Czech Republic

Čtvrtina testů je pozitivních. Podíl je momentálně nejvyšší za posledních deset dní

Vláda v pondělí projedná návrh stoprocentní mzdové kompenzace pro lidi, kteří s onemocněním covid-19 zůstanou doma. Uvedl to ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Opatření má motivovat lidi, aby se nevyhýbali testům, které budou od 18. prosince pro veřejnost zdarma. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

V pátek laboratoře provedly přes 20 000 testů na covid-19, skoro čtvrtina z nich byla pozitivních. Je to nejvyšší podíl za posledních deset dní. Aktuálně je nakažených 61 163 lidí, celkem se nákaza v České republice potvrdila od začátku března u 544 112 lidí, vyléčilo se přes 474 000 z nich.

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo dnes třináctým dnem po sobě na 57 bodech ze sta, což odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. Aktuální hodnotu indexu zveřejní ministerstvo zdravotnictví v neděli kolem 6:30.

Je to skoro stejně jako minulou sobotu za stejnou dobu. Ve čtvrtek i pátek průběžný nárůst ve srovnání s předchozím týdnem zrychlil. Počet hospitalizovaných s covidem se prakticky nezměnil, v nemocnicích jich před víkendem bylo 4436. Počet těžkých případů klesl o šest na 576. Do statistik přibylo oproti ranním údajům dalších 44 úmrtí, celkem v zemi od začátku epidemie zemřelo 8782 lidí s covidem. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ani přetrvávající protikoronavirová opatření nezkazila dnes dětem radost z mikulášské tradice. Na různých místech Prahy mohly jako každoročně potkat svatého Mikuláše v doprovodu čertů a andělů. Některé z postav vyřešily současnou situaci maskami zakrývajícími celý obličej i hlavu. V omezené míře se hlavním městě konaly i tradiční mikulášské akce.

Portugalsko během Vánoc zmírní opatření proti koronaviru, aby umožnilo lidem navštívit blízké. Následně však budou opatření opět zpřísněna, aby se zabránilo šíření viru při novoročních oslavách. Oznámila to dnes portugalská vláda.

V Maďarsku za posledních 24 hodin přibylo 193 úmrtí pacientů nakažených koronavirem, píše agentura MTI. Jde o rekordní nárůst třetí den v řadě, v pátek maďarské úřady informovaly o 189 zemřelých, ve čtvrtek o 182.

Pražské domovy pro seniory a další lůžková zařízení sociálních služeb, které ČTK oslovila, přistoupily k umožnění návštěv různě. Větší zájem příbuzných je tam, kde se lidé mohou nechat zdarma otestovat antigenními testy. Některá zařízení je budou mít až v pondělí, jiná žádají vlastní test na covid-19. Podle registru sociálních služeb jde o 33 domovů pro seniory a 24 domovů se zvláštním režimem, které obývají většinou lidé s Alzheimerovou chorobou. Návštěvy byly zakázané od 9. října, někde se lidé vídali přes sklo nebo měli videohovory. Ode dneška je podmínkou pro návštěvu test a respirátor třídy FFP2.

Charitní domov pokojného stáří sv. Václava v Ostravě v pondělí spustí antigenní testování pro blízké svých klientů, kteří je právě díky testům po několikatýdenní odluce budou moci opět navštívit. Zájem o návštěvy lidé podle vedoucího střediska Jaroslava Doležela mají a také klienti už se těší na společné shledání.

V Královéhradeckém kraji za 24 hodin stoupl počet potvrzených případů koronaviru o 267 na 29 309, před týdnem byl denní nárůst 243. Kvůli covidu mezi pátečním a dnešním dopolednem zemřelo šest lidí, od začátku epidemie 451. Aktuálně nemocných oproti pátečnímu dopoledni ubylo o 11 na 2366, před týdnem za stejnou dobu činil pokles 114. Vyplývá to z dnešních dat Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové k 09:00. Nyní je v kraji nemocných 0,4 procenta obyvatel. Dosud se uzdravilo 26 492 lidí, jeto o 272 více než bylo v pátek.

Hygienici apelují na lidi, aby dál důsledně dodržovali opatření proti šíření koronaviru, například aby se v restauracích neshlukovali do větších skupin. Po čtvrtečním přechodu do třetího stupně pětibodového indexu rizika v protiepidemickém systému PES a rozvolnění opatření, se hygienici obávají opětovného růstu koronavirových infekcí. Chystají se i přísnější kontroly dodržování platných opatření, řekl pověřený ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš. Znepokojilo ho nezodpovědné chování mnohých lidí.

Kam se dá letos zajít na vánoční trhy? 

Kvůli omezením shromažďování chce ministerstvo spravedlnosti prodloužit obchodním společnostem či bytovým družstvům možnost hlasovat na dálku i v případě, že úpravu nemají v zakladatelských listinách. Opatření zavedené kvůli epidemii koronaviru na jaře má skončit k 31. prosinci. Protože ale omezení shromažďování trvá, předložilo ministerstvo novelu, podle které budou moct společnosti a družstva rozhodovat písemně či za využití on-line jednání do poloviny příštího roku.

V Íránu, který současná pandemie covidu-19 zasáhla nejsilněji v regionu Blízkého východu, zemřelo už přes 50 tisíc lidí infikovaných koronavirem. Dnes o tom informovalo tamní ministerstvo zdravotnictví. V Teheránu se ode dneška částečně uvolňují opatření proti šíření nákazy, ale úřady lidi nabádají k opatrnosti, protože situace je stále křehká.

Pro návštěvy se dnes po bezmála dvou měsících otevřel Dům seniorů v Liberci - Františkově, který je největším zařízením svého druhu v kraji. Dopředu se bylo třeba objednat, neboť na patře každého oddělení mohla být v jednu chvíli jen jedna návštěva. Podle ředitele domova Jana Gabriela budou dnes plně obsazené zřejmě všechny časy a návštěvu bude mít kolem 30 klientů. Podmínkou byl respirátor, který museli mít nasazený už při vstupu do budovy. Další podmínkou byl negativní test na covid-19 nebo museli návštěvníci doložit, že v posledních 90 dnech nákazu prodělali. Kdo potvrzení neměl, mohl si nechat test provést přímo v domově. 

Desítky lidí dnes přilákal zámek Hluboká nad Vltavou, který tento a další dva víkendy nabízí zimní prohlídkovou trasu. Vedle českokrumlovského zámku je to jediná státní památka v kraji, přístupná po zmírnění vládních koronavirových opatření. Proti jiným rokům chybí turisté z Číny a Ruska, kteří tvořili v zimě většinu hostů. Děti si před zámkem rády braly bonbony z vánočně ozdobených stromů. 

Foto: zamek-hluboka.eu

Návštěvy v domovech pro seniory se po měsících neobešly bez slz. Dojatě se dnes po poledni vítali v Domově pro seniory v Prostějově příbuzní s šestadevadesátiletou Františkou Lošťákovou. Babičku a maminku v jedné osobě neviděli už několik měsíců, od návštěvy je neodradilo ani nepříjemné vyšetření na koronavirus, které museli na místě absolvovat. 

"Babičce neseme roládu, štrúdl, kompot a ovoce. Dárečky ještě nemáme, ještě se uvidíme," popsala Pavla Plevová ze Studence na Prostějovsku. Seniorku dovezl pracovník domova do místnosti, ve které byla umístěna i speciální antibakteriální lampa, na vozíčku a její dojetí bylo viditelné.

Prostějovský domov pro seniory umožňuje příbuzným testování hned na místě. Zájem příbuzných je velký, jen na dnešek se rezervační systém zaplnil 12 návštěvami. "Příbuzní už volali předtím, psali e-maily. Návštěvy domov umožní vždy v sobotu a ve středu. Objednávkový systém jel od 04:00, termíny byly za chvíli pryč," řekl ředitel domova Zdeněk Libíček.

Policie v noci zasahovala ve velkém množství restaurací a barů, které byly přes zákaz otevřené po 22:00. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to označil za neakceptovatelnou nezodpovědnost. Podle něj je Česko na hranici mezi třetím a čtvrtím stupněm protiepidemického systému PES a při zhoršení situace hrozí, že se restaurace a bary, které byly znovu otevřené teprve ve čtvrtek, znovu budou muset zavřít.

Na jihu Moravy přibylo v pátek 456 nových případů nemoci covid-19, což je o 27 méně než ve čtvrtek. Hospitalizovaných s touto nemocí bylo o 12 méně, celkem zůstává v nemocnicích 513 lidí s koronavirem. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Index rizika podle Protiepidemického systému ČR (PES) zůstává pro kraj ve třetím stupni, jeho hodnota se ale dnes ráno zvýšila na 58 z hodnoty 53, která platila v pátek.

Poprvé po bezmála dvou měsících mohli dnes návštěvníci přijít na zámek Sychrov nedaleko Turnova. Z hradů a zámků v Libereckém kraji se otevřel jako jediný. V provozu bude zatím jen o adventních víkendech. Kastelán zámku Miloš Kadlec měl při otevření rozporuplné pocity. "Jsme rádi, že můžeme otevřít. V současné době se to ale potkává s velkými obnovami, které jsme na zámku nastartovali," řekl. 

Argentinský parlament schválil jednorázovou daň z velkých majetků, která má financovat očkování a další výdaje související s epidemií koronaviru. Informuje o tom dnes agentura AFP. Novou daň má platit asi 12 tisíc nejbohatších Argentinců a do státní pokladny má přinést přes tři miliardy dolarů (zhruba 70 miliard korun). Podle kritiků ale daň poškodí investice a rozvoj podniků.

Minimální zájem samoplátců o antigenní testy dnes zaznamenala odběrová místa v krajských nemocnicích v Moravskoslezském kraji, kde si lidé za poplatek 350 korun mohli nechat udělat test nezbytný pro návštěvu sociálních zařízení. Kraj pro tyto zájemce vyhradil kapacity v krajských nemocnicích s výjimkou Karviné, dnes dopoledne ale této možnosti využili řádově jednotlivci. Jejich testování tak v odběrových centrech nepůsobilo žádné komplikace.

V Moravskoslezském kraji přibylo za pátek 625 lidí s koronavirem. Je to obdobný přírůstek jako v předchozích dnech, když to ve čtvrtek bylo 650 lidí a ve středu 674. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Podle něj ale data ukazují, že situace se začíná zhoršovat. Skóre protiepidemického systému (PES) v regionu stouplo z páteční hodnoty 62 na 66, když republikový průměr je stále 57.

V Moskvě se dnes první lidé mohou nechat naočkovat proti koronaviru. Jako první mají nárok zdravotníci, sociální pracovníci a zaměstnanci ve školství, tedy profese, které přijdou do styku s velkým množstvím lidí."Během pěti hodin se na očkování zaregistrovalo 5000 lidí," napsal v pátek na své internetové stránce moskevský starosta Sergej Sobjanin.

Vakcínu mohou dostat lidé do 60 let, vyloučeni z očkování jsou pacienti s určitými chronickými nemocemi, těhotné ženy a ti, kdo v uplynulých dvou týdnech měli nějaké respirační onemocnění. Vakcína Sputnik V se podává ve dvou dávkách, nicméně portál Meduza v pátek informoval, že farmaceutické firmy zatím stíhají vyrábět jen tu první. Mezi oběma dávkami má být třítýdenní rozestup.

Místy až netradičním způsobem vyřešila řada prodejen počítání zákazníků kvůli omezenému limitu lidí na plochu provozovny. V některých obchodech chodí zákazníci po prodejně s kbelíky, jinde s lžící na boty v rukou. V prodejnách se sportovním zbožím zase prodavači oprašují matematiku - ve dveřích stojí s tablety a počítají pohyb ven a dovnitř. 

Česká republika má za uplynulý týden 26 424 nových případů nákazy novým typem koronaviru. S 245 případy na 100 tisíc obyvatel je ČR ve srovnání se sousedy na třetím místě. Ještě v prvním listopadovém týdnu na tom byla ČR zdaleka nejhůře. Nyní jsou na tom z okolních zemí nejhůř Rakousko a Polsko, naopak nejlépe Německo. 

ZeměCelkový počet případů za uplynulých sedm dní na 100 tisíc obyvatelCelkový počet případů za uplynulých sedm dní
Maďarsko40439 616
Rakousko29526 253
Polsko25296 666
ČR24526 424
Slovensko20310 943
Německo144120 544

Zdroj: nakit.cz/koronadata; koronavirus.mzcr.cz; výpočet ČTK

Ředitel Ústavu zdravotnických informací Ladislav Dušek vysvětluje, proč ministerstvo zdravotnictví ráno uvedlo chybnou hodnotu skóre v protiepidemickém systému PES: podle Duška laboratoře ráno dohlásily čtvrteční testy, bez kterých byl vyšší podíl nakažených lidí, a tím i nárůst skóre.  

Index rizika je podle Duška aktualizován automaticky po půl jedné ráno, a nové hodnoty jsou publikované bez zásahu člověka. Právě z nich dnes brzy ráno vyplynul nárůst skóre o dva body. 

"K šesté hodině ranní velké množství laboratoří ještě dohlásilo testy za 3. prosince a tím došlo k návratu hodnoty na původních 57 bodů, což server opravil. Takové relativně velké dohlášení testů se stalo poprvé. Aby se situace neopakovala, byla aktualizace PES nastavena každý den na 06:30," uvedl Dušek na dotaz ČTK. 

Ladislav Dušek.

Ladislav Dušek. | Foto: Jakub Plíhal

V Rusku za poslední den přibylo 28 782 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku pandemie. S odvoláním na tamní úřady o tom dnes informuje agentura Reuters. Smrtelná bilance se zvýšila o 508 na celkových 42 684. V Moskvě dnes začalo očkování proti koronaviru v Rusku vyvinutou vakcínou Sputnik V.

Ruská vakcína Sputnik V.

Ruská vakcína Sputnik V. | Foto: Reuters

V Ústeckém kraji za pátek přibylo 330 nových případů covidu-19, o 15 méně než před týdnem. Zároveň je to nejméně za poslední čtyři dny. Rizikové skóre v systému PES přesto stouplo za kraj z 62 na 69 bodů, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví (MZ).

Ve Zlínském kraji se počet nově potvrzených nákaz covidu-19 i nadále snižuje. Za pátek přibylo 305 případů, což je o 15 méně než před týdnem. Je to však zároveň druhý nejvyšší počet za tento týden. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES vzrostlo o pět bodů na dnešních 67.

Ve Středočeském kraji přibylo v pátek 579 případů nákazy koronavirem. Jde zhruba o 50 případů méně než ve čtvrtek, ale o 40 více než za minulý pátek. Rizikové skóre PES zůstává na 57 bodech ze sta, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

❗ Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES zůstává třináctým dnem po sobě na 57 bodech ze sta, což odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. Ministerstvo zdravotnictví po 08:00 na svém webu aktualizovalo údaje, předtím uvádělo, že index k dnešku stoupl na 59.

Počet nově nakažených covidem-19 v Olomouckém kraji vzrostl, za pátek jich přibylo 341. V porovnání s předchozím týdnem je to o 78 případů více. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES se v kraji zvýšilo z pátečních 64 na 73, což je na 100bodové stupnici čtvrtý z pěti stupňů. 

Soukromé jazykové agentury, které nenabízí státní jazykovou zkoušku, mohou podle Asociace jazykových škol obnovit od pondělí svou výuku stejně jako školy s právem jazykové státnice. Asociace to uvedla ve svém stanovisku k rozvolňování opatření proti covidu-19, jež zveřejnila na webu. Dosud si její zástupci nebyli jistí, zda pro všechny jazykové školy platí totožná pravidla. Podle nich by ale s ohledem na rovnost firem bylo protiprávní, kdyby vláda umožnila činnost jen některým.

V Libereckém kraji druhý den po sobě přibylo v mezitýdenním srovnání nově zjištěných případů covidu-19. Za pátek mělo pozitivní test v kraji 261 lidí, o 44 více než před týdnem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo v kraji druhý den za sebou na 71 bodech, což značí čtvrtý z pěti stupňů, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Praze přibylo v pátek 411 případů nemoci covid-19, to je o 42 víc než před týdnem, ale o skoro stovku méně než ve čtvrtek. Index rizika protiepidemického systému PES zůstává druhý den na hranici 49 bodů ze sta. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Třetí den po sobě t

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23 318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483 úmrtí. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 23 449 případů nákazy a 432 úmrtí.

Vláda v pondělí projedná návrh stoprocentní mzdové kompenzace pro lidi, kteří s onemocněním covid-19 zůstanou doma. Deníku Lidové noviny (LN) to řekl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Opatření má motivovat lidi, aby se nevyhýbali testům, které budou od 18. prosince pro veřejnost zdarma. V současné době jsou ti, jimž test odhalil koronavirus, doma na nemocenské se 60 procenty mzdy. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která má úhrady v gesci, s návrhem souhlasí, píšou LN.

Nejvýrazněji se covid-19 v posledních dnech šíří na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam v přepočtu na 100 tisíc obyvatel přibylo 523 nakažených. Naproti tomu v okrese Praha západ to bylo 156 infikovaných za poslední týden.

Ve čtvrtek byla pozitivní více než čtvrtina ze všech provedených testů, což je nejvyšší podíl od 14. listopadu. Počet testů za pátek zveřejní ministerstvo dnes večer. Vysoký podíl pozitivních případů podle odborníků stále ukazuje relativně velkou virovou zátěž v populaci.

Zaměstnanci v oděvním průmyslu v Asii, Latinské Americe či Africe, kteří šijí oblečení pro velké módní značky, hladovějí a musí si brát půjčky, aby nakrmili své rodiny. Část z nich skončila kvůli koronaviru bez práce a i ti, kteří si místo udrželi, zažívají průměrně dvacetiprocentní pokles mzdy, informovala agentura Reuters s odvoláním na zprávu skupiny Konsorcium pro práva dělníků (WRC).reute

Zaměstnanci v oděvním průmyslu v Asii, Latinské Americe či Africe, kteří šijí oblečení pro velké módní značky, hladovějí a musí si brát půjčky, aby nakrmili své rodiny. Část z nich skončila kvůli koronaviru bez práce a i ti, kteří si místo udrželi, zažívají průměrně dvacetiprocentní pokles mzdy, informovala agentura Reuters s odvoláním na zprávu skupiny Konsorcium pro práva dělníků (WRC).reute

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes jako každoročně vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. Dodržet tradice umožnil nedávný přechod země do mírnějšího protiepidemického systému, oblíbené postavy však budou muset podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) "dodržovat stejná opatření jako pozemské bytosti."

Kanada v pátek překročila hranici 400 tisíc  potvrzených případů nákazy koronavirem. Stalo se tak pouze 18 dní poté, co Kanada dosáhla hranice 300 tisíc nakažených, uvedla agentura AFP s tím, že tento vývoj svědčí rychlejším šíření infekce.

Po téměř dvou měsících jsou ode dneška znovu povolené návštěvy v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb. Podmínkou je ale nošení respirátorů a negativní test na covid-19, nebo musí návštěvníci doložit, že v posledních 90 dnech nákazu prodělali. Některá zařízení vyhradila zdravotníka, který návštěvu otestuje, v takovém případě je vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jiná vyžadují, aby si test nechali udělat jinde za úhradu.

Vážení čtenáři, vítáme vás u nové on-line reportáže, v níž pro vás sledujeme aktuální dění okolo šíření koronaviru. Dosavadní informace naleznete v předchozím on-line přenosu:

Football news:

Eriksen pro goal for Milan: It was the perfect free kick for me. I am very happy
Conte on 2-1 with Milan: Before the winning goal, the result was unfair. Their goalkeeper is the best player of the match
Mikel Arteta: Arsenal did everything right, but they lost. Wins give confidence
Nicolo Barella: We proved that we are stronger than Milan
Go do your voodoo shit, you little ass. Ibrahimovic-Lukaku during the Cup match
Pioli on the defeat by Inter: The only difference was the relegation. There could be any result in equal teams
UEFA has no plans to abandon the Euro in 12 cities. Other options are undesirable