Czech Republic

Cvičit v rouškách? Lidé se budou dusit. Majitelé fittnes center nechápou

Roušky při cvičení jsou podle České komory fitness k obnovení provozu sportovišť zásadní problém, představují zdravotní rizika. Klienti se možná kvůli tomu do fitness center nevrátí.

Cvičit v rouškách? Lidé se budou dusit. Majitelé fittnes center nechápou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto
reklama

Možnost otevření s touto povinností znamená podle ní de facto pokračující uzavření. Na hranici přežití se přitom dostaly i velké a silné provozy. V tiskové zprávě to dnes uvedla prezidentka České komory fitness Jana Havrdová.

Vláda dnes rozhodla, že fitness centra, posilovny či bazény budou moci po nuceném uzavření obnovit provoz od čtvrtka. Ve sportovištích bude platit pravidlo jednoho klienta na 15 metrů čtverečních provozní plochy. Skupinová lekce se bude moci uskutečnit do deseti lidí, respektive trenér a devět účastníků. Oproti avizovaným pravidlům, která tento týden představilo ministerstvo průmyslu a obchodu, byla schválena povinnost roušek při cvičení.

„Nemožnost správně dýchat a nedostatečný přísun kyslíku mohou znamenat pro mnohé cvičící zdravotní komplikace, jako je třes či dokonce mdloby. Zvětšuje se takzvaný mrtvý prostor, kdy opakovaně vdechujeme již vydýchaný vzduch a nedochází k dostatečnému odvodu vydýchaného CO2. Následně dochází k hromadění hlenu a bakterií v roušce, a ta tak už po několika minutách cvičení nemusí být účinná. O negativním vlivu roušek na psychiku ani není třeba mluvit,“ uvedla Havrdová.

Už omezení počtu lidí na plochu pro provozy podle Havrdové znamenalo nižší návštěvnost. Fitness centra sice přes limity otevřou, ale za nastavených podmínek to pro ně bude spíše znamenat jen další náklady, obává se komora. Činnost už na jaře kvůli krizi podle Havrdové ukončilo deset procent fitness center. Druhá vlna pandemie může podle ní znamenat konec pro dalších více než deset procent provozů.

Národní sportovní agentura chce s vládou vyjednávat o výjimce z povinnosti roušek při aktivním sportování, za agenturu to dnes ČTK řekl její mluvčí Jakub Večerka.

Fitness centra, posilovny nebo vnitřní bazény jsou zavřené z nařízení vlády v boji proti koronaviru od 9. října. Původně mělo opatření platit 14 dnů, Ztráty fitness sektoru kvůli nucenému podzimnímu uzavření vysoce přesahují půl miliardy korun. Podle České komory fitness se na hranici přežití dostávají už i silné a velké provozy. V ČR je asi 1200 fitness center.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: čtk

Football news:

Lampard 1-0 with Fulham: Chelsea pressed, and there was a feeling that we would score. It was important to be patient
Alex Ferguson: Manchester United - Liverpool-the main game of the season, I always thought so. These are two of the most successful clubs in Britain
Koeman on the Super Cup: It's not the most important trophy we're fighting for, but it's still a title. We need to show that we are in the ranks
Ferdinand is the best transfer in the history of Manchester United according to O'Shea: Ronaldo is close, but Rio is number one
Rashford on penalties: Mourinho said: If you don't know how to earn them, then nothing will be awarded. This is something you need to learn
The FA will monitor compliance with the anti-covid protocol. Players are not allowed to hug after goals
Chelsea win away in the Premier League for the first time in 2 months