Czech Republic

Covid: Škola? Ne. Doma se nakazíte! Omylem uniklo pravdivé info

Ústav zdravotnických informací a statistik (ÚZIS) omylem zveřejnil data, podle nichž se ve školách před jejich kritizovaným uzavíráním nakazilo jen malé procento lidí. V případě základních škol se jedná jen o 4,1 procenta z počtu nakažených, ještě méně je tomu na školách středních a vysokých. Zatímco přes 30 procent lidí se nakazilo v práci a téměř 25 procent v rodině. Zavírání škol kritizovala opozice, ale také velká řada odborníků.

Covid: Škola? Ne. Doma se nakazíte! Omylem uniklo pravdivé info
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie
reklama

ÚZIS data poslal serveru Echo24.cz údajně omylem po velkém tlaku redakce. Té potom měl ihned volat mluvčí úřadu Josef Tuček s tím, že data poslat nechtěli a že mají sníženou vypovídací hodnotu. Na zpřesnění dat se totiž podle něj ještě pracuje, a dosud se nedaří u všech infikovaných zjistit zdroj nákazy.

Podle Tučka data vycházejí z informací, které krajským hygienám předají samotní nakažení s tím, že mnohdy pravděpodobné místo nákazy neznají. Přesto právě z těchto dat vláda vycházela při přijímání dalších opatření proti šíření nákazy koronavirem.

Podle dat se k 10. říjnu největší počet lidí od března nakazil na pracovišti (32 %). K nakažení také často dochází v rodině nebo ve volném čase (23,5 %). Ve školách se oproti tomu nakazilo jen minimum lidí, konkrétně 4,1 % na základních školách, jen 2,6 % na středních a 1,6 % na vysokých školách. Přitom právě střední a vysoké školy byly uzavřeny nejdříve.

Zejména zavření základních škol kritizovala řada odborníků i z toho důvodu, že s malými dětmi musejí doma zůstávat rodiče, v mnoha případech například zdravotnický personál, který aktuálně v mnoha nemocnicích zoufale chybí. Vláda při uzavření škol argumentovala tím, že se nákaza velmi šířila mezi studenty a pedagogy. Z dat ÚZIS ale vyplývá, že ve škole se nakazila menšina lidí.

Problém je také v tom, že se od března u 19 % lidí nepodařilo zjistit pravděpodobné místo nákazy. Toto číslo se navíc v posledních týdnech zvětšuje, protože hygieny nestíhají nakažené kvůli enormnímu nárůstu trasovat. Koronavirus se navíc na mnoha místech již přenáší komunitně.

„Po celém kraji probíhá komunitní přenos,“ uvedla tisková mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Středočeský kraj momentálně hlásí nejvyšší čísla nakažených v republice a až 65 % nakažených neví, kde se nakazili.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: jma

Jinde na netu:

Další články z rubriky

A to ještě nevíte... Česko zavřené, Babiš a Prymula domluvili. A ozvaly se ještě horší věci

Na dnešní vyhlášení lockdownu už zareagovalo více než dost osobností s mnoha výtkami a poznámkami. P…

Football news:

We have a big battle ahead of us. Conor and Sergio Ramos agreed to a fight
Tuchel on the match with Manchester United: Victory is mandatory. Coming to England for her is a big challenge
Jimenez will miss Atletico's games with Real Madrid and Salzburg due to a hip injury
Gladbach midfielder Neuhaus: it's a Pity that we didn't close the issue with reaching the 1/8 final of the Champions League. Let's clear this up in Madrid!
Ex-Manchester City and Arsenal defender Gael Clichy moved to Servette
Son of Maradona: number 10 should be withdrawn from circulation in Barca and other teams of his father
Diogo DotA: Ronaldo was my hero. For children from Portugal, he was always an example