Czech Republic

Do plotu sídla Merkelové narazilo zřejmě úmyslně auto. Policie řidiče zadržela

Do vjezdové brány k sídlu kancléřky Angely Merkelové ve středu dopoledne narazilo vozidlo. Podrobnosti o incidentu, který byl zřejmě úmyslný, odmítla policie na místě s ohledem na vyšetřování sdělit. Řidiče zadržela. Policie nyní vozidlo prohledává, přítomni jsou i zdravotníci a hasiči.

Na boku vozu jsou nápisy "Vy zatracení vrazi dětí a starých lidí" (Ihr verdammten Kinder und alte Menschen-Mörder) a také "Stop globalizační politice", píše agentura Reuters.

Zatím nejsou žádné zprávy o tom, že by byl někdo zraněn.

Podle listu Die Welt mělo auto SPZ náležící k městu Lippe v Severním Porýní-Vestfálsku.

Náraz do brány podle škod nevypovídá o velké rychlosti. Na vjezdové bráně do kancléřství bylo poškozeno několik kovových profilů, které se ohnuly. Na voze byla viditelně poškozena levá přední část s reflektory.

Po zadržení muže, který byl upoután na invalidní vozík, policie vůz prohledala. Povolána byla i jednotka se psem. Hasiči následně auto vyprostili a odstavili nedaleko místa incidentu.

Policie podle agentury Reuters nepředpokládá, že incident byl útokem radikála. Bezpečnost Merkelové a ani dalších členů kabinetu, kteří v době incidentu v kancléřství zasedali, ohrožena nebyla.

Německá média upozorňují, že stejné vozidlo narazilo do plotu kancléřství již v únoru 2014. Tehdy na něm byl na straně spolujezdce protestní nápis odkazující na tragické následky klimatických změn pro lidstvo. Na straně řidiče pak byl vzkaz vyznávající lásku jisté Nicole. Řidiče, kterému bylo tehdy 48 let, policie zadržela.

Před kancléřstvím se krátce po incidentu sešlo několik demonstrantů, jeden z nich před novináři rozvinul vlajku Německé říše, kterou používají nejen takzvaní říšští občané neuznávající existenci německé republiky, ale i příznivci krajní pravice. Tato hnutí se v posledních měsících angažují v protestech proti omezením vyvolaným současnou pandemií. O prodloužení karantény bude Merkelová jednat s premiéry německých spolkových zemí.

Na Twitteru se mezitím čile diskutuje o tom, že dnešní incident je jen nahranou akcí, která má u veřejnosti získat podporu pro další koronavirové restrikce a také pro budoucí očkování proti koronaviru. Uživatelé Twitteru se mimo jiné pozastavují nad tím, že na místě byli prakticky okamžitě novináři, kterým policisté ochotně pózovali. Žurnalisté fotografovali i řidiče, který po vytažení z vozu čekal na místě na kolečkovém křesle.

Football news:

Wolverhampton loan Willian Jose from Sociedad with a buy-out option
AC Milan are close to loaning Tomori to Chelsea with a 20+ million euro buy-out option
Spartak about fans convicted for fighting at Euro 2016: Fedun personally helped them financially
Lewandowski updated the Bundesliga record by scoring 22 goals in the 1st round
Flick on Bayern: Our goal is to stay on top
Goalkeeper Alcoyano has 10 saves in the match with Real Madrid. Most of all in the season among the rivals of Madrid
De Bruyne has a suspected muscle injury. He was replaced in the game against Villa