Czech Republic

ČSÚ: Saldo hospodaření vládních institucí skončilo v roce 2019 v přebytku

Pravidelné konzultace mezi Eurostatem a Českým statistickým úřadem potvrdily výši salda hospodaření a dluhu vládních institucí, jež byly publikovány v rámci Rychlých informací 1. října 2020. V roce 2019 hospodařily vládní instituce s přebytkem 15,3 mld. Kč a výše dluhu dosáhla 1 738,5 mld. Kč.

ČSÚ: Saldo hospodaření vládních institucí skončilo v roce 2019 v přebytku
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

„Eurostat dnes potvrdil údaje o hospodaření vládních institucí. V roce 2019 činil přebytek hospodaření 15,3 mld. korun a míra zadlužení dosáhla 30,2 % HDP,“ říká Petr Musil, ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ.

Tab. 1: Notifikační tabulka deficitu a dluhu vládních institucí, Česká republika, 2016-2019

tabulka

V Rychlé informaci 1. října byla z technických důvodů uvedena nesprávná výše HDP v roce 2018 a 2019 a z toho pak odvozená výše relativního zadlužení v roce 2018 a 2019. Za chybu se omlouváme.

K údajům o deficitu a dluhu vládních institucí České republiky nebyly ze strany Eurostatu vysloveny výhrady.

Poznámky:
Notifikaci deficitu a dluhu vládních institucí sestavuje a předkládá Evropské komisi každá členská země Evropské unie vždy za čtyři uplynulé roky a formou projekce za běžný rok, a to vždy ke konci března a září. Projekci běžného roku sestavuje a publikuje Ministerstvo financí. Kvantifikace fiskálních ukazatelů je založena na metodice Evropského systému národních účtů (ESA 2010). Podle maastrichtských kritérií výše deficitu nesmí překročit 3 % a úroveň kumulovaného dluhu 60 % HDP.
Přebytek/deficit vládních institucí je výše čistých půjček (+) nebo výpůjček (-) v systému národního účetnictví. Ukazatel vyjadřuje schopnost sektoru v daném roce financovat (+) jiné sektory ekonomiky nebo potřebu tohoto sektoru být ostatními sektory financován (-).
Dluh vládních institucí představuje nominální výši konsolidovaných závazků sektoru vládních institucí vyplývající z emitovaného oběživa, přijatých vkladů, emitovaných dluhových cenných papírů a přijatých půjček. U cizoměnových dluhových nástrojů zajištěných proti měnovému riziku je ocenění provedeno na bázi smluvního kurzu.

Notifikační tabulky deficitu a dluhu vládních institucí 2016-2019 ZDE

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Tisková zpráva

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Hrad: Ústavní akt 28. října je odložen

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ing. Vratislav Mynář vystoupil ve čtvrtek dne 22. října 2020 …

Football news:

Flick about 3:1 with Stuttgart: we Understand that for such a game we will not get awards for beauty, but Bayern achieves results
Cloud has 112 dry games out of 200 for Atletico in La Liga. This is a record
Mahrez on Burnley's hat-trick: the Third goal is the best - I don't often score with my head. But city's victory is more important
Mourinho against Chelsea is always powerful. How will it be this time?
Real Madrid is the leader in students in the top-5 leagues. Spain generally dominates, and the supplier from Germany is only Stuttgart
Thomas Muller: What do they say, you need to prove yourself on a windy evening in Stoke? Stuttgart is not Stoke, but their team is good
Atletico won the sixth consecutive game in La Liga, a winless streak - 25 games