Czech Republic

Česko si v covidových žebříčcích polepšilo. V Evropě je nejhorší Balkán

Neuplynuly ani dva měsíce od chvíle, kdy se Česko zařadilo na první místo nelichotivého žebříčku zemí Evropské unie s nejhorším vývojem koronavirové pandemie. To už teď neplatí. V přepočtu nově nakažených za poslední dva týdny na 100 tisíc obyvatel je v současnosti v popředí Lucembursko před Chorvatskem. Česko se přesunulo do druhé desítky. Na světě je na tom nejhůř Gruzie.

Začátkem října se Česko dostalo do titulků světových médií, když s přírůstkem 346 nakažených na 100 tisíc obyvatel vystřídalo Španělsko na pozici země s vůbec nejhorším vývojem pandemie v Evropské unii. Tehdy se však druhá vlna epidemie teprve rozjížděla, protože to, co následovalo, posunulo statistiky do úplně jiných dimenzí. V této roli Čechy sice po pár říjnových dnech předskočili Belgičané, číslo ale dále razantně stoupalo. Pátého listopadu se dostalo na hodnotu 1594 a patřilo k nejhorším na planetě.

Foto: Aktuálně.cz

V posledních týdnech, během kterých Česko přistoupilo k razantním opatřením, naštěstí hrozivé statistiky začaly klesat. Současná hodnota 567 je sice stále výrazně vyšší, než byla začátkem října, oproti začátku listopadu jde ale o výrazné zlepšení.

To se podepsalo i na mezinárodních statistikách. V žebříčku zemí Evropské unie a Evropského hospodářského společenství seřazeném podle přírůstku nakažených na 100 tisíc obyvatel za dobu 14 dnů nalezneme Česko na 14. místě.

První je dnes Lucembursko s 1210 nově odhalenými nakaženými na 100 tisíc obyvatel za stejné období. Následuje Chorvatsko, jehož číslo už několik měsíců stabilně stoupá, podobně jako v případě čtvrté Litvy. V první pětce nalezneme ještě třetí Slovinsko a páté Rakousko, jehož skóre v této statistice dosahuje čísla 858, v posledních dnech ale klesá.

V celosvětovém žebříčku zemí s nejvyšším přírůstkem nakažených za poslední dva týdny v přepočtu na 100 tisíc lidí Česko kleslo na 25. místo. Vůbec nejhorší je se skóre 1318 Gruzie. Úřady ani ne čtyřmilionové země na Kavkaze v druhé polovině listopadu pravidelně hlásily kolem čtyř tisíc nakažených denně a číslo dále stoupá. Jen nepatrně se situace zlepšuje v druhé Černé Hoře, mírně klesající počty nakažených zaznamenává také třetí Andorra.

Celkem se v České republice od vypuknutí koronavirové epidemie v březnu nakazilo podle údajů ministerstva zdravotnictví 523 298 lidí. Téměř 90 procentům z toho hygienici odhalili nákazu covidem v říjnu a v listopadu.

Video: Opatření fungují, ale vyhráno nemáme, říká Hamáček

Může se přistoupit k uvolnění některých opatření? Sledujte tiskovou konferenci ministra vnitra po jednání Ústředního krizového štábu. | Video: DVTV

Football news:

Liverpool's results are an anomaly. Don't be fooled by the shouting-the crisis is not so global (although it may cost the championship) Showsport's emotional reaction to Klopp's results
Leicester have stopped negotiations on the loan of Eriksen due to the high salary of the player
Buffon-Ronaldo: CR 760! I could have scored less
Barcelona's appeal against the suspension of Messi was rejected
The youngster agreed to go to Arsenal. Real will give midfielder in rent without the right of redemption
President of Genoa: I intend to keep Shomurodov. Juventus did not contact us
Liverpool have not scored any of their last 87 shots in the Premier League. The team has 4 consecutive matches without goals