Czech Republic

Do Obecního domu se vrátí Muchovy plakáty

Praha - Do Obecního domu se vrátí sbírka plakátů Alfonse Muchy shromážděná Ivanem Lendlem, která na stejném místě před sedmi lety přilákala na tuzemské poměry vysoké množství 185.000 návštěvníků. Originály plakátů tentokrát doplní jejich digitální podoba, která umožní některé z nich rozpohybovat. ČTK o tom za Nadační fond Richarda Fuxy, který nyní sbírku bývalého tenisty vlastní, informovala Pavlína Stránská. Výstava začne 21. srpna.

"Kromě rozšíření sbírky o zhruba sedm desítek originálních artefaktů jsme při koncipování výstavy použili i nejmodernější technologie, díky kterým motivy více než sto let starého díla Alfonse Muchy doslova ožívají. Je toho však mnohem více, co návštěvníky ohromí, například k nim promluví sám Alfons Mucha," uvedl Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu.

Výstava je jednou ze tří částí projektu iMucha, který kromě výstavy nabídne také multimediální projekci a show. O té už dříve ČTK informovali její pořadatelé, kteří ji v důsledku dopadů pandemie koronaviru přesunuli z října na 19. května příštího roku. Autorem a režisérem projektu je muzikant Michal Dvořák, show se odehraje v O2 Universum.

Příběh o životní cestě slavného malíře, grafika, designéra a vizionáře stylu secese je vyprávěn očima mladého kreslíře komiksů. Projekt iMucha slibuje projekce, moderní hudbu, tanec, akrobacii i atraktivní jevištní ztvárnění. Tvůrci chtějí ukázat, jak by vypadala tvorba progresivního umělce Muchy, kdyby žil v současnosti.

Před sedmi lety se výstava Muchových plakátů v Praze stala událostí, k níž se upírala pozornost. Zejména kvůli jménu bývalého tenisty, který v roce 1986 emigroval z tehdejšího Československa, také ale díky vysoké návštěvnosti i způsobu uspořádání výstavy. Konala se v Obecním domě, jejím producentem ale byla jedna z největších tuzemských reklamních společností BigMedia, s níž je Fuxa spojen. Masivní reklamní kampaň může mít velký podíl na návštěvnosti, která dosáhla 185.000 diváků a stala se nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění roku 2013.

I když Muchovy plakáty má ve svých sbírkách řada institucí, ta shromážděná Lendlem je výjimečná svojí uceleností. Některé z plakátů nejsou známy ve světě ani ve třech exemplářích, jiné dokonce existují pouze v jednom, které jsou součástí této kolekce.

Sbírka plakátů putovala i po světě, dosud byla vystavena v Miláně a Janově, v New Yorku a v Soulu. Celkem po celém světě zhlédlo sbírku více než půl milionu lidí, uvedla Stránská.

výtvarné Mucha

Football news:

Juventus loaned Luca Pellegrini to Genoa
Palace, Brighton and Sheffield want to buy Brewster. Liverpool ask for 25 million pounds
Milan have offered 4 million euros for the striker Bodo-Glimt Gauge. He scored them in the Europa League
Atletico showed a photo of Suarez in three sets of uniforms
Lemar is Interesting to Leipzig
Chelsea midfielder Loftus-cheek is wanted by West ham, Southampton and Aston Villa
Khimki want to sign Mirzov, Djordjevic and Grigalava (RB-Sport)