Czech Republic

ČSSD chce peníze pro neziskovky v rozpočtu přesměrovat k "obětem pandemie"

ČSSD chce směřovat peníze určené pro neziskové organizace na podporu zdravotní péče a skupin ohrožených pandemií covidu-19, řekl první místopředseda strany Roman Onderka. Sociální demokraté chtějí po schválení rozpočtu prosadit usnesení, aby "postradatelné peníze" směřovaly výhradně na "podporu zdravotní, sociální a ekonomické péče o oběti pandemie" a k ohroženým cílovým skupinám.

První místopředseda strany Roman Onderka ve středu v Poslanecké sněmovně uvedl, že pandemie znamenala bezprecedentní zásah do chodu státu. "Za této situace je nutné soustředit všechny dostupné prostředky na zmíněné cíle," uvedl. Dodal, že dotace nestátním neziskovým organizacím jsou neopomenutelnou části státního rozpočtu a kabinet podle zářijového usnesení plánuje v roce 2021 směřovat peníze především do 18 oblastí.

"Celkové investiční transfery neziskovým a podobným organizacím byly podle finančního účtu za rok 2019 celkem 16,6 miliardy korun. Za současné krizové situace považujeme za nesprávné, aby stát tyto prostředky nesoustředil na největší hrozbu," uvedl Onderka. Rozhodující část prostředků by měla být podle ČSSD po dobu pandemie dočasně přesměrována na podporu zdravotní péče a ohrožených skupin.

Onderka dodal, že má na mysli seniory, samoživitele, čerstvě nezaměstnané, ale i podporu rozvoje duševního a tělesného zdraví populace. Místo pozměňovacích návrhů se strana rozhodla navrhnout doprovodné usnesení. "Sněmovna vyzývá vládu, aby veškeré v tuto chvíli postradatelné dotační prostředky ze státního rozpočtu směřovaly výhradně na podporu zdravotní, sociální a ekonomické péče o oběti pandemie a pro ohrožené cílové skupiny," citoval z návrhu.

ČSSD podle něj s rozpočtem není spokojena. "Nelíbí se nám. Ale jsme v koalici a ČSSD bude hlasovat pro takový rozpočet, jaký schválila vláda. Tedy s deficitem 320 miliard korun," uvedl Onderka. Pozměňovacími návrhy chce vládní strana například podpořit živé umění a regionální kulturu či legionáře.

Football news:

Chelsea fans supported Lampard with the We Believe in Frank banner. Then. Now. Always
Real Madrid DIRECTOR Butragueno: Everyone knows what Zidane means to us. Rumors appear when there are no wins
Hertha sacked head coach and managing director after 1-4 away to Werder
Karim Benzema: Real Madrid need a better version of Hazard. He was great at Chelsea and should write history in Madrid
Inter to swap Eriksen to Dzeko. The club wants to sell the midfielder to a club not from Italy, but is afraid of not finding buyers
Ex-agent Modibo Barcelona believed in him, and Jean-Clair thought he was already a phenomenon. Very sorry
Crazy days of the young West Ham striker: played in two matches and scored in his debut game for the team