Czech Republic

Do škol jdou další děti v režimu rotace, začínají konzultace

Praha - Do lavic dnes usedne druhá skupina žáků prvního stupně základních škol a posledního ročníku mateřských škol v režimu rotační výuky, při které se třídy střídají ve výuce doma a ve škole. Na Děčínsku se výuka ve školách dnes obnoví s týdenním zpožděním. Studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem budou moci začít docházet na konzultace ve skupinách maximálně do šesti lidí.

Rotační výuka začala před týdnem. Na rozhodnutí škol bylo, které ročníky půjdou jako první. Nyní se žáci ve školách vymění.V pondělí a ve čtvrtek se ve školách povinně testuje neinvazivními antigenními samotesty na covid-19. Netýká se to těch, kteří v posledních 90 dnech covid-19 prodělali, nebo jsou proti nemoci očkováni. Z 610.000 testů provedených minulý týden bylo pozitivních 302, tedy asi 0,6 promile.

Na Děčínsku výuka začíná o týden později, o odložení rozhodla kvůli špatné epidemické situaci krajská hygienická stanice. Nařízení vypršelo o půlnoci. Kromě dvou případů brazilské mutace viru, která se objevila ve Šluknovském výběžku, testy žádné jiné takové mutace neodhalily.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) minulý týden uvedl, že prioritou pro případné další uvolnění protiepidemických opatření budou nadále školy.

Ve SŠ mohou být ode dneška skupinové konzultace do šesti žáků

Studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem mohou dnes začít chodit na konzultace ve skupinách do šesti lidí. Dosud mohly využívat jen konzultací individuálních. Doučování ve skupinách využijí zřejmě hlavně pro přípravu na odborné praktické zkoušky. Organizace konzultací a zájem žáků se ve školách budou lišit. Zatímco někde budou moct ve skupinách do školy víckrát týdně, jinde vůbec. Ředitelé doufají, že vláda už brzo povolí prezenční praktické vyučování.

Možnost skupinových konzultací schválil kabinet před týdnem. Původně od dnešního dne avizoval návrat středoškoláků k praktické výuce, ale na doporučení epidemiologů to vláda odložila. Minulé pondělí se školy otevřely pro rotační výuku žáků prvního stupně nebo školky pro předškoláky. Za možný termín návratu dalších skupin dětí do lavic označil premiér Andrej Babiš (ANO) 26. duben. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) datum nepotvrdil a řekl, že priority pro další rozvolňování zatím nejsou sestaveny. Podle premiéra má nicméně další postup při otvírání škol dnes projednat vláda a rada pro zdravotní rizika.

Skupinové konzultace budou podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka nabízet zejména ty školy, kde měli žáci už dříve individuální prezenční konzultace. Budou zřejmě hlavně ve středních odborných školách. Na gymnáziích se podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové moc velký zájem studentů o doučování nečeká.

Podle zástupců škol chybí žákům nyní nejvíc praktická výuka, která se na rozdíl od všeobecných teoretických předmětů nedá nahradit na dálku. Ode dneška se přitom mohou konat praktické maturitní zkoušky, jejichž období kvůli epidemii covidu-19 potrvá i přes léto. Školy mohly jejich termíny posunout do 27. srpna.

školy koronavirus

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude