Czech Republic

Česko se přesune do třetího stupně. Obchody i restaurace se otevřou 3. prosince

"Domníváme se, že v průběhu příštího týdne dojde k dalšími výraznému zlepšení situace,“ zdůraznil na úvod nedělní tiskové konference ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

Podle Blatného nebylo třeba o přechodu na nižší stupeň rizika hlasovat. „Po diskusi došlo k jednomyslnému souhlasu. Nebylo třeba hlasovat nebo se rozdělovat na ty, co jsou pro a proti. Byl to jednomyslný souhlas celé vlády,“ přiblížil. 

Přechod do třetího stupně rizika znamená například znovuotevření restaurací, všech obchodů i provozoven služeb či zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. Skončit by měl rovněž zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech a venku by se nově mohlo scházet až 50 lidí místo současných šesti. 

I nadále však trvá povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a na vybraných veřejných místech. Rozvolnění se netýká ani škol, které budou nadále fungovat podle současného čtvrtého stupně protiepidemického systému. 

Stravovací zařízení budou otevřeny od 6 do 22 hodin v omezeném režimu.  „Budou pouze 4 osoby u stolu, obsazenost restaurace bude maximálně 50 procent kapacity. Nelze být na stojáka,“ přiblížil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Havlíček rovněž varoval před porušováním přijatých nařízení. "Pokud by byla dále porušována vládní nařízení, muselo by se opět zpřísnit," uvedl s jasnou narážkou na otevření jedné z pražských restaurací. „Zjistilo se, že situace v pražském klubu se zřejmě nestala poprvé. V případech porušení nařízení musí činit Praha,“ dodal. 

Podle Blatného vláda nestanovila speciální pravidla pro Mikuláše. "Bude se vycházet z toho, jaký je počet osob, které mohou být zároveň v zastavené oblasti. Z toho vyplývá i nošení roušek. Takže mikuláši a čerti budou muset dodržovat stejná opatření jako pozemské bytosti,“ konstatoval. 

Protiepidemický systém PES 

Podle nastavených pravidel mohla vláda na nedělním mimořádném zasedání rozhodnout o přechodu ze současného čtvrtého na třetí stupeň epidemické pohotovosti. Index protiepidemického systému PES totiž zůstal i sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta, což znamená právě třetí rizikový stupeň. Rizikové skóre se však pro jednotlivé kraje výrazně liší, když nejlépe je na tom Praha se 42 body a některé regiony zaznamenaly dokonce 67 bodů. 

Denní nárusty počtu nově nakažených sice postupně klesají, politici a odborníci ale v minulých dnech opakovaně hovořili o tom, že epidemie nebrzdí tak rychle, jak se očekávalo. Jen od začátku listopadu navíc zemřelo více než 4500 lidí s prokázaným koronavirem.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví je nyní hospitalizováno přes 5000 nakažených, tedy asi sedm procent z aktuálně nemocných. 

"Nadále chceme postupovat směrem k dalšímu rozvolňování tak, aby to bylo bezpečné a nemuselo být poté následováno dalšími restriktivními opatřeními," uvedl k systému rozvolňování opatření ministr zdravotnictví Blatný po sobotní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. 

Stupeň rizika protiepidemického systému PES se vypočítává podle podílu pozitivních testů za dva týdny, reprodukčního čísla a počtu nakažených na sto tisíc obyvatel/seniorů za dva týdny.

I když se ale vypočítané číslo dostane do nižšího či vyššího patra rizikového skóre, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny, poté změnu vyhodnotí expertní tým a navrhne vládě opatření zmírnit nebo zpřísnit. 

Football news:

Arthur scored for Juventus for the first time. He is playing his 19th game for the club
Chelsea fans supported Lampard with the We Believe in Frank banner. Then. Now. Always
Real Madrid DIRECTOR Butragueno: Everyone knows what Zidane means to us. Rumors appear when there are no wins
Hertha sacked head coach and managing director after 1-4 away to Werder
Karim Benzema: Real Madrid need a better version of Hazard. He was great at Chelsea and should write history in Madrid
Inter to swap Eriksen to Dzeko. The club wants to sell the midfielder to a club not from Italy, but is afraid of not finding buyers
Ex-agent Modibo Barcelona believed in him, and Jean-Clair thought he was already a phenomenon. Very sorry