Czech Republic

Česko žádá o pomoc. Lékaře má vyslat Národní garda z Texasu a Nebrasky

„Snažíme se zajistit pomoc ze zahranièí. Pøijde sem asi 28 amerických lékaøù,“ uvedl Babiš (ANO) na tiskové konferenci po mimoøádném jednání vlády.

„Americká armáda nabídla pomoc ve zvládání epidemie koronaviru. Jednáme o pøíjezdu 28 vojenských lékaøù a zdravotníkù, kteøí mají zkušenosti s bojem proti covid z USA. Nyní dolaïujeme konkrétní detaily,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Podle informací natoaktual.cz má jít o specialisty z Národní gardy Texasu a Nebrasky, se kterými má èeská armáda dlouhodobé partnerské vztahy.

Vláda mimoøádnì jednala kvùli dalšímu zpøísnìní opatøení k zabránìní šíøení koronaviru vzhledem k dramatickému nárùstu poètu nemocných. Babiš podotkl, že problémem je velký nárùst hospitalizovaných pacientù a kapacita lùžek. „Musíme v první øadì ochránit životy našich obèanù,“ prohlásil Babiš.

Pøíjezd gardistù mìl od minulého týdne s americkým velvyslancem Stephenem Kingem dojednávat vicepremiér Jan Hamáèek (ÈSSD).

„Dnes se podaøilo potvrdit, že bychom mìli z Texasu a Nebrasky dostat 28 vojenských lékaøù. V tuto chvíli to máme potvrzené, musí se ale domluvit ještì technické detaily,“ øekla webu iROZHLAS.cz mluvèí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Zatím není jasné, kdy zdravotníci dorazí.

O další pomoci podle mluvèí jedná Èesko na úrovni Evropské unie i Severoatlantické aliance. „Co se týká zpìtné vazby u EU, vypadá to, že by nám mohla vypomoci ventilátory, spíše tedy vybavením,“ øekla Dlubalová.

Football news:

Van Dijk - best Central defender of 2020, Trent-right, Robertson-left (ESPN)
Massimiliano Allegri: Ronaldo is a top player in terms of mentality. He has a new goal every year
Borussia Dortmund presented a collection with Spongebob as part of a deal with Nickelodeon
Woodward on Manchester United and trophies: there is a lot of work Ahead to achieve the stability needed
Neuer - best goaltender in 2020, Alisson-2nd, Oblak-3rd (ESPN)
Liverpool are Interested in 21-year-old Leipzig defender Konate
Niko Kovac: I'm Waiting for Golovin to return. But it might be better to wait another week or two