Czech Republic

Den, kdy zemětřesení srovnalo San Francisko se zemí

Bylo chvílí před úsvitem, 18. dubna 1906, když se San Francisko začalo třást, země se rozestupovala, domy padaly k zemi a jiskry z popadaných stožárů zapalovaly jeden požár za druhým. Během tří dnů zemětřesení o síle 8,3 a následné požáry téměř srovnaly pacifickou metropoli se zemí. Zemřely tři tisíce lidí a více než polovina obyvatel se ocitla bez střechy nad hlavou.

Zemětřesení z roku 1906 je jednou z nejničivějších přírodních katastrof nejen v dějinách Spojených států. Otřesy začaly v 5:12 ráno a ty nejintenzivnější trvaly 42 vteřin. Domy se lámaly „jako sušenky“, silnice se zvedaly a zase dopadaly na zem, v ulicích se otevřely krátery.

To však nebylo nejhorší. Prudké pohyby země způsobily pády stožárů elektrického vedení a zároveň praskání plynovodů. Jiskry z drátů tak rovnou zapalovaly unikající plyn. Po celém městě se během pár minut rozhořely stovky požárů. Nezkušení hasiči si s takovým rozsahem nevěděli rady, na některých místech tak situaci ještě zhoršili. Všechny požáry se proto podařilo uhasit až po třech dnech vyčerpávajícího hašení. 

Město bylo v troskách. Výjevy připomínaly apokalypsu. Zemětřesení s následnými požáry napáchalo škody za 400 milionů dolarů, což by odpovídalo dnešním přibližně 11,4 miliardy dolarů. Velkoměsto s 400 tisíci obyvateli se změnilo v sutiny, zbortilo se 28 tisíc domů, 225 tisíc lidí se ocitlo bez domova. Do stanových městeček se nastěhovalo 20 tisíc lidí, kteří neměli možnost jít k příbuzným. Rabování i pokusy o něj se trestaly okamžitým zastřelením.

Zemětřesení v roce 1906 zasáhlo oblast o rozloze zhruba 970 tisíc kilometrů čtverečních. Protože San Francisko leží přímo na obrovském, 1200 kilometrů dlouhém a místy až 200 kilometrů širokém tektonickém zlomu San Andreas, může se situace s ničivým zemětřesením kdykoli opakovat. A protože za posledních třicet let seismologové nezaznamenali v oblasti žádné větší otřesy, dají se očekávat prakticky kdykoli. A rozhodně nebudou slabé…

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude