Czech Republic

Do konce roku může být hotových pět vakcín na covid-19. Jednu už Británie schválila

Británie ve středu jako první na světě schválila použití vakcíny proti covid-19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. Dostupná má být od příštího týdne. Kromě ní si závěrečnou fází klinického testování podle Světové zdravotnické organizace prochází dalších deset kandidátních vakcín. Ještě letos mohou být připraveny čtyři z nich - tři čínské a jedna ruská.

"Vláda dnes přijala doporučení lékové agentury MHRA schválit vakcínu proti covidu-19 od Pfizeru a BioNTechu k použití," uvedl britský kabinet. "Vakcína bude v Británii dostupná od příštího týdne," píše se v prohlášení. Ministr zdravotnictví Matt Hancock dodal, že nemocnice jsou na přijetí očkovací látky připraveny.

Spojené království si u společnosti objednalo očkovací látku pro 20 milionů lidí, není však jasné, kolik jich země dostane do konce roku. Aby vakcína člověka ochránila, musí ji lékaři podat ve dvou dávkách s odstupem tří týdnů. Podle britské vlády jsou první na řadě zaměstnanci ve zdravotnictví a obyvatelé domovů pro seniory, dále by se vakcína měla podat starším lidem, píše agentura AP.

Nákup až 300 milionů dávek této vakcíny schválila už v listopadu Evropská komise a žádost o schválení mimořádného nasazení látky si firmy rovněž v listopadu podaly ve Spojených státech. Agentura DPA dříve uvedla, že Pfizer a BioNTech požádaly o registraci vakcíny i v Británii, Austrálii, Kanadě či Japonsku.

Účinnost 95 procent

Na vývoji dalších vakcín také pracují desítky firem po celém světě. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se v polovině listopadu nacházelo 48 kandidátních vakcín proti nemoci covid-19 v klinickém hodnocení a 164 vakcín je v předklinickém testování.

V poslední, třetí fázi klinických studií, WHO uvádí 11 vakcín včetně té od Pfizeru a BioNTechu. Britské úřady rovněž zvažují další látku od farmaceutické společnosti AstraZeneca. Rusko zahájilo očkování proti covidu svojí vakcínou Sputnik 30. listopadu.

Některé společnosti již oznámily odhadovanou účinnost jejich vakcín. Pfizer a BioNTech má podle klinických testů odhadovanou účinnost až 95 procent. Údaj se vztahuje k ochraně před covidem-19, do jaké míry chrání před nákazou koronavirem SARS-CoV-2, který nemoc způsobuje, zatím není jasné. Přípravek přitom podle výrobců nemá žádné vážné vedlejší účinky. V nejohroženější skupině starších lidí je účinnost 94 procent.

Ruská vakcína Sputnik podle ruských údajů dosahuje podle předběžných výsledků účinnosti 92 procent. A vakcína americké biotechnologické společnosti Moderna má podle testů účinnost 95 procent.

Podle odhadů by mohly ještě v prosinci 2020 být připraveny kromě Sputniku také tři čínské vakcíny z biologických institutů v Pekingu a Wuchanu.

Přehled vakcín proti covidu-19 v poslední, třetí fázi klinických studií (řazeny abecedně):

Firma a vývojové centrum země odhadovaná účinnost (v procentech) místo testování odhad, kdy by mohla být ukončena třetí fáze testovacích studií a vakcína by mohla být připravená k podávání *
AstraZeneca/Oxfordská univerzita Británie/Švédsko 62 - 90 Británie, Brazílie leden 2021
BioNTech/Fosun Pharma/Pfizer Německo/Čína/USA až 95 USA, Německo prosinec 2020
Bharat Biotech International Indie - Indie druhé čtvrtletí 2021
CanSino Biologics/Pekingský biotechnologický institut Čína - Čína, Pákistán prosinec 2020
Janssen Pharmaceutica (Johnson & Johnson)/ BIDMC USA, Belgie, Izrael - USA, Argentina, Brazílie, Chile, Kolumbie, Mexiko, Peru, Filipíny, Ukrajina 2023
Moderna/Národní institut pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) USA 95 USA 2021
Novavax USA - Austrálie červenec 2021
Sinopharm/Wuchanský biologický institut Čína - Čína prosinec 2020
Sinopharm/Pekingský biologický institut Čína - Abú Zabí prosinec 2020
Sinovac Čína - Čína, Brazílie, Indonésie leden 2021
Sputnik V/Ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji Rusko 92 Rusko prosinec 2020

Zdroj: WHO, údaje společností

*odhady médií nebo prohlášení zástupců společností

Video: S vakcínami jsme na tenkém ledě. Je otázkou, jestli je pokus Pfizeru na místě, říká Petráš

U RNA vakcíny od Pfizeru nejsme schopni odhadnout dopady, je to velmi překotná technika, míní vakcinolog Marek Petráš. | Video: Daniela Drtinová

Football news:

Hertha sacked head coach and managing director after 1-4 away to Werder
Karim Benzema: Real Madrid need a better version of Hazard. He was great at Chelsea and should write history in Madrid
Inter to swap Eriksen to Dzeko. The club wants to sell the midfielder to a club not from Italy, but is afraid of not finding buyers
Ex-agent Modibo Barcelona believed in him, and Jean-Clair thought he was already a phenomenon. Very sorry
Crazy days of the young West Ham striker: played in two matches and scored in his debut game for the team
Solskjaer approved Lingard's departure on loan, although he wanted to keep him. Now the decision is up to the management of Manchester United
Fenerbahce has launched a fundraiser for Ozil's move and hopes to raise 2 million euros. Debt of the club - 520 million