zástupců školských asociací bylo lepší rozhodovat spíš centrálně než pomocí ředitelského volna, jak to dnes doporučil nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka je zavírání škol kvůli epidemii úkolem hygieniků. Podle šéfa Asociace ředitelů základních škol Michala Černého by mělo vyhlášení volna zvážit ministerstvo školství. Ředitelé se budou v rozhodování o ředitelském volnu lišit.

V Íránu se v minulých 24 hodinách potvrdila nákaza koronavirem u 3712 lidí. Jde o nejvyšší denní nárůst zaznamenaný v této blízkovýchodní zemi od února. 

Agentura ILNA dnes citovala vládního zmocněnce pro koronavirus Alírezu Salího, který řekl, že zemi hrozí třetí vlna epidemie. Vyzval k zavedení drastických omezení, která mohou šíření viru pomoci zastavit. Nutná jsou podle Salího zejména v Teheránu, který je domovem 13 milionů lidí.

O zavření škol kvůli epidemii by podle zástupců školských asociací bylo lepší rozhodovat spíš centrálně než pomocí ředitelského volna, jak to dnes doporučil nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka je zavírání škol kvůli epidemii úkolem hygieniků. Podle šéfa Asociace ředitelů základních škol Michala Černého by mělo vyhlášení volna zvážit ministerstvo školství. Ředitelé se budou v rozhodování o ředitelském volnu liši.

Rakouské hlavní město Vídeň chce žáky a učitele, u nichž se objeví podezření z nákazy koronavirem, testovat přímo na školách. Příští týden dostanou 600 tisíc testovacích sad, které fungují na principu kloktání. Oproti testu, při kterém se sbírají stěry z nosu či hrdla, není podle rakouských médií tak nepříjemný, je levnější a výsledky jsou k dispozici do 24 hodin. Test vyvinutý ve vídeňských laboratořích má potřebné certifikáty, podle některých kritiků ale není jasné, do jaké míry je spolehlivý.

"Mnoho podezřelých případů na školách se ukáže být falešným poplachem," řekl rakouský ministr školství Heinz Fassmann, jehož úřad s Vídní na pilotním projektu testů ve školách spolupracuje. Zda se projekt rozšíří i mimo hlavní město, záleží podle Fassmanna na rozhodnutí jednotlivých spolkových zemí.

Plzeňské vysoké školy mají kvůli zhoršující se epidemiologické situaci přejít od středy 23. září na distanční výuku. Týká se to především Západočeské univerzity (ZČU), kde začal nový akademický rok v pondělí. Druhá univerzita, Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, plánovala zahájení akademického roku až od 1. října. Rektor ZČU Miroslav Holeček považuje tak rychle vyhlášené opatření za nešťastné, způsobí velké problémy zejména studentům prvních ročníků, kterých letos na ZČU nastoupilo 3700, řekl dnes Holeček.

Letecká společnost Ukraine International Airlines (UIA) obnoví od 2. října lety z Prahy do Kyjeva. Do ukrajinského hlavního města chce dopravce létat třikrát týdně. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Na Ukrajinu v současnosti létají z Česka také České aerolinie. Ukrajinci přerušili provoz na jaře kvůli koronavirové krizi.

Karlovarský kraj i hasiči pomohou pracovníkům Krajské hygienické stanice Karlovy Vary. Od pondělka už hygienikům pomáhá šestice hasičů a kraj nabídl i další pracovníky z krajského úřadu, kteří by mohli pomoci zejména s trasováním a dohledáváním kontaktů nakažených koronavirem, řekl dnes novinářům hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO).

Po dohodě na krizovém štábu hasiči pomáhají také na odběrových místech pro testování na koronavirus. Karlovarský kraj zároveň převzal na sebe informování starostů o počtu nákaz v jednotlivých obcích.

Středočeské školy se staví k návrhu nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) vyhlásit na pátek 25. září volno různě. Například školy v Příbrami o tom neuvažují, naopak žáci v Říčanech u Prahy budou mít volno nejen v pátek, ale i ve čtvrtek.

Podle Prymuly by mělo být před pondělním svátkem 28. září volno ve školách i v pátek, aby vznikl čtyřdenní víkend a bylo více času na útlum koronavirové epidemie.

Zlínská Univerzita Tomáše Bati přechází od středy kvůli pandemii koronaviru na distanční výuku. Vyplývá to z nového mimořádného opatření, které nařídila Krajská hygienická stanice Zlínského kraje. Nařízení platí do 31. října. Na univerzitě letos studuje 10 201 studentů.

Tři ze čtyř okresů Zlínského kraje, Uherskohradišťsko, Zlínsko a Kroměřížsko, jsou na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví ve druhém, tedy oranžovém stupni rizika, který znamená počínající komunitní přenos, kdy už není u některých nemocných znám zdroj nákazy. Hygienici od začátku pandemie evidují v kraji 1901 případů nákazy, od pondělí do dneška jich přibylo 109.

Postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům by podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) mohl vést k naplnění trestného činu obecného ohrožení. Strategické zásoby ochranných prostředků státu by podle něj mohly být znehodnoceny. "Pokud by se ukázalo, že se SÚKL bude snažit o znemožnění distribuce ochranných prostředků obecně obyvatelstvu, tak to podle mě splňuje i rozměr obecného ohrožení. Ale to je na právnících," řekl Hamáček v Náchodě, kde zahajoval projekt mobilní pošty.

Banky k 11. září přijaly téměř 400.000 žádostí o odklad splátek úvěrů, schválily jich 358 000. Vyplývá to z nejnovějších dat České národní banky. Počet podaných žádostí klesá v souvislosti s blížícím se termínem ukončení možnosti odkladu, který je 31. října. 

Největší německá banka Deutsche Bank plánuje, že kvůli koronaviru zavře na domácím trhu pětinu poboček. S odkazem na jejího vedoucího zaměstnance o tom dnes informovala agentura Reuters. Banka podle něj reaguje na změnu chování klientů a musí šetřit.

Podle Philippa Gossowa, který má v Deutsche Bank na starosti retailové bankovnictví, by měla být síť poboček osekána na 400 ze současných zhruba 500 "co možná nejrychleji". Zavřít by se měly převážně pobočky ve městech.

Mezi hlavní příznaky nákazy koronavirem patří dušnost, tedy tíže na prsou a pocit ztíženého dýchání, horečka trvající déle než dva dny a suchý kašel.

Nemocnice v Pardubickém kraji, města i jejich školy a sociální zařízení mají dostatek ochranných prostředků proti nákaze koronavirem. Další zásoby zatím nemusejí pořizovat. Vyhlášení nouzového stavu, který by umožnil rychlejší a centrální nákup ochranných pomůcek, v tuto chvíli nepotřebují.

Vlaky a autobusy budou jezdit z Česka do Německa zatím bez omezení. Dopravci chtějí počkat na vývoj poptávky, podle ní následně v příštích dnech rozhodnou o případném snížení kapacit nebo počtu spojů.

Německo zřejmě ve středu zařadí celé Česko mezi rizikové oblasti, a bude tak po cestující z ČR požadovat negativní test na koronavirus nebo nástup do karantény. Opatření se nemají týkat pendlerů, profesionálních řidičů a lidí, kteří pouze projíždějí.

Za minulý týden přibyly na světě téměř dva miliony případů. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které jde o rekordní týdenní přírůstek. Podle WHO se od počátku pandemie nakazilo virem již více než 30,6 milionu lidí a zhruba 950 tisíc zemřelo. Podle specializovaného webu americké Univerzity Johnse Hopkinse se na světě nakazilo koronavirem již přes 31,3 milionu lidí a zemřelo přes 965 tisíc.

"Od 14. do 20. září přibyly téměř dva miliony nových případů covidu-19, což představuje nárůst o šest procent ve srovnání s předcházejícím týdnem," uvedla dnes WHO. Zároveň je podle ní přírůstek počtu případů za minulý týden nejvyšší od počátku šíření viru na konci minulého roku.

Ve srovnání minulého a předminulého týdne ale ubylo podle WHO úmrtí s covidem-19 a to o deset procent. Na celém světě za poslední týden zemřelo 37 700 infikovaných.

Lidem, kteří musejí ve Španělsku kvůli koronavirovým restrikcím pracovat z domova, budou zaměstnavatelé nejspíš muset hradit jejich náklady. Podle agentury Reuters se na příslušném návrhu zákona dohodla vláda v Madridu se zástupci odborů a podnikatelského sektoru. Podle vicepremiéra Pabla Iglesiase je potřeba, aby kabinet nastavil pro práci z domova jasná pravidla a ochránil zaměstnance. Zatím ale není jasné, co všechno budou muset firmy svým zaměstnancům během home office proplácet.

"Je nezbytné, abychom práci na dálku regulovali tak, že budou ochráněna práva zaměstnanců," řekl Iglesias televizní stanici TVE. Podle návrhu zákonné úpravy mají mít zaměstnanci záruku, že všechny náklady, které jim kvůli práci mimo kancelář vzniknou, jim zaměstnavatel uhradí. Nic konkrétnějšího ale Iglesias neřekl.

Hygienici v Královéhradecké kraji zaznamenali další rekord v mezidenním nárůstů potvrzených případů covidu-19. Za posledních 24 přibylo 106 případů, od začátku pandemie v kraji tak bylo zjištěno celkem 1357 případů koronaviru. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje jsou k 9:00.

Britský premiér Boris Johnson dnes oznámí přísnější opatření proti šíření koronaviru. Očekává se, že vyzve obyvatele, aby pracovali z domova. Hospody, bary a restaurace v Anglii by od čtvrtka měly zavírat v deset hodin večer, uvedla agentura Reuters.

Ministerský předseda nejprve promluví v parlamentu a večer pak rovněž k národu. Nová opatření mají zpomalit rychle se šířící druhou vlnu pandemie v zemi. Neočekává se však, že dnes premiér oznámí zavedení celostátní karantény, ke které se země uchýlila letos v březnu.

Chystané omezování hromadných akcí v zájmu zpomalení šíření koronaviru v Česku znepokojuje i český sport. Některé fotbalové kluby kvůli očekávaným opatřením pozastavily prodej vstupenek na nejbližší ligové zápasy. Sportovní organizace v čele s Národní sportovní agenturou vyjednávají podmínky, které by udržely české sportovní soutěže v chodu.

Slavnostní předání Nobelových cen za mír, které se každoročně koná 10. prosince v norské metropoli Oslo, se letos kvůli koronavirové krizi uskuteční ve velmi omezené formě. Ceremoniálu se bude smět zúčastnit pouze asi stovka hostů, namísto obvyklých zhruba 1000 lidí, informovala dnes norská televize NRK.

Norský Nobelův výbor rovněž uvedl, že ceremoniál pořádaný u příležitosti předání Nobelových cen za mír neproběhne jako obvykle na radnici v Oslu, ale přesune se do menších prostor univerzity. Zrušen byl také tradiční banket. Nobelův výbor má připravený i scénář pro případ, že by se koronavirová krize dále zhoršila a obřad by musel být uspořádán virtuálně.

V Rusku v pondělí již čtvrtý den stoupal denní přírůstek případů nákazy a je vyšší než 6000. Výrazně oproti předchozím dnům vzrostl počet úmrtí - během uplynulých 24 hodin podle štábu zemřelo 160 pacientů, což je více než dvojnásobek proti 71 úmrtím z neděle. 

Základní škola v krkonošském Harrachově si vytvořila od pondělí dvě venkovní provizorní učebny pro druhý stupeň. Chce žákům umožnit výuku bez roušek, které by jinak museli mít celý den nasazené. Řekla ředitelka školy Helena Stříbrná.

"Roušky mají děti za hodinu prodýchané, mokré, my staří to máme problém udýchat celý den. Takže jsme hledali řešení, aby v rouškách děti nemusely sedět celý den pořád, a osvědčilo se to," uvedla Stříbrná.

Systém eŽádanek po ranním výpadku opět funguje.

Jediná protialkoholní záchytná stanice na Vysočině je od dneška do odvolání uzavřená kvůli koronaviru. Od klienta se nakazili tři z 11 jejích pracovníků. Opilé bude nutné vozit do jiných krajů. ČTK to řekla Monika Zachrlová, mluvčí Nemocnice Jihlava, která stanici provozuje.

Fakultní nemocnice Olomouc zprovoznila ve svém areálu druhé místo pro odběr vzorků na test nákazy novým koronavirem, aby uspokojila rostoucí poptávku. K odběrům jsou přijímáni lidé s žádankou od praktického lékaře, odeslaní hygienickou stanicí i samoplátci.

Systém eŽádanek se potýká s výpadkem:

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin rekordních 170 potvrzených případů nemoci covid-19. Nejvíce v Brně, a to 81. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní převažují případy s mírnými příznaky a oproti jaru je menší podíl hospitalizovaných. Zatímco na jaro přibývaly desítky nemocných za týden a v nemocnici byly desítky hospitalizovaných, nyní přibývají stovky případů denně a v nemocnici je 37 lidí. Z toho jsou čtyři ve vážném stavu.

Německo, které chce zařadit Česko do rizikových oblastí, není první z evropských zemí, která takto učinila.

Ve Fakultní nemocnici Brno leží s nemocí covid-19 oproti jaru i mladí lidé, nejmladšímu je 25 let. V současnosti má nemocnice 26 pacientů s koronavirem, řekl její mluvčí Pavel Žára. Tři čtvrtiny hospitalizovaných jsou starší 60 let. V Jihomoravském kraji je od začátku pandemie k dnešnímu dni 4199 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví.

V následujících dnech zřejmě vláda dál omezí otevírací dobu restaurací a barů. Po uvedení do úřadu to řekl nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Lidé podle něj ztratili ostražitost, místa a situace, kdy lidé jedí a pijí přitom patří k nejrizikovějším.

Nouzový stav, jak se o jeho znovuzavedení v posledním týdnu spekuluje, podle Prymuly zatím není nutné vyhlásit. Potřebná opatření se dají vyhlásit i bez něj, uvedl. Nevyloučil ale, že by si to situace mohla vyžádat za týden nebo za dva.

Připravované omezení hromadných akcí nebude podle Prymuly plošné. Bude se týkat situací,kdy lidé jedí a pijí a přitom nedodržují dostatečné rozestupy.

Prymula nechce jako ministr dělat opatření, která by handicapovala ekonomiku, byť jsou jednodušší. Lidé si musí vzít za své, že mají spolupracovat.

Prymula navrhl, aby ředitelé škol před pondělním svátkem 28. září vyhlásili volno ve školách i na pátek. Vznikl by tak prostor pro útlum šíření viru.

Prymula: "Prioritou je aktuálně zajištění dostatečného počtu lůžek na všech odděleních. Nejsem ale jenom ministrem covidu. V ostatních otázkách plánuji navázat na činnost Adama Vojtěcha."

Prymula: "Zavírat školy nechceme, budeme se snažit, aby minimálně první stupně základních škol zůstaly v každém případě otevřené."

"Doba je nelehká, mým hlavním úkolem bude stabilizovat epidemiologickou situaci. Měli bychom aspoň pár týdnů zapomenout na politiku a spolupracovat," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci.

Babiš: "Zveřejníme čísla z krajských hygienicých stanic. Sebereportování by mělo začít fungovat co nejdříve a hygienickým stanicím ulehčit."

Babiš: "Prymulův hlavní úkol bude zajistit dostatečný počet lůžek v nemocnicích pro jakýkoliv vývoj epidemie."

Německo bude ve středu rozhodovat o zařazení celé České republiky na seznam rizikových zemí. Češi by tak mohli do Německa cestovat jen s negativním testem. Řekl to ČT ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Česká diplomacie podle něj nyní jedná o výjimkách pro pendlery.

Vzděláním epidemiolog Prymula vedl královéhradeckou fakultní nemocnici, byl ale odvolán kvůli podezření ze střetu zájmů. Působil jako náměstek ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) a později Adama Vojtěcha (za ANO). Letos v březnu z postu odešel, protože nezískal bezpečnostní prověrku. Jako ministr ji potřebovat nebude. Na úřadu vlády pak pro něj vzniklo nové místo zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Po vypuknutí epidemie koronaviru byl Prymula dva týdny šéfem Ústředního krizového štábu, poté vedení převzal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prymula byl členem Rady vlády pro zdravotní rizika.

Premiér Babiš uvedl do úřadu ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Bývalý náměstek a vládní zmocněnec nastoupil po rezignaci Adama Vojtěcha. V pondělí Prymula řekl, že chce, aby vydaná opatření byla jednoznačná a srozumitelná. Za svou výhodu považuje, že situaci v resortu dobře zná. Premiér v pondělí uvedl, že od Prymuly očekává hlavně krizové řízení v době epidemie nového typu koronaviru.

Komentář k pondělnímu projevu premiéra Andreje Babiše:

Německo hlásí 1821 nových případů nákazy koronavirem a deset úmrtí za uplynulý den. Počet potvrzených případů v zemi s 83 miliony obyvatel tak od začátku pandemie stoupl na 274 158, z toho 9396 pacientů s covidem-19 nákaze podlehlo, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha.

Brazílie dnes oznámila 13 439 nových případů nákazy koronavirem a dalších 377 pacientů s onemocněním covid-19 zemřelo. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví.

Mexiko oznámilo 2917 nových případů nákazy koronavirem a 204 úmrtí za uplynulých 24 hodin, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet nakažených od začátku pandemie tím stoupl na 700 580, z toho 73 697 nákaze podlehlo.

Skutečná čísla jsou podle Reuters nejspíše mnohem vyšší vzhledem k omezenému testování.

Foto: Reuters

Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru za jeden den stoupl v Česku opět nad tisíc. V pondělí přibylo 1476 nakažených, zhruba o 500 více než v neděli.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 50 764 případů onemocnění covid-19, zhruba polovina se už vyléčila, zemřelých je 522. Aktuálně nakažených je tak 24 817 lidí, většina má mírný průběh nemoci.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvede do úřadu nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Rezignaci bývalého ministra Adama Vojtěcha (za ANO) premiér přijal podle svých slov v pátek a Vojtěch ji oznámil veřejnosti v pondělí. Ten samý den jmenoval prezident Miloš Zeman Prymulu novým ministrem.

Americké akcie v pondělí oslabily. Přispěly tomu obavy z dalších karanténních opatření v Evropě proti šíření koronaviru a průtahy ohledně schválení dalšího záchranného balíku americké ekonomice.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,84 procenta a uzavřel na 27 147,70 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 1,16 procenta na 3281,06 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,13 procenta na 10 778,80 bodu.

Když máte příliš dobrou náladu, vždy je možné se na něco zeptat předního českého epidemiologa, vakcinologa a nově i ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Umí vždy něčím "potěšit": "Na spalničky můžete i umřít." Nebo podrobněji: "Když máme dechovou nedostatečnost a máme ještě nějakou plicní chorobu, logicky můžeme umřít." Přečtěte si komentovaný profil Romana Prymuly od Davida Klimeše.

Francie za uplynulý den zaznamenala 5298 nových případů nákazy koronavirem a dalších 53 lidí tam s onemocněním covid-19 zemřelo. Počet pacientů hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče mezitím v zemi stoupá. Řada měst proto ve snaze zpomalit šíření nákazy a zabránit přetížení nemocnic zavádí přísnější protikoronavirová opatření. Od úterka budou nové restrikce platit také v Lyonu.

"V hlavním čase těsně před volbami premiér neřekl nic nového ani zásadního, bylo to shrnutí toho, co říká v posledních dnech," uvedl na twitteru předseda lidovců Marian Jurečka.

"Přiznává svou chybu, kdy odmítl návrh opatření, která kdyby od 1. září platila, tak bychom dnes tuto situaci nemuseli řešit," dodal.

Kritická je i TOP 09, podle které premiér nepřevzal za nárůst nakažených odpovědnost.

Na projev premiéra kriticky reaguje například předseda ODS Petr Fiala. Vládě vyčetl, že na současnou epidemiologickou situaci není připravena.

"Nechceme zavírat ekonomiku a ohrozit zaměstnanost. Stejně jako vy to chceme zvládnout jen s opatřeními, která náš život omezí co možná nejméně.

Pojďte nám s tím prosím pomoct! Pojďme se znovu semknout. Koronavirus jsme porazili jednou, porazíme ho i podruhé. Věřím, že to zvládneme znovu," zakončil projev Babiš.

Premiér Babiš nastínil i následující priority. "Co nás teď čeká? Urychleně dobudovat integrovaný systém s velkokapacitními call centry. Zajistit dostatečný počet odběrných míst a kapacity laboratoří, které budou hlásit lidem výsledek odběrů do čtyřiceti osmi hodin. Spustit systém sebereportování, který zrychlí celý proces a ušetří čas hygienikům i občanům. A dostatečnou kapacitu lůžek pro pacienty s covidem ve středním a těžkém stavu."

Babiš: "Pojďme si nyní všichni řici, zda nám stojí za to, že na základě naší neochoty dočasně změnit svoje chování, třeba i někdo jiný, klidně i náš blízký, zemře. A to nikdo nechceme.

Zvládneme to, ale jen společně, stejně jako na jaře. Právě proto zase musíme být zodpovědní, ohleduplní a důslední v dodržování pravidel. Pro každého to bude těžké."

Babiš: Chci také poděkovat ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, který dnes oznámil svou rezignaci, za práci, kterou pro zdravotnictví vykonal. Je to slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk, kterého jsem si kdysi přivedl na ministerstvo financí a v podstatě si ho vychoval, takže k němu mám speciální vztah.

Babiš: "Situace je vážná, ale vím, že to zvládneme, protože v těžkých chvílích se náš národ vždycky dokázal semknout.

Chci moc poděkovat našim hygienikům, armádě, zdravotníkům, sestřičkám, medikům, laboratořím, ajťákům, policistům, hasičům, záchranářům a dobrovolníkům! Mají za sebou těžkou dobu. A ještě těžší před sebou.

Chci poděkovat vám všem, kteří jste se spojili a snažíte se epidemii zastavit, třeba i jen tím, že si vezmete tu často nenáviděnou roušku."

Babiš: "Je jasné, že se opatření spoustě lidí nelíbí a líbit nebudou. Ale musíme je teď dodržovat. Kvůli sobě, kvůli ostatním a kvůli tomu, abychom i touto vlnou prošli v relativním pořádku. Proto si dovolím zopakovat základní pravidlo boje proti viru. Tři R. Ruce, roušky, rozestupy."

"Sám jsem viděl případy, hlavně v Praze, kdy lidi nerespektovali ani ty úplně základní pokyny," uvedl Babiš. "Nošení roušky není o svobodě jednotlivce, ale o osobním pohodlí. Ano, je to otravné a ne moc příjemné - ale zachraňuje to naše životy. A já jako předseda vlády prostě nechci dopustit, abychom měli miliony nakažených a tisíce mrtvých.

Babiš: Jak ale vidíme kolem sebe a každý den čteme v médiích a na sociálních sítích, naše společnost je rozdělená. Jsou tu lidé, kteří nosí roušky a podporují všechna opatření, a pak jsou tu lidé, kteří považují virus za obyčejnou chřipku. Můžu to chápat u mladší generace, protože tam nakažení většinou ani nevykazují příznaky a po karanténě se vrací zpět do normálního života. Ale pro starší lidi, kteří navíc mohou mít zdravotní komplikace, jako například vysoký tlak, plicní či srdeční onemocnění nebo cukrovku, je koronavirus vážné ohrožení. Právě starší a nemocné lidi musíme ochránit.

"I já jsem se nechal unést nastupujícím létem a atmosférou ve společnosti. To byla chyba, kterou nechci zopakovat," přiznal premiér.

"Ke konci jara jsme ale měli pocit, že vir odešel a od 1. července jsme zrušili povinnost nosit roušky všude. Tehdy jsme těch opatření měli všichni až po krk, všichni jsme se chtěli volně nadechnout a užít si léto jak jsme zvyklí. Bylo to poté, co jsme zarazili šíření nemoci jako jedni z prvních v Evropě," řekl Babiš.

"Po hezkém létě začíná podzim a my se opět nacházíme ve velmi složité situaci. Budu k vám jako vždycky upřímný a otevřený. Epidemie je zpět. Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou," uvedl premiér Andrej Babiš na začátku svého mimořádného projevu k národu.

Pokud počet nakažených koronavirem přesáhne za měsíc 120 000 osob, hrozí omezení lůžkové péče v Česku. Novinářům to v pondělí po prvním jednání Ústředního krizového štábu řekl jeho šéf, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Považuje přitom za reálné, že by této hranice mohlo být dosaženo už v říjnu. Nadcházející dny podle něj ukážou, zda zafungovalo obnovení povinnosti nošení roušek a zda se šíření epidemie zpomalilo.

Dnešní zprávy z Česka přehledně: 

Na aktualizované mapě regionů v Česku podle rizika nákazy koronavirem je v oranžovém stupni pohotovosti 28 okresů. Dosud jich bylo deset. Praha zůstala ve třetím stupni, který značí narůstající či přetrvávající komunitní přenos. Žádný okres v Česku už nemá bílou barvu, která znamená nulové nebo zanedbatelné riziko nákazy. Dosud jich takových bylo 13. Vyplývá to z dnešních informací ministerstva zdravotnictví a takzvaného semaforu zveřejněného na jeho webu.

Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 od začátku epidemie v Česku překročil 50 000. Za pondělí jich zatím přibylo 783 na 50 071. S nemocí se v současnosti potýká 24 214 lidí. Počet úmrtí stoupl na 521. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00.

Středočeské nemocnice mohou v případě potřeby zvýšit kapacitu lůžek pro pacienty s covidem-19. V nemocnicích v regionu je nyní 53 nakažených pacientů, z toho 34 v krajských zařízeních. Celková vymezená kapacita pro lidi s koronavirem je 139 lůžek. Nemocnice ale mají plány, jak postupovat, kdyby tato kapacita nestačila, řekla dnes novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ministerstvo zdravotnictví dostane kvůli pokračující koronavirové epidemii od vlády 59 milionů korun na zaplacení přesčasů a pohotovostí na krajských hygienických stanicích (KHS) od října do prosince letošního roku. Na dnešním zasedání to schválil kabinet hnutí ANO a ČSSD, řekla na tiskové konferenci vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO). Některé hygienické stanice si stěžují na přetíženost, některé už kvůli velkému počtu nově pozitivně testovaných nestíhají trasovat jejich kontakty. Problémy jsou zejména v Praze.

Středočeský kraj rozšiřuje odběrová místa na testování covidu-19, nová vzniknou v Říčanech u Prahy či Hořovicích na Berounsku. Senioři se také mohou od pondělka v krajských nemocnicích otestovat zdarma bez žádanky od lékaře či hygieny, řekla novinářům po jednání bezpečnostní rady kraje hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ředitelé nemocnic v krajích by většinou uvítali vyhlášení nouzového stavu kvůli pořizování zdravotnických pomůcek mimo režim zákona o veřejných zakázkách. Schválení stavu nouze by podle nich přispělo k ulehčení a zjednodušení nákupů ochranných pomůcek. V současné době zatím mají ochranných pomůcek dostatek, zásoby mají většinou na dva až tři měsíce dopředu. Jen někteří ředitelé naopak řekli, že nouzový stav není nutné vyhlašovat.

Plzeňští krajští hygienici navrhují, aby obě plzeňské vysoké školy, Západočeská univerzita (ZČU) a Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, přešly kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru na distanční výuku. Řekla náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcela Krejsová (ODS). Ředitel krajské hygienické stanice Přemysl Tomašuk potvrdil, že o uzavření hygienici se zástupci kraje mluvili, epidemiologové to projednávali i na obou univerzitách.

Bez potíží přešla v pondělí v souladu s nařízením hygieniků na výuku na dálku Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT), kde zimní semestr začal minulé pondělí. Uvedl to její mluvčí Michal Janovský. VŠCHT podle něj byla na možnost výuky on-line připravena. Již minulý týden se distančně konaly přednášky a cvičení pro skupiny více než 50 lidí. Dnes bylo podle mluvčího v budovách školy víceméně prázdno.

V Česku rychle přibývá zdravotníků nakažených koronavirem. Lékařů bylo k 19. září aktuálně nakaženo 259, o měsíc dřív čtyři. Mezi zdravotními sestrami se počet nakažených zvýšil od 20. srpna ze tří na 433. Jeden lékař a jedna sestra s nemocí covid-19 dosud zemřeli. Informace, které na svém webu zveřejnila Česká lékařská komora, dnes ČTK potvrdil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Rychle roste i počet nakažených dalších zdravotnických pracovníků.

Hygienici kvůli koronaviru nařídili od pátku 18. září uzavření druhého stupně Základní školy Vrchlabí na náměstí Míru. Zjistili více než 20 pozitivních, z toho asi 14 žáků. V karanténě je zhruba 210 lidí, z toho 190 žáků. Počty se mohou měnit, řekl dnes odpoledne ČTK ředitel školy Petr Jindřich.

Plošná opatření jsou největší obavou podnikatelů. Situace se podle nich zhoršila, ale není katastrofální. Znovuzavedení plošných restrikcí proto nelze připustit. Vláda by měla představit plán nařízení, ke kterým bude přistupovat v návaznosti na určitý počet denních přírůstků nákazy koronavirem. Pokud se epidemiologická situace zlepší, vláda by také měla přehodnotit plošné programy podpor. Na dnešní tiskové konferenci to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

V ČR přibývá nakažených zdravotníků. Lékařů má covid 259, před měsícem 4. U sester počet stoupl ze 3 na 433. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky jeden lékař s covidem zemřel.

Vláda dnes znovu aktivovala kvůli poslednímu vývoji koronavirové epidemie Ústřední krizový štáb. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který bude štábu předsedat, na Twitteru uvedl, že poprvé bude jednat dnes odpoledne. Premiér Andrej Babiš (ANO) v posledních týdnech odmítal návrhy ČSSD a opozice na svolání štábu, v pátek ale změnil názor po výzvě Asociace krajů.

Fakultní nemocnice Brno spustí od října provoz elektrobusu, který bude po kraji odebírat lidem vzorky na nemoc covid-19. První týden bude stát u brněnského výstaviště. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. Nemocnice podle něj navíc nebude ve svém areálu provádět stěry samoplátcům. Důvodem je, že pacienti indikovaní k testu hygienou nebo praktickými lékaři čekali na odběry i několik dní. Stejný postup zvolí podle hejtmana Bohumila Šimka (za ANO) i krajské nemocnice. Samoplátcům mají sloužit soukromé laboratoře.

Prezident Miloš Zeman jmenoval po schůzce na zámku v Lánech Romana Prymulu ministrem zdravotnictví. Nahradil ve funkci Adama Vojtěcha.

Univerzita Pardubice musí od čtvrtka zavést distanční výuku. Ve třech okresech kraje bude také povinné nošení roušek na venkovních akcích nad 100 lidí. Novinářům to v pondělí řekli zástupci hejtmanství a krajské hygienické stanice po jednání krajského krizového štábu. Opatření reagují na zhoršení situace ohledně koronavirové nákazy v kraji. Krizový štáb je přijal na základě jednání s hlavní hygieničkou a ministerstvem zdravotnictví.

V Británii by mohlo v polovině října přibývat téměř 50 tisíc nakažených denně. Zabránit by tomu vláda mohla jen rychlým přijetím opatření, která by šíření koronaviru zpomalila. S přibývajícím počtem nakažených by exponenciálně rostl také počet mrtvých s covidem-19.

Podle hlavního vědeckého poradce britské vlády Patricka Vallance by bez přijetí nových opatření zhruba v polovině listopadu mohlo umírat s covidem-19 denně až 200 lidí. Virus se podle něj může dál rychle šířit, protože protilátky má nyní v těle jen asi osm procent z 68 milionů obyvatel Británie. Množství protilátek v těle přitom podle něj postupně klesá.

Hlavní zdravotnický poradce britské vlády Chris Whitty zdůraznil, že vláda premiéra Borise Johnsona musí jednat rychle, aby odvrátila scénář, "k němuž zjevně míříme"

Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Pošta musí do tří dnů přijmout nezbytná nápravná a preventivní opatření, uvedl.

Češi se podle potravinářských řetězců ani přes zhoršenou epidemiologickou situaci znovu neuchylují v zásobovacím nákupům. Situace je stabilní v Praze i jinde v republice. Většina obchodníků nezaznamenala změnu frekvence ani objemů nákupů. Na případnou změnu vývoje jsou řetězce připravené, mají dostatečné zásoby potravin i drogistického zboží. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými obchodními sítěmi.

S trasováním kontaktů nakažených koronavirem v Praze a ve Středočeském kraji bude hygienickým stanicím pomáhat 60 zaměstnanců Úřadu vlády. Strakova akademie to v pondělí uvedla na Twitteru. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová zhruba před dvěma týdny uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených. Do trasování se pak zapojili medici i další hygienické stanice.

Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává od nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že převezme v resortu krizové řízení v době epidemie koronaviru. Na tiskové konferenci premiér zdůraznil, že krizový štáb, o jehož zřízení bude vláda rozhodovat odpoledne a v jehož čele má stát vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), má být platformou pro jednání státu s kraji. "Není zřízen, aby řídil ministerstvo zdravotnictví," řekl. Prymula má podle něj dohlédnout na dodržování dosud přijatých opatření, například na to, aby nemocnice informovaly o naplnění svých kapacit, což ne vždy činí.

"S panem Vojtěchem jsme nikdy spor neměli, když jsme řešili spor o plošné nošení roušek ve školách letos v srpnu. Stojím si zatím, že pan ministr Vojtěch první vlnu zvládnul a měl po celou dobu moji podporu," řekl dnes premiér Babiš. "Rozdíl mezi první vlnou a druhou byl ten, že 10. března za námi přišel jakýsi člověk s matematickými modely na základě situace v Itálii. Podle toho jsme reagovali. Teď přišli s modely, ale už bylo pozdě," dodal.

"Pan prezident mi slíbil již v pátek, že pana Prymulu v úterý v 8 hodin ráno uvede do úřadu ministra zdravotnictví," sdělil dnes premiér Andrej Babiš.

"Adam Vojtěch mi své rozhodnutí skončit na ministerstvu zdravotnictví sdělil již v pátek večer. Pan ministr byl napadán ze všech stran a podle mě se málo bránil," řekl dnes premiér Andrej Babiš (za ANO). Podle Babiše byl Vojtěch nejlepším ministrem zdravotnictví v historii. "Být pod takovým tlakem, chodit denně domů po půlnoci není jednoduché," dodal premiér.

Romana Prymulu odpoledne přijme v Lánech prezident Miloš Zeman. Premiér řekl, že změnu na postu ministra předjednal s hlavou státu o víkendu.

Živě: Vojtěcha vystřídá Prymula. Kdy se ujme úřadu? Sledujte brífink premiéra Babiše

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a premiér Andrej Babiš

Romana Prymulu odpoledne přijme v Lánech prezident Miloš Zeman. Premiér řekl, že změnu na postu ministra předjednal s hlavou státu o víkendu. | Video: DVTV

Liberecký kraj zatím žádná další opatření kvůli koronaviru přijímat nebude. Po pondělním zasedání krizového štábu Libereckého kraje to ČTK řekla mluvčí hejtmanství Andrea Fulková. Potvrzených případů onemocnění covidem-19 v regionu v posledních dnech rychle přibývá, nákazou jsou postižené zejména školy.

Objem schválených žádostí v programu Covid nájemné přesáhl po téměř tříměsíčním fungování miliardu korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu, pod které dotační program spadá, v něm k dnešnímu ránu eviduje 17 290 žádostí v různém stadiu rozpracování za zhruba 2,4 miliardy korun. Vláda na program vyčlenila pět miliard korun. Příjem žádostí skončí příští týden ve středu.

Zájem o testování na onemocnění covid-19 je ve Zlínském kraji velký, Uherskohradišťská nemocnice poprvé nabídla lidem možnost odběrů i o víkendu. V sobotu i neděli přišlo vždy 170 objednaných, což byl strop, který měla nemocnice o víkendu nastavený, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. Provozní dobu ode dneška prodlužuje odběrové místo ve valašskomeziříčské nemocnici, u odběrového stanu ve Zlíně se tvoří fronty.

"Uherskohradišťská nemocnice bude ve víkendovém provozu pokračovat, i o dalších víkendech chce mít kapacitu 170 lidí každý den. Ve všední den je strop 280 lidí, zatím nebyl naplněn. Z dnešního zájmu lidí se ukáže, zda víkend pomohl, aby pondělky nebyly tak naplněné," uvedl Havrlant.

Opoziční politici v prvních reakcích na návrh na jmenování Romana Prymuly novým ministrem zdravotnictví doufají, že najde účinný postup proti pandemii. Připomínají ale také jeho kritizovaný výrok o možném uzavření hranic na dva roky. TOP 09 upozorňuje i na možný Prymulův střet zájmů, protože má živnost v oboru výroby zdravotnických potřeb.

"K nominaci Romana Prymuly říkám: Uvidíme. Má velkou popularitu a znalosti odborníka, pamatuji si ale i výroky o tom, jak je třeba zavřít hranice na dva roky. Proto říkám: Uvidíme, zda uspěje v nové roli: Zastaví chaos a zpomalí pandemii, nebo se bude řídit názory PR oddělení premiéra," uvedl na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Zadlužení Německa kvůli zvládnutí koronavirové krize dosáhne 80 procent hrubého domácího produktu. Dnes to na hospodářské konferenci východoněmeckých spolkových zemí prohlásil ministr financí Olaf Scholz. Jen letos se očekává, že poměr zadlužení vůči výkonu ekonomiky vzroste z loňských 60 na 75 procent.

"Dostaneme se pravděpodobně na úroveň, na které jsme byli i minule," řekl Scholz v porovnání nynější situace s finanční krizí v roce 2009.

V Královéhradeckém kraji se za posledních 24 hodin zvýšil počet aktivních případů covidu-19 o 51 na 623. Nejvíce aktuálně nemocných bylo dnes dopoledne v okresech Trutnov a Hradec Králové, 205 a 164. Od začátku pandemie v kraji bylo zjištěno 1251 případů koronaviru. Vyplynulo to z dat Krajské hygienické stanice v Hradci Králové k dnešním 9:00. Královéhradecký kraj nadále patří k méně zasaženým regionům v ČR.

Rekordní denní nárůst potvrzených případů v kraji hygienici zaznamenali v pátek 18. září, kdy od čtvrtečního dopoledne za 24 hodin přibylo 79 nákaz.

Novým ministrem zdravotnictví se stane vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Potvrdil to dnes premiér Andrej Babiš (ANO). Ve funkci nahradí Adama Vojtěcha, který ráno oznámil rezignaci. Prezident ho podle Babiše jmenuje ještě dnes. Do funkce bude uveden v úterý. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček napsal na Twitteru, že Prymulu prezident přijme dnes odpoledne v Lánech.

Babiš řekl, že změnu na postu ministra se Zemanem předjednal o víkendu.

V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 45 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Od počátku pandemie tak v regionu covidem-19 onemocnělo 7001 lidí. Přibývá ale hospitalizovaných. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Poslední den víkendu byl přeci jen klidnější, ale směrodatný bude vývoj v dalších dnech. Nejhůře je na tom okres Ostrava - město. Bohužel narůstá počet hospitalizovaných, naštěstí to nejsou vážné případy," komentoval aktuální údaje Vondrák. Už o víkendu avizoval, že v úterý se opět sejde Bezpečnostní rada kraje a bude řešit opětovné ustavení krizového štábu.

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová dnes oznámila, že v zemi od půlnoci přestanou platit veškerá opatření proti koronaviru. Nový Zéland nezaznamenal za poslední den ani jeden nový případ covidu-19, píší světové agentury. Výjimkou je největší město Auckland, kde některá opatření zůstanou v platnosti. Situace se zlepšuje také v Austrálii.

"Auckland potřebuje více času," uvedla premiérka. Nejlidnatější město je od pondělní půlnoci zařazeno do druhého stupně nebezpečí. Pro obyvatele tak stále platí některé povinnosti, například nosit roušku v hromadné dopravě. Velikost veřejných shromáždění je omezena na 100 osob.

V Indii dnes po šesti měsících otevřela znovu své brány jedna z nejznámějších světových památek, hrobka Tádžmahal. Uzavřena byla v březnu, kdy indické úřady vyhlásily po celé zemi zákaz vycházení, aby zabránily šíření koronaviru. Před pandemií navštívilo tuto stavbu z bílého mramoru, která figuruje na seznamu kulturního dědictví UNESCO, v průměru 20 tisíc lidí denně.

Po znovuotevření platí při návštěvě Tádžmahalu přísná preventivní opatření. Hrobku smí navštívit maximálně 5000 lidí za den. Turisté také musí dodržovat při návštěvě společenské odstupy, skupinové fotografie jsou zakázány. Příchozím je u vstupu měřena teplota.

Odstupující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) měl podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka odejít už dávno, po problémech s připraveností na epidemii na začátku roku. Byl jen prostředníkem, všechno důležité bylo třeba řešit s premiérem Andrejem Babišem (ANO), uvedl Kubek. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera ministr hodně udělal pro pacienty a připravil dobré novely zákonů.

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová napsala, že měnit ministra v době největší krize je od Babiše nanejvýš nezodpovědné vůči občanům. "Jde o zásadní pochybení vlády a především jejího předsedy. Piráti po rezignaci ministra zdravotnictví na rozdíl od jiných opozičních stran nevolali, ačkoliv jsme s jeho kroky velmi často nesouhlasili, zejména pokud šly v rozporu s doporučením odborníků," uvedla.

Odstupující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) byl otloukánkem premiéra Andreje Babiše (ANO), míní někteří politologové. Rezignaci také spojují s blížícími se krajskými a senátními volbami, před kterými Babiš vzhledem k vývoji koronavirové epidemie v České republice ztrácí půdu pod nohama. Pozitivnímu obrazu vlády, jejího předsedy i ministra podle nich nepřispívaly neshody například na konci srpna kolem nošení roušek.

"Myslím, že ministr Vojtěch byl premiérovým otloukánkem, nyní se stal obětním beránkem. Jednal správně, když prosazoval přísnější hygienická opatření, premiér se však chtěl zalíbit lidu, čímž k současnému stavu hodně napomohl. Dle politických zákonitostí však hlava, která padá, je ministrova," uvedl Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

V Rusku opět mírně stoupl denní přírůstek případů nákazy koronavirem a třetí den po sobě je vyšší než 6000 - za neděli přibylo 6196 infikovaných. V pátek testy potvrdily 6065 a v sobotu 6148 nově nakažených.

S nemocí covid-19 během uplynulých 24 hodin zemřelo 71 lidí, což je o osm méně než předchozí den. Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo 1 109 595 lidí, z toho 19 489 nákaze podlehlo. Rusko je z hlediska celkového počtu potvrzených případů infekce čtvrtou nejvíce zasaženou zemí na světě, po Spojených státech, Indii a Brazílii. Z hlediska počtu úmrtí je na 12. příčce.

"Dělali jsme všechno pro to, abychom ochránili naše občany před nákazou, a troufám si tvrdit, že jsme to v první vlně zvládli velmi dobře," prohlásil během tiskové konference Adam Vojtěch (za ANO). Je přesvědčen, že udělal pro zvládnutí epidemie maximum. "Nemám se zač stydět," uvedl. Odchodem chce vytvořit prostor pro "nové řešení epidemie koronaviru, která nás bude ještě nějaký čas provázet".

V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 45 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Od počátku pandemie tak v regionu covidem-19 onemocnělo 7001 lidí. Přibývá ale hospitalizovaných. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Ve Zlínském kraji přibylo podle krajské hygienické stanice za posledních 24 hodin 37 případů nákazy koronavirem. Od začátku pandemie hygienici v kraji evidují 1792 případů nákazy. V neděli přibylo 56 potvrzených případů, v sobotu rekordních 158. Aktuálně má podle hygieniků covid-19 v kraji 971 lidí, což je o 32 více než v neděli. Z nemoci se dosud vyléčilo 813 lidí a osm lidí v souvislosti s ní zemřelo.

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) byl podle epidemiologa Rastislava Maďara jedním z nejlepších porevolučních ministrů zdravotnictví. Dal na názor odborníků, jen měl problém jej prosadit ve vládě, řekl Maďar. Ministr ráno oznámil, že z funkce odchází a zůstane jen poslancem.

"On vždy dal na názor odborníků, jen měl někdy problém prosadit to na vládě. Pandemie způsobila, že se musel věnovat akutní situaci, která je bezprecedentní, ale přesto si většinu času vedl dobře a dokázal ustát obrovský tlak," uvedl Maďar.

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 48 hodin 301 potvrzených případů nemoci covid-19. Dosud byl rekordní počet za 24 hodin přes 140 případů. V posledních dnech narůstá denně kolem stovky i více případů, na jaře byly desítky nových nemocných za týden. V porovnání s jarem je podle ředitelky protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renaty Ciupek ale nyní menší podíl hospitalizovaných. Aktuálně jsou to tři procenta, na jaře to byla skoro pětina. V nemocnici je 47 lidí, šest je ve vážném stavu.

Letošní ročník Světa knihy v Plzni se neuskuteční. Důvodem je růst nákazy koronavirem. Zrušení akce dnes oznámili organizátoři přehlídky. Na rozhodnutí společnosti Svazu českých knihkupců a nakladatelů, která propagační akci pořádá, upozornil Deník N. Svět knihy v Plzni se měl konat 25. a 26. září.

Letos v dubnu byla kvůli koronavirové epidemii zrušena i pražská část Světa knihy. "Není to růžová situace. My už jsme plzeňskou akci připravovali o mnoho obezřetněji právě kvůli zkušenostem z jara. Ale ani my jsme nečekali, že situace bude tak dramatická, že to budeme muset odpískat na poslední chvíli," řekl dnes ředitel Světa knihy Radovan Auer.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte schválil návrh ministerstva práce, který umožní vycestovat ošetřovatelům a dalším zdravotníkům za prací do ciziny. Manila zakázala výjezdy ošetřovatelům i lékařům v dubnu s tím, že je potřeba, aby léčili místní lidi nakažené koronavirem.

Filipínští zdravotníci podle Reuters nacházejí uplatnění nejčastěji v USA, Evropě a na Blízkém východě. O povolení vycestovat jich požádalo několik tisíc. V rodné zemi se necítí být dostatečně placeni, oceňováni a chráněni. Prezidentův mluvčí Harry Roque řekl, že by se nové povolení mohlo týkat až 1500 lidí. "Jsou to zdravotníci, kteří už utratili hodně peněz za vyřízení dokladů. Není jich mnoho, takže jsme jim povolili odjet," řekl Roque.

"Očekávám, že pan premiér Babiš dnes večer vystoupí s tím, že novým ministrem zdravotnictví bude Roman Prymula," řekl dnes Vít Rakušan (STAN). "Babiš dával najevo, že dává více na slova Prymuly než svého ministra Vojtěcha. Nemůžeme si už dovolit ministra, který by nějakou dobu ten resort neřídil," doplnil.

"Pozice ministra zdravotnictví byla již nějakou dobu velmi slabá. Premiér Babiš mu postupně ubíral další a další kompetence, až resort prakticky neřídil," řekl dnes k odchodu ministra zdravotnictví Vojtěcha předseda hnutí STAN Vít Rakušan. "Tento krok bych čekal již dříve, i s ohledem na reakce od hejtmanů i přímo zdravotníků za celou dobu od letošního března," dodal.

"Jako ministr se Adam Vojtěch v otázce pandemie zkompromitoval v lednu, kdy se vysmíval upozorněním. Odchod přichází s osmiměsíčním zpožděním. Od premiéra čekáme, že rychle navrhne ministra, který zabrání zmatkům," okomentoval odchod ministra zdravotnictví Petr Fiala, předseda opoziční ODS.

"Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal," vyjádřila se k rezignaci předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Hlavním viníkem ale zůstává premiér," dodala.

"Je evidentní, že problémů se nakupilo mnoho a řešeny nebyly," sdělil předseda komunistů Vojtěch Filip v ČT24. Je podle něj dobře, že Vojtěch odchází, než "aby poškozoval dál vládu".

"To, zda Adam Vojtěch ještě zasedne na dnešním krizovém štábu, závisí na premiéru Babišovi. Pokud ještě dnes dodá prezidentu Zemanovi Vojtěchovu rezignaci, bylo by možné, aby ve štábu již zasedl nový ministr zdravotnictví. Věřím, že pan premiér bude v tomto směru jednat co nejrychleji," řekl k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Předseda KSČM Vojtěch Filip: "Já jsem byl Vojtěchovým kritikem, kvůli věcem, které se mi zdály jako nedostatky v řízení zdravotnictví. Zejména nezvládl situaci okolo farmaceutického průmyslu. Kvituji, že uznal sám, že to takhle dál nejde," řekl v České televizi. 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD): "O Vojtěchově rezignaci jsem dopředu nevěděl, děkuji mu za spolupráci. Premiér Babiš by měl přijít co nejrychleji se jménem jeho nástupce, věřím, že má připravené nějaké jméno." Hamáček to řekl v České televizi. 

Premiér Andrej Babiš poděkoval Vojtěchovi za práci, boj s první vlnou epidemie podle něj zvládl neuvěřitelně. Chápe, že už byl Vojtěch znechucený politikou a médii.

V soukromém zařízení Multiscan, které v Pardubicích poskytuje péči onkologickým pacientům, byla potvrzena nákaza koronavirem. Infikováno bylo devět lidí, z toho tři lékaři, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD) na facebooku. 

"Covid řešíme prakticky už půl roku. Byl jsem ministr covidu. Dělali jsme s kolegy co nejvíce pro to, abychom ochránili občany této země. I nadále budu poslancem a budu se věnovat zdravotnictví," řekl ke své rezignaci Adam Vojtěch (za ANO).

Vojtěch také sdělil, že za jeho éry se podařila řada změn ve zdravotnictví dokončit nebo nastartovat. "Nemám se zač stydět," řekl. Opozice k odchodu ministra zdravotnictví vyzývala kvůli nezvládnutí epidemie opakovaně.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odstoupil ze své funkce. "Chci udělat prostor pro řešení epidemie," zdůvodnil svůj krok Vojtěch. Premiéra Babiše jsem již informoval, dodal.

Sledujte tiskovou konferenci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), na které Vojtěch rezignoval na svoji funkci. "Chci vytvořit prostor pro řešení epidemie," odůvodnil svůj krok.

Chystají se nová opatření kvůli koronaviru? Sledujte brífink ministra Vojtěcha

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

V neděli přibylo 985 pozitivně testovaných, což je zhruba polovina sobotního nárůstu. V nemocnici je teď 503 lidí, z toho 87 ve vážném stavu. | Video: DVTV

Německo za poslední den zaznamenalo 922 případů nákazy koronavirem. Přírůstek je nepatrně nižší než v Česku, které má přitom zhruba osmkrát méně obyvatel. Údaje za víkendové dny bývají obvykle nižší, neboť nezahrnují data od všech zdravotnických zařízení, upozorňuje německý Institut Roberta Kocha (RKI).

Čísla nakažených koronavirem rapidně rostou a Česko čeká dramatický podzim. Vrchní statistik z Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, jak jsme se do této situace dostali. 

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 49 290 případů onemocnění covid-19, zhruba polovina se už vyléčila, zemřelých je 503. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku klesl po šesti dnech pod tisíc. V neděli jich přibylo 985, což je zhruba polovina sobotního nárůstu. O víkendu ale laboratoře zpravidla méně testují. Přibližně o polovinu klesl počet pozitivních testů i předchozí neděli. 

V madridském operním divadle Teatro Real museli v neděli večer zrušit představení poté, co část publika křičela a pískala na protest proti podle nich nedostatečným koronavirovým opatřením v hledišti. Diváci v nejvyšších patrech hlediště už před začátkem představení opery Giuseppe Verdiho Maškarní ples začali hlasitě tleskat a skandovat "konec, konec". Nelíbilo se jim, že na galerii, kde jsou vstupenky levnější, nebyly podle nich stanoveny dostatečné rozestupy, zatímco dole v hledišti byly větší mezery mezi obsazenými sedadly.

Roušky ve školách i na úřadech, výjimka pro přednášející nebo nastávající manžele. Jaká platí od pondělí 21. září v Česku pravidla v boji s koronavirem? 

Kapacita lůžek v pražských nemocnicích je podle primátora Hřiba zatím dostatečná, ale v polovině října by mohla být naplněna. Radní Milena Johnová dodala, že zaměstnanci sociálních služeb mají dostatek ochranných pomůcek. Připraveny jsou podle ní také záložní kapacity, včetně služeb, které lidé čerpají obvykle doma. Město je připraveno i na šíření nemoci mezi bezdomovci, uvedla.

Pražské vedení zdůraznilo, že lidé by měli nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat rozestupy, primátor Hřib vyzval lidi, aby si nainstalovali do svých mobilních telefonů aplikaci e-Rouška. Město zároveň spustí kampaň, při které bude apelovat na obyvatele, aby pravidla, která omezují šíření nemoci, dodržovali. Odbor školství rozešle všem školám pokyny, jak se chovat. "Nejde o opatření, které by mělo někoho výrazně omezovat," uvedl primátor.

Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v hlavním městě je vysoký počet lidí s koronavirem. Novinářům to řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha sobě) po dnešním jednání pražské bezpečnostní rady.

Ústřední krizový štáb, v jehož čele má být ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), chce vláda obnovit v pondělí. Situace v hlavním městě se výrazně zhoršuje od minulého týdne, od pátku je Praha na mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 na nejhorším, tedy červeném stupni. Přibývá i lidí v nemocnicích a případů z rizikových skupin obyvatel.

Laboratoře v Praze v neděli do 18 hodin potvrdily 162 případů koronaviru, to je o šest méně než v sobotu a nejméně tento týden. O víkendu se ale zpravidla méně testuje. Od březnového začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo 9004 lidí. Vyplývá to z informací na webu pražské hygienické stanice.

Aktuálně je v Česku nakažených 23 635 lidí, většina má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných je 503 lidí, z toho 87 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Souhrn nejdůležitějších událostí z neděle 20. září 2020: 

  • Laboratoře za celou sobotu potvrdily 2046 nových případů nákazy. Ve volném dni, kdy se testuje méně, je to ale nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie v zemi. 
  • Celkem s covidem-19 v Česku zemřelo víc než 500 lidí. Potvrzených nákaz v neděli přibylo zatím 577, polovina toho co ve stejný čas v sobotu. Aktuálně je nakažených 23 635 lidí, většina má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných je 503 lidí, z toho 87 ve vážném stavu.
  • Vyhlášení nouzového stavu "není v nejbližších dnech na stole", řekl novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podobně se vyjádřil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO 2011). 
  • Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly lze v dohledné době očekávat denní přírůstky mezi šesti až osmi tisíci. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, se podle něj nyní blíží 1,8. 
  • S postupným nárůstem počtu nakažených a po zavedení povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorách začali lidé toto opatření více podporovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ, který dnes zveřejnila Česká televize.

Premiér Andrej Babiš v pondělí večer vystoupí v televizi. Bez bližších podrobností to uvedl na sociálních sítích. Mimořádné projevy premiéra vysílala televize v souvislosti s koronavirem letos v březnu a dubnu. 

S covidem-19 zemřelo v ČR přes 500 lidí, o víkendu zemřeli 3, celkem tedy 502. Potvrzených nákaz dnes přibylo 577, polovina toho co ve stejný čas v sobotu.

Lidé v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes protestovali proti postupu madridských úřadů, které v pátek nařídily karanténu některých oblastí hlavního města. "Není logické, že v bohatších čtvrtích se můžete sebrat a dělat některé věci, ale nemůžete dělat to samé ve Vallecas," citovala agentura Reuters jednoho z protestujících z čtvrti na jihu města. Nakažených je tam mnohem více než v bohatších oblastech na severu. Protestujícím se nelíbí rozhodnutí úřadů ve vybraných lokalitách zavřít místní parky a veřejné prostory, stejně jako jednotná zavírací doba obchodů v deset hodin večer. 

Velká Británie v neděli zaznamenala 3899 nových případů koronaviru. V posledních týdnech tam počet nakažených prudce vzrostl, píše agentura Reuters. 

Spojené státy za jediný den provedly víc než milion testů na koronavirus. Vyplývá to z údajů dobrovolníků z projektu COVID Tracking Project, kteří sledují americký boj s pandemií. Počet testů v poslední době klesal, dnešní rekord statistici vysvětlují i tím, že některé státy v USA do čísel zahrnují i testy na protilátky. Experti se podle agentury Reuters shodují, že aby se šíření nákazy v 330milionové zemi dostalo pod kontrolu, muselo by testů být za den aspoň šest až deset milionů. 

S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorách začali lidé toto opatření více podporovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ, který dnes zveřejnila Česká televize (ČT). Nejvíc respondentů se vyslovilo pro zakrývání úst a nosu v prostředcích hromadné dopravy. V září jich bylo 84 procent, což je oproti konci srpna nárůst o šest procentních bodů.

"S povinností nosit roušky ve vnitřních prostorách v tuto chvíli souhlasí celkem jasná většina české populace," uvedl v ČT analytik Pavel Ranocha. Podpora podle něj velmi výrazně stoupala s tím, jak rostly počty infikovaných a situace se zhoršovala. Společnost Kantar CZ provedla průzkum ve dvou vlnách, při každé se dotazovala šesti stovek lidí. Data sbírala od 24. srpna do 11. září.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru uvedl, že respirátory, které stát poskytuje občanům starším 60 let, jsou bezpečné. Reagoval tak na prohlášení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v pořadu Otázky Václava Moravce, že jeho resort tyto ochranné pomůcky nepořizoval ani netestoval, a jejich kvalitu proto nemůže zaručit. 

Krizový štáb brněnské Masarykovy univerzity kvůli zhoršené epidemiologické situaci v Česku rozhodl, že od pondělí zpřísní opatření a škola se uzavře pro veřejnost. Výuka, které by se účastnilo nad 50 lidí, se bude uskutečňovat pouze distanční formou. Univerzita to dnes uvedla na svém webu.

Žlutý stupeň rizika na semaforu, který univerzita pro koordinaci opatření zavedla, mimo jiné doporučuje uzavřít počítačové studovny a vnitřní sportoviště. Doporučuje také nařídit zaměstnancům home office nebo zajistit jejich střídání na pracovišti. V laboratořích je doporučené omezit počet lidí, veškerá školení se mohou odehrávat jen v on-line formě.

"Pokud ten systém zatíží dalších 1000 pacientů vyžadujících intenzivní péči, tak jsme na nule záložní kapacity," řekl Černý. V současné době je tedy podle něj v záloze zhruba tisícovka lůžek intenzivní péče a 720 lůžek s možností podávání kyslíku. Volných je zhruba 25 procent kapacity.

Pokud přibude další tisícovka pacientů nakažených nemocí covid-19 vyžadujících intenzivní péči, nebudou v ČR již žádná záložní lůžka. V případě denního nárůstu 4000 nakažených a více budou muset nemocnice začít omezovat péči o pacienty, kteří trpí jinými onemocněními.

V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý. Podle něj by mohla tato situace nastat již na konci příštího týdne.

V Libereckém kraji první víkendový den přibylo 97 nakažených. Nejvíce aktivních případů, a to 433, je na Liberecku. Nákazou jsou postižené zejména školy.

"Testujeme školy, které byly na různých soustředěních," řekl ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. V karanténě jsou podle něj jednotlivé třídy v několika školách. Zatím byla úplně zavřena jedna mateřská a jedna základní škola.

V Moravskoslezském kraji přibylo v sobotu 142 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Denní nárůst je o 36 vyšší než v pátek. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Sice máme ze všech krajů nejnižší incidenci za 14 dní, ale v úterý zasedá Bezpečnostní rada kraje a budeme řešit opětovné ustavení krizového štábu," uvedl Vondrák.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová v České televizi podpořila uzavření vysokých škol v Praze od příštího týdne. Zavření dalších typů škol ale odmítá. 

"Musím říct, že já jako Jarmila Rážová nejsem příznivcem zavření středních škol a druhého stupně základních škol. Je to jedno opatření, které by mělo přijít později," řekla Rážová.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nebude v pondělí na jednání vlády navrhovat vyhlášení nouzového stavu. Uvedl to v Otázkách Václava Moravce ČT. Kabinet ale podle něj tuto možnost prodiskutuje. Podle Vojtěchova předchozího rozhovoru pro server SeznamZprávy.cz může být vyhlášen nouzový stav, pokud tzv. reprodukční číslo překročí hodnotu 2. Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: Radek Bartoníček

Ministr školství Robert Plaga na Twitteru v reakci na slova Romana Prymuly označil školy za snadný cíl. Stejně jako německá kancléřka Angela Merkelová si ale myslí, že "školy a vzdělávání našich dětí musí mít nejvyšší prioritu".

Na další otázku, jestli by mohl být po krajských volbách takzvaně hozen přes palubu a z postu ministra odvolán, Vojtěch uvedl: "Je to čistá spekulace."

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za hnutí ANO) v pořadu Otázky Václava Moravce České televize přiznal, že uvažoval o rezignaci.

Na dotaz, zda a kdy to zvažoval, řekl: "Těch okamžiků bylo hodně. Já jsem nikdy nechtěl opouštět tu loď na rozbouřeném oceánu. Sáhnul jsem si na dno svých psychických i fyzických sil."

Foto: Kateřina Hlaváčková

Předseda opoziční ODS Petr Fiala v Partii uvedl, že nouzový stav namístě není. "Není pro to žádný důvod. Jsou tu kompetence ministerstva zdravotnictví, možná rozhodnutí vlády. Pořád se ještě nevyčerpaly všechny možnosti. Preferuji, aby se spíš přistupovalo lokálně a regionálně, než abychom přecházeli k plošným opatřením," uvedl.

Předseda ODS Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala | Foto: ČTK

Prymula uvedl, že každá setina je u reprodukčního čísla rozhodující. V pondělí bylo v zemi 1,59, aktuálně se podle něj v intervalech blíží 1,8. "Neříkám, že je to katastrofa, ale je to stav, který je krizový a musí se výrazně brzdit," řekl. Míní, že je třeba uvažovat i o vyhlášení nouzového stavu, který by kabinetu umožnil zavádění závažnějších celoplošných opatření, ke kterým nemá pravomoc ministerstvo zdravotnictví.

Pomoci zploštit růst křivky počtu nakažených by podle Prymuly mohla další opatření, namístě je i zvažovat vyhlášení nouzového stavu, dodal. Za pravděpodobné považuje uzavření škol, především v Praze. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, se podle něj nyní blíží 1,8.

V Česku bude pravděpodobně denně přibývat 6000 až 8000 potvrzených nákaz covidem-19, řekl dnes v Partii televize Prima vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Přehled největších víkendových přírůstků nákazy koronavirem v ČR od začátku pandemie:

DenPočet potvrzených případů
Sobota 19. září2046
Sobota 12. září1538
Neděle 13. září791
Sobota 5. září506
Neděle 6. září410
Sobota 29. srpna320
Neděle 28. června305
Sobota 4. dubna284
Neděle 30. srpna274
Sobota 28. března263
Sobota 27. června260
Sobota 22. srpna234
Sobota 15. srpna197
Sobota 8. srpna173
Sobota 11. dubna170
Neděle 29. března159
Sobota 21. března159

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

V Rusku opět mírně stoupl denní přírůstek případů nákazy koronavirem a druhý den po sobě je vyšší než 6000. Oznámil to dnes operativní štáb pro boj proti šíření koronavirové infekce, podle něhož za sobotu přibylo 6148 infikovaných. V pátek testy potvrdily 6065 nově nakažených.

Foto: Reuters

Kurz koruny, který v posledních týdnech spíše oslabuje, ovlivňuje téměř výhradně vývoj koronavirové epidemie. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Další vývoj kurzu tak bude podle nich záležet na epidemiologické situaci. Plošné restrikce by zřejmě znamenaly další propad koruny. Česká měna za měsíc oslabila o téměř 70 haléřů na pátečních 26,74 Kč/EUR.

Nárůst potvrzených případů koronaviru v ČR v sobotu mírně zpomalil. Laboratoře potvrdily 2046 nových případů nákazy, o 65 méně než v pátek. Ve volném dni, kdy se testuje méně, je to ale nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie v zemi. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví, sobotní počet testů zveřejní dnes navečer.

Aktuálně je nakažených 23 579 lidí, přičemž většina z nich má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných je 516 lidí, z toho 94 ve vážném stavu.

 V Německu za uplynulý den přibylo 1345 případů koronaviru a další dva lidé s onemocněním covid-19 zemřeli. Nákaza koronavirem se tak od začátku pandemie v zemi s 83 miliony obyvatel potvrdila u 271 415 lidí, z nichž 9386 zemřelo a zhruba 240 700 se zotavilo. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI).

Agentura DPA napsala, že přírůstek je nižší než během pracovního týdne, což se dalo očekávat i proto, že ne všechna zdravotnická zařízení posílají RKI data o víkendech. Nedělní a pondělní bilance proto bývají nižší.

Češi letos v létě více než v předchozích letech vyráželi na dovolenou bez cestovní kanceláře. Místo vzdálenějších destinací spojených s leteckou dopravou dávali letos kvůli pandemii koronaviru přednost zemím dostupným autem. Stejný trend se dá předpokládat i na podzim.

Tradiční destinace jako Egypt, Turecko nebo Spojené arabské emiráty tak letos nahrazují Itálie, Portugalsko a Rakousko. Vyplývá to z dat ERV Evropské pojišťovny, která se specializuje na cestovní pojištění.

Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na střeše, zdroji obnovitelné energie a prostornými terasami, kde mohou přistávat drony.

Stavby v nové hospodářské zóně Siung-an navrhuje na základě vítězství v soutěži španělská architektonická kancelář Guallart, která chce zúročit zkušenosti získané za koronavirové pandemie. Bydlení má proto fungovat tak, aby lidé mohli být soběstační také v dlouhých obdobích karantény, napsala agentura Reuters.

Brazílie v uplynulých 24 hodinách zaznamenala 33 057 nových případů koronaviru a dalších 739 lidí tam s onemocněním covid-19 zemřelo. S odkazem na sobotní informace brazilského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Největší jihoamerická země, která má zhruba 210 milionů obyvatel, podle vládních čísel od začátku pandemie zaznamenala více než 4,5 milionu případů nákazy koronavirem a přes 136 000 s ním spojených úmrtí.

Ve Francii úřady oznámily 13 498 nově potvrzených případů nákazy, což podle agentury Reuters představuje další denní rekord od začátku pandemie. Počet lidí, kteří nákaze podlehli, stoupl o 26 na 31 274 z celkového počtu 442 194 infikovaných.

Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v sobotu zatím bylo potvrzeno 1024 onemocnění covidem-19, tedy podobně jako za stejnou dobu v pátek. Aktuálně nakažených je 22 768 lidí.

U většiny infikovaných má nemoc mírný průběh, nicméně hospitalizovaných přibylo a v nemocnici je nyní 516 lidí s covidem. V pátek se o osm zároveň zvýšil počet lidí, kteří komplikacím způsobeným koronavirem podlehli. K sobotním 18:00 jich ministerstvo evidovalo 499. Od začátku září se nákaza prokázala u více než 21 600 lidí, od začátku epidemie v březnu u 47 285 lidí.

Velká Británie má 4422 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Je to o 100 více než v pátek a zároveň největší denní přírůstek od 8. května. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock v pátek varoval, že šíření koronaviru se ve Spojeném království zrychluje a počet pacientů hospitalizovaných s onemocněním covid-19 se zdvojnásobuje každých osm dní. Hancock ale odmítl říct, zda Británie v říjnu zavede celostátní karanténu. Vládní poradce profesor Neil Ferguson ale řekl, že nějakou formu výrazných omezení bude země potřebovat spíš dříve než později. Spojené království, které má téměř 67 milionů obyvatel, je co do počtu úmrtí s koronavirem páté na světě po Spojených státech, Brazílii, Indii a Mexiku.

Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není důvod kvůli šíření koronaviru zastavovat kulturní akce. Zaorálek to v sobotu uvedl na Twitteru. Podle něj jsou akce, kde lidé sedí, mají roušky a dodržují se základní hygienická pravidla, bezpečné.

Hamáček přitom sobotnímu Právu řekl, že vývoj epidemie je tak vážný, že nastal čas maximálně omezit sociální kontakty, což znamená zrušit hromadné akce. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu novinářům v Ostravě řekl, že zrušení hromadných akcí může podpořit, rozhodnutí je ale na ministerstvu zdravotnictví a epidemiolozích.

"Je potřeba, aby to rozhodnutí udělali ti, kteří mají k tomu kompetenci - a to jsou epidemiologové a samozřejmě je to zdravotnictví. Já s tím problém nemám, ale já ani pan Hamáček nejsme epidemiologové," řekl premiér.

V Česku v uplynulých dnech výrazně přibylo nakažených. V pátek laboratoře potvrdily 2111 případů nemoci covid-19. To je zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale přibližně stejně jako ve středu. Aktuálně nakaženo je v zemi téměř 22 tisíc lidí.

Novou verzi mobilní aplikace eRouška, která je uživatelům k dispozici od pátku a má je upozornit na možný kontakt s nakaženým koronavirem, si za den fungování stáhlo 240 tisíc lidí. Na twitteru to dnes uvedl tým Chytré karantény.

Vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla Českému rozhlasu řekl, že uvedený počet stažení byl zaznamenán k půlnoci na sobotu. První verzi aplikace si od jara stáhlo přes čtvrt milionu lidí.

Nová verze eRoušky je funkční pro všechny typy telefonů a má být pomocným nástrojem systému chytré karantény spolu se vzpomínkovými mapami a linkou 1221. Aplikace už nemá pomáhat s trasováním kontaktů, ale má anonymně varovat uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem.

Denní rekord nových případů nákazy hlásí i Polsko, kde testy za pátek potvrdily dalších 1002 případů. Polské ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že s pátečním rekordním přírůstkem země zhruba se 38 miliony obyvatel nyní eviduje celkem 78 330 potvrzených případů nákazy. Přibylo také 12 úmrtí infikovaných pacientů, čímž se počet zemřelých s koronavirem zvýšil na celkových 2282.

Slovensko v pátek, druhý den za sebou, zaznamenalo rekordní denní přírůstek potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru od propuknutí pandemie nemoci covid-19. Podle národního centra zdravotnických informací infikovaných přibylo 290. Slovensko, která má necelých 5,5 milionu obyvatel, dosud celkem potvrdilo 6546 infikovaných. V zemi pod Tatrami dosud evidují 39 úmrtí lidí s novým koronavirem.

V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 106 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Oproti čtvrtečním 209 novým případům je to pokles zhruba o polovinu. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

V Rusku za uplynulý den přibylo 6065 případů nákazy novým typem koronaviru, což je o 160 více než předchozí den. Poprvé od 19. července přitom počet nakažených překonal hranici 6000, upozornila dnes agentura TASS.

Středočeská města jsou připravená i na nahrazení členů volební komise, kteří by na poslední chvíli, například kvůli karanténě, nemohli plnit svou roli. Volby do zastupitelstev krajů a do třetiny Senátu se konají v pátek 2. října od 14:00 do 22:00 a v sobotu 3. října od 08:00 do 14:00. Lidé s koronavirem a v karanténě budou volit dříve, na krajským úřadem vyčleněných místech, případně do zvláštní schránky, o kterou musí zažádat na krajském úřadu.

"Ministerstvo zdravotnictví tím, co v těchto dnech oznámilo, se více méně dostalo na hranu, co ze zákona může. Neboli pokud by chtělo jakýmkoli způsobem přitvrdit, třeba uzavírání provozoven atd., tak je třeba vyhlásit nouzový stav. Bez toho to nejde," připustil Hamáček možnost opětovného vyhlášení nouzového stavu. V pátek jej nevyloučil ani premiér a ministr zdravotnictví.

V Olomouckém kraji za 24 hodin přibylo 98 případů nákazy novým koronavirem. Vyplývá to z údajů zveřejněných v noci na dnešek ministerstvem zdravotnictví, které od začátku pandemie eviduje v regionu 2085 nakažených. O den dříve jich bylo 1987. V prvním, zeleném stupni rizika, který znamená lokální ohniska a sporadické komunitní šíření, jsou v kraji okresy Olomouc, Přerov a Prostějov.

Se 116 případy na 100 tisíc obyvatel je na tom Česko ve srovnání se svými sousedy nejhůře. Vykazuje v přepočtu na 100 tisíc lidí zhruba desetinásobek proti Polsku, které má za uplynulý týden kolem 11 nových případů na 100 tisíc obyvatel, což je nejméně ze sousedních zemí.

Podle Hamáčka se stala fatální chyba, když se odložilo znovuzavedení roušek. Serveru Novinky.cz řekl, že měl pravdu epidemiolog Rastislav Maďar, který roušky na konci srpna doporučoval.

S plošným zavíráním škol se podle Prymuly nyní nepočítá. Může se podle něj stát, že bude dále omezena otevírací doba barů a restaurací, které nyní musí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. "Může se to stát. Myslím si, že k omezení dojde. Ale zřejmě se omezí spíše kapacity podniků a nařízení bude regionální," řekl.

Prymula uvedl, že nečekal, že druhá vlna epidemie bude tak silná. "Osobně jsem si myslel, že to zvládneme o něco lépe. Podceňování viru nebylo správné a vymstilo se nám," řekl LN. Stejně jako Hamáček hovoří o nutnosti "striktně minimalizovat kontakty". "Budeme se snažit alespoň na dobu jednoho až dvou měsíců omezit kontakty na různých společenských akcích a podobně. Můžeme očekávat, že oranžová barva na semaforu, který člení Česko podle rizika nákazy, bude o víkendu ve většině krajů," řekl.

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula dnešním Lidovým novinám řekl, že příští týdny lze očekávat tři až čtyři tisíce nově infikovaných za den. Situace by se podle něj měla zlepšit za tři týdny, kdy se projeví současná opatření. Křivka nakažených by mohla začít klesat.

Ministerstvo zdravotnictví žádá kvůli pokračující epidemii nového typu koronaviru vládu o 59 milionů korun na zaplacení přesčasů a pohotovostí na krajských hygienických stanicích od října do prosince letošního roku. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. Některé hygienické stanice si stěžují na přetíženost, některé už kvůli velkému počtu nově pozitivně testovaných nestíhají trasovat jejich kontakty. Problémy jsou zejména v Praze.

Pandemie má ve Španělsku nejhorší dopady na chudé, píše agentura Reuters. Ve snaze povzbudit obyvatele čtvrti Raval, aby se nechali otestovat, starostka Barcelony Ada Colauová tento týden uvedla, že lidé, kteří nemají podmínky k tomu, aby podstoupili karanténu doma, ji budou moci strávit v hotelech. Ti, kteří zůstanou doma, dostanou balíčky s jídlem a léky.

Ministr vnitra Jan Hamáček míní, že vývoj epidemie koronaviru je tak vážný, že nastal čas maximálně omezit sociální kontakty, což znamená zrušit hromadné akce. Řekl to Právu. Za fatální chybu považuje, že se odkládalo znovuzavedení roušek. Podle něj je nutné se "za každou cenu" udržet pod 120 tisíci nakaženými, aby systém nekolaboval. Aktuálně je nakažených 21 909 lidí.

Hygienici zaznamenali v Jihočeském kraji v pátek rekordní počet 101 nových případů koronaviru. Je to nejvyšší jednodenní přírůstek od vypuknutí nákazy. Naproti tomu se v kraji v pátek 30 lidí z covidu-19 uzdravilo. Na jihu Čech tak momentálně zůstává 766 lidí s covidem-19. Vyplývá to z aktuálních informací hygieniků.

V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut Roberta Kocha (RKI) ohlásil 2297 případů z posledního dne. Tempo, jakým v zemi přibývají úmrtí připisovaná nemoci covid-19, se ovšem nijak nezvyšuje. Nově bilance epidemie narostla o šest mrtvých.

V době, kdy stále více lidí začíná pracovat z domova, se doporučuje pravidelně se při tom zvednout ze židle a hýbat se. Sedavý životní styl totiž i bez toho stále více proniká do našeho každodenního života. Téměř polovina Francouzů zůstává sedět více než sedm hodin denně, zejména proto, že tráví více času před obrazovkou. Napsal to francouzský deník Le Monde.

Brazílie v pátek ohlásila 39 797 nově odhalených případů nákazy koronavirem, zatímco místní bilance úmrtí spojených s nemocí covid-19 stoupla za den o 858 případů. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Obě denní statistiky ve srovnání s minulým pátkem mírně poklesly.

V Česku přibylo v pátek 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale přibližně stejně jako ve středu. Aktuálně nakažených je 21 909 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, v nemocnici je 480 lidí, z toho 93 je ve vážném stavu. Počet lidí, kteří s nemocí covid-19 zemřeli, se v pátek zvýšil o pět na 495. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Předchozí události můžete sledovat v reportáži zde:

Vážení čtenáři, vítáme vás u nového on-line přenosu, v němž společně sledujeme vývoj pandemie nového koronaviru v Česku i ve světě.

Football news:

Hector Herrera on 0:4 with Bayern: We played very well with the best team in the world. Don't write off us
Antonio Conte: Borussia are well prepared, they have a lot of potential. Inter could have won
Guardiola on 3:1 with Porto: a Good start. In the Champions League, there are 5 substitutions, the players who came out showed themselves well
Flick about Mueller: he's a continuation of the coach's hand on the field. Thomas manages the team, drives it forward
Gian Piero Gasperini: Miranchuk has just started training. We have a lot of players, rotation is inevitable
Goretzka about 4:0 with Atletico: We were lucky that we didn't miss out at the beginning. It took 10 minutes to get involved
Klopp on the win over Ajax: it wasn't radiant football, but we scored three points