Czech Republic

Davy lidí se přicházejí poklonit Maradonovi, pohřben bude večer nebo v pátek ráno

Tisíce lidí se přicházejí poklonit legendárnímu argentinskému fotbalistovi Diegovi Maradonovi, který ve středu v 60 letech zemřel na infarkt. Rakev s pozůstatky mistra světa a národního hrdiny je vystavena v prezidentském paláci v Buenos Aires, prezident Alberto Fernández bezprostředně po Maradonově úmrtí vyhlásil třídenní státní smutek a uvedl, že bývalý fotbalista bude mít státní pohřeb. Ten by se měl na přání rodiny uskutečnit v Buenos Aires už večer nebo nejpozději v pátek ráno.

Rakev byla do budovy zvané Casa Rosada převezena v sanitce s ochrankou ve středu v noci. V té době už na ni před palácem čekaly stovky lidí, a než se brány v 6:00 místního času otevřely pro veřejnost, rozšířil se dav na několik desítek tisíc.

Lidé následně začali po bezpečnostní kontrole proudit dovnitř, aby se poklonili slavnému fotbalistovi ležícímu v uzavřené rakvi zahalené do argentinské vlajky. Proti první vlně náporu fanoušků policie zasáhla slzným plynem. Někteří z lidí se s Maradonou loučili pláčem, jiní se slovy díků či fotbalovým skandováním. Mnozí z nich také hodili k rakvi přes bezpečnostní zábranu reprezentační dres s Maradonovým číslem 10. Úřady očekávají, že poslední poctu přijde dát jedné z nejslavnějších postav argentinské historie až milion lidí.

Rodina zesnulé legendy by chtěla obřad provést už večer. Maradonova rakev bude uložena na hřbitově Jardín de Paz (Zahrada pokoje) na předměstí Buenos Aires, kde jsou pohřbeni také jeho rodiče. Podle informací pohřební služby je uložení ostatků naplánováno na 18:00 místního času, podle okolností ale může být obřad odložen na páteční ráno.

Už před půlnocí dorazily do prezidentského paláce Maradonova bývalá manželka Claudia Villafaňeová a jejich dvě dcery Dalma a Gianinna. Po nich se s geniálním hráčem, ale kontroverzní osobností plnou skandálů přišli rozloučit šéf Argentinské fotbalové asociace Claudio Tapia a současní i bývalí argentinští fotbalisté, mezi nimi Maradonovi spoluhráči z vítězného mistrovství světa v Mexiku 1986. Později přišla i další bývalá manželka Verónica Ojedaová se synem Dieguitem Fernandem. Dostavila se i jeho dcera Jana, kterou Maradona uznal za vlastní teprve před několika lety.

Maradonovu smrt oplakává i Neapol, kde Argentinec v letech 1984 až 1991 působil v klubu SSC. Od středečního večera zapálily stovky lidí svíčku před nástěnnou malbou, která zobrazuje slavného hráče ve čtvrti Quartieri Spagnoli. Ve městě lidé vyvěšují fotbalistovy podobizny. Neapolská radnice vyhlásila kvůli úmrtí Maradony den smutku a rozhodla se po něm pojmenovat stadion San Paolo. Na jeho počest se bude v tomto týdnu před zápasy evropských pohárů držet minuta ticha a mezinárodní federace FIFA zveřejní listopadový žebříček fotbalových reprezentací místo čtvrtka až v pátek. 

Villas-Boas vyzval FIFA, ať z fotbalu vyřadí Maradonovu desítku

Portugalský trenér fotbalistů Marseille André Villas-Boas vyzval mezinárodní federaci FIFA, aby po úmrtí Diega Maradony celosvětově vyřadila z užívání jeho číslo 10. Maradona si v Argentině vysloužil přezdívku "El Dios", tedy bůh. Zároveň je to slovní hříčka s jeho slavným číslem 10 na dresu, "El Diez", případně "El D10s"

Maradonův bývalý klub Neapol vyřadil desítku z užívání už v roce 2000, aby uctil hráče, jenž průměrný tým dovedl k dvěma ligovým titulům a triumfu v Poháru UEFA. Podle Villase-Boase by měla ke stejnému kroku sáhnout FIFA.

Villasovu-Boasovu výzvu FIFA stěží vyslyší, už dříve podle agentury Reuters zakázala vyřadit desítku Argentině. Číslo 10 má ve fotbale legendární status a je spojeno s nejslavnějšími postavami historie: vedle Maradony s ním hráli například Pelé, Michel Platini, Zinédine Zidane, Lothar Matthäus či Ronaldinho a nosí ho i útočník považovaný za Maradonova nástupce Lionel Messi.

Maradonův právní zástupce si stěžuje na pomalou reakci záchranky

Maradonův právní zástupce Matias Morla chce nechat prošetřit veškeré okolnosti středečního úmrtí fotbalové legendy. V prohlášení na twitteru kritizoval především pomalou reakci záchranné služby, sanitka podle něho přijela až za více než půl hodiny.

Maradona zemřel necelý měsíc po 60. narozeninách, na začátku listopadu navíc podstoupil akutní operaci kvůli krevní sraženině v mozku. Po propuštění z nemocnice měl nastoupit na odvykací kůru kvůli závislosti na alkoholu.

Podle předběžných výsledků pitvy, kterou provedli v nemocnici San Fernando, zemřel Maradona na selhání srdce. Koroner u něho konstatoval onemocnění městnavou kardiomyopatií, při níž se rozšíří srdeční oddíly, a tím pádem sníží funkce komor. Podle lékařů vyvolal selhání akutní plicní edém. "Je nevysvětlitelné, že ho 12 hodin nikdo z těch, kteří se o něho měli starat, nezkontroloval a nikdo mu nevěnoval pozornost," uvedl Morla na twitteru. "Sanitce trvalo více než půl hodiny, než přijela, což je trestné idiotství," dodal s tím, že nedovolí, aby se vše zametlo pod koberec, a bude požadovat plné prošetření.

Football news:

Real Madrid are confident that PSG will demand 150 million euros for Mbappe. Madrid is not ready to pay so much
Arteta on Ozil: It is always sad when such a figure leaves
Alabai will move to Real Madrid in the summer. The contract for 4 years is agreed, the salary is about 11 million euros (Marca)
Stefano Pioli: We will look at the table in April. For Milan, every match is the most important
Zlatan Ibrahimovic: Together with Mandzukic, we will scare the opponents of Milan. He signed a contract
Milan scored 43 points in 18 rounds - the best result since the 2003-04 season. Then the club became the champion
Aubameyang scored a double in a Premier League match for the first time in the season. Parti's first assist for Arsenal