Czech Republic

Církev na Kypru požaduje stažení písně z Eurovize. Klaní se ďáblu, tvrdí

Synoda kyperské pravoslavné církve vyzvala vládu a veřejnoprávní rozhlasovou a televizní stanici CyBC, aby stáhly z mezinárodní hudební soutěže Eurovize píseň, která má zastupovat Kypr. Skladba El Diablo se podle církve klaní ďáblu a nerespektuje kyperské hodnoty. Vláda i stanice výzvu odmítly, informovala agentura Reuters.

Podle církevních hodnostářů skladba "vychvaluje podmanění lidí ďáblovou autoritou". Církev také odmítla interpretaci, že píseň, ve které se žena doznává k lásce k pekelníkovi, je metaforou mezilidských vztahů. "Ať už se na píseň díváme z jakéhokoli úhlu (…) tak nepodává správné poselství," dodala synoda. Představitelé církve uvedli, že dostali pobouřené reakce od tisíců obyvatel Kypru. Petici na internetu proti skladbě podpořilo zhruba 16 000 lidí. K pravoslaví se v zemi hlásí přes 70 procent obyvatel.

Církevní představitelé vyzvali stanici, aby byla píseň nahrazena skladbou, která reflektuje kyperskou kulturu a tradici. Ředitel CyBC ale odmítl spornou skladu stáhnout ze soutěže. Připustil však, že stanice měla lépe vysvětlit obsah písně, která podle něj vypovídá o nezdravém vztahu dvou milenců.

"Vláda plně respektuje svobodnou uměleckou a intelektuální tvorbu," uvedl mluvčí kyperského kabinetu. Vláda nehodlá ve věci intervenovat, byť její představitelé respektují kritické názory na píseň.

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize se letos uskuteční v nizozemském Rotterdamu a účastnit se jí mohou interpreti ze zemí, jež jsou členy Evropské vysílací unie či Rady Evropy. Ročník 2020 byl zrušen, v tom letošním bude Českou republiku zastupovat Benny Cristo. Na finále soutěže se obvykle dívá kolem 200 milionů lidí.

Football news:

Bayern and Borussia will have 30 days to accept an invitation to the Super League. PSG - 14
Member of the UEFA Executive Committee on the Super League: All 12 clubs need to be kicked out. Players will have the right to terminate their contracts and become free agents
Coach of the Norwegian national team about the Super League: Juventus were knocked out of the Champions League by Lyon, Porto and Ajax, Arsenal and Tottenham are not in the top 30. What the hell are they doing in this tournament?
Writer Stephen Fry on the Premier League clubs in the Super League: Six clubs have achieved what no politician has managed-united the whole of Europe in an aversion to greed and stupidity
Rooney on the Super League's founding clubs: Their bosses are not stupid, let's see what they offer. Manchester United is trying to develop
UEFA and the top clubs need each other too much. Even if Super League is inevitable, the current plan is too raw
Member of the UEFA Executive Committee on Real Madrid, City and Chelsea in the Champions League semi-final: They should be suspended. I expect this to happen on Friday