Americký prezident Joe Biden stihl ve středu 20. ledna v pauze mezi polední inaugurací a slavnostním večerem podepsat sedmnáct rozhodnutí, jež vybral jako nejurgentnější pro otočení kormidla Spojených států po divoké plavbě Donalda Trumpa. Součástí těchto výnosů je i řada opatření v regulaci životního prostředí, klimatu a energetiky. Vedle všeobecně očekávaného návratu k Pařížské dohodě Biden také odmítl projekt kanadsko-amerického ropovodu Keystone XL, dočasně zastavil a uložil přezkoumat povolení těžby ropy v aljašském národním parku Arctic Refuge; přehodnoceny budou rovněž všechny Trumpovy deregulace v oblasti životního prostředí.

Na 22. dubna (Den Země) Biden svolal globální klimatický summit (s ohledem na pandemickou situaci nejspíše opět virtuální), s cílem urychlit zvýšení globálních závazků k omezení klimatické změny a jejích dopadů. Již první dny nové vlády, opřené o demokratickou většinu v obou komorách Kongresu, nenechávají nikoho na pochybách, že je Biden je odhodlán převrátit každý kámen v rozvalinách americké politiky životního prostředí, které za sebou Trump zanechal.

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru