Czech Republic

Dočekal (Svobodní): Umlčovat? To jim jde. Nejsi s námi = jsi proti nám

Ubohý malý český příběh o tom, jak lze v Čechách pošlapávat Ústavu ČR, jak jde člověka ostrakizovat, vylučovat, ukazovat na něj prstem, jak umlčet nepohodlný názor. A jak Facebook cenzuruje.

Dočekal (Svobodní): Umlčovat? To jim jde. Nejsi s námi = jsi proti nám
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.
reklama

Byl jsem moderátorem oné slavné demonstrace na Staroměstském náměstí 10. 1. 2021. A ano – byl jsem i spoluorganizátorem. Nicméně nebyl jsem ani ohlašovatelem, ani svolavatelem. Prostě jsem tam jen jako občan vystoupil v roli moderátora a nikde se nezmínilo to, že jsem místopředseda Svobodných ani zastupitelem na Praze 6. O té demonstraci si můžete myslet co chcete. Někdo s ní souhlasí, někomu to je úplně jedno, jiný ji odsuzuje. Každý má právo na svůj názor.

Co ale následovalo? Piráti a Zelení na Praze 6 na mne podali podnět mandátovému výboru, že prý nedodržuji kodex zastupitele Prahy 6 (ten kodex je snad nadřazený Ústavě ČR???). Zároveň vyzvali ODS k tomu, aby mne vyloučila ze svého zastupitelského klubu, jehož jsem na základě naší koaliční smlouvy členem. V diskuzích mne napadali jacísi doktůrci snad s jednou atestací jak je možné, že jim nevěřím a věřím světově uznávaným kapacitám, další lidé by mne nejraději upálili a ukřižovali na centrálním náměstí Prahy 6 – Kulaťáku, dozvěděl jsem se, že jsem zmr*, hova**, kret** atd. Prostě tu akci hodnotili samí pirátští a zelení intelektuálové a vědecké kapacity.

Nicméně podnět k mandátovému výboru od Pirátů a Zelených zde je a já se musím vyjádřit. Takže jsem to udělal. Tady to moje vyjádření máte:

1. Pirátům a Zeleným pravděpodobně uniklo, že mimo to, že jsem zastupitelem na Praze 6, tak jsem zároveň prvním místopředsedou Svobodných. Pro informaci jde o celostátní politickou stranu, která má mj. zastoupení v Senátu ČR, na magistrátu hl. m. Prahy, magistrátu Brna a celkem má cca 100 zastupitelů v dalších městech, obcích a městských částech.

2. S demonstrací na Staroměstském náměstí nemá absolutně žádnou souvislost to, že jsem (na základě naší koaliční smlouvy) v klubu ODS a je naprosto zcestné s touto akcí ODS jakkoliv spojovat. Na demonstraci jsem vystupoval zcela odděleně od mého mandátu v komunální politice, ani jednou nezaznělo jakékoliv spojení s Prahou 6.

3. Celá akce byla řádně svolána, ohlášena a povolena. Její průběh a zabezpečení byly předem projednány s velitelem zásahu Policie ČR. Ani ze strany magistrátu ani ze strany PČR nebyl vydán pokyn k jejímu rozpuštění. Naopak i velitelé zásahu Policie ČR se vyjádřili v tom duchu, že takto profesionálně zorganizovanou demonstraci zatím nezažili. Srovnejte to laskavě s jinou říjnovou demonstrací tamtéž, kde byl nutný zásah těžkooděnců a vodních děl. Poklidný průběh „naší“ demonstrace je s tímto v příkladném rozporu.

4. I ministr Hamáček veřejně prohlásil, že práva plynoucí ze Základní listiny práv a svobod, která jsou součástí Ústavy ČR, jsou nezcizitelná a jsou nadřazena vládním opatřením, která nemají ani formu běžného zákona.

5. Snaha pirátských a zelených zastupitelů silně připomíná situaci před rokem 1989, kdy tehdejší ČSSR sice formálně podepsala „Mezinárodní pakt o občanských a politických právech“ a „Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech“, ale v praxi kriminalizovala občany, kteří nesouhlasili s jediným povoleným světonázorem.

6. Ostře odsuzuji nátlakové metody Pirátských a Zelených zastupitelů o jakési „vylučování“, ostrakizaci a zostouzení. Považuji tyto jejich snahy za bezprecedentní útok na ústavní pořádek ČR a domnívám se, že před mandátový výbor by měli předstoupit a vysvětlit své jednání naopak autoři těchto výzev.

Zvláštní je, že tuto moji odpověď jsem zveřejnil i na Facebooku, kde ale po pár dnech zmizela. A já se ptám, jak je to možné? Porušil jsem tím snad nějaké „zásady komunisty“ nebo co jsem to vlastně odkliknul při registraci, že s tím souhlasím?

Ona ta cenzura, vylučování, cejchování fakt funguje? Chování v souladu s Ústavou ČR je závadné? I pro xichtoknihu? I Cukrouš je víc než Ústava ČR? Bez jakéhokoliv upozornění a odůvodnění?
Na druhou stranu oceňuji, že jsem dostal prostor alespoň v XTV, i když se mnou Xaver Veselý ve spoustě věcí evidentně nesouhlasí.

Jan Dočekal
místopředseda strany

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Primátor Hřib: V Praze dlouhodobě žije o čtvrt milionu lidí víc, než jich je trvale přihlášeno

Na základě sběru dat z posledních tří let zjišťuje hlavní město Praha, že se na jeho území reálně po…

Football news:

14 million from hair transplant clinics, 6 million from a clothing brand, 0.5 million from fitness centers: a guide to Ronaldo's business empire
I hope Messi wins something with the national team. He is one of the best in the history of football. Marques about the Barca forward
Capello about red Traileru: Even Zidane did not believe! Did you see him laugh? Atalanta was unlucky
Dejan Kulusevski: No one will take away from me the pleasure of daily training with Ronaldo. This experience is for life
Real Madrid wants to appeal against Casemiro's yellow card. Because of it, the player will miss the second leg with Atalanta
I won't let Varentino control La Liga. Poster of presidential candidate leopards Frasi about Perez
Alaba wants to play in midfield at a new club. This condition he put forward to Real Madrid and PSG