Czech Republic

Česko nepožádalo o koordinovanou odpověď na Rusy, zní z Bruselu. Hamáček tvrdí opak

Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českem, které vypovědělo 18 ruských diplomatů, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Jak ale dodal, země EU se nechystají koordinovaně vyhostit ruské diplomaty ze svého území. Česko reprezentované ministrem zahraničí Janem Hamáčkem (ČSSD) o to totiž ani nepožádalo. Hamáček ve vyjádření pro Aktuálně.cz ale tvrdí opak.

"Ne," byla Borrellova odpověď na dotaz novinářů, zda Česko na videoschůzce ministrů zahraničí států EU požádalo o hromadné vyhoštění ruských diplomatů z členských zemí jakožto akt solidarity s napadeným státem. Českou republiku reprezentoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Ten post ministra zahraničí dočasně zastává potom, co nechal odvolat svého stranického konkurenta Tomáše Petříčka. Petříčka dlouhodobě kritizoval prezident Miloš Zeman, mimo jiné proto, že jako jediný ministr Babišovy vlády opakovaně protestoval proti přizvání Ruska k tendru na dostavbu Dukovan.  

Hamáček pro Aktuálně.cz tvrdí, že o podporu spojence požádal. Na schůzce prý řekl toto: "Dovolte mi využít tuto příležitost a požádat vás o solidaritu. Ať už v podobě prohlášení - společného evropského nebo jednotlivých členských států - nebo možného vyhoštění ruských zpravodajců z evropské půdy."

Podle zdrojů Aktuálně.cz z evropského prostředí ale Česko požadovalo jen slovní podporu, ať už unijní nebo ze strany jednotlivých států. Té se jí, jmenovitě od Slovenska, Bulharska, Estonska a dalších zemí, dostalo. Za situace, kdy mnozí čeští ústavní činitelé označili čin Ruska za akt státního terorismu, je ovšem taková reakce dle diplomatických zdrojů jen mírná.

Velká Británie v roce 2018 po srovnatelném konfliktu s Ruskem - pokusu o vraždu dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury - požádala o vyhoštění Rusů z dalších zemí a všechny jí vyšly vstříc. Tři diplomaty tehdy vyhostilo také Česko.

Proč Hamáček oznámil cestu do Moskvy, i když už o ruském útoku věděl?

Je to už druhý nevyjasněný krok Hamáčka v křesle ministra zahraničí. Aktuálně.cz už informovalo, že minulou středu oznámil cestu do Moskvy, když už věděl, že administrativa Vladimíra Putina pravděpodobně stála za výbuchem ve Vrběticích a smrtí dvou Čechů. Tvrdil, že jede vyjednat dovoz dosud neschválené ruské vakcíny Sputnik do Česka. Jejím příznivcem je prezident Miloš Zeman.

Na jednání s ruským ministrem průmyslu Denisem Manturovem chtěl Hamáček do Moskvy vzít i slovenského mimoparlamentního politika Andreje Danka. Toho často využívá kremelská propaganda. Danko dle ní pomohl dovézt ruskou vakcínu na Slovensko. Tam utajený dovoz vyvolal vládní krizi, která stála místo premiéra.

Vicepremiér nejprve tvrdil, že se o útoku dozvěděl až v pátek - cestu do Ruska oznámil ve středu. Pak připustil, že se už právě ve středu radil s českým velvyslancem v Rusku, který přicestoval do Prahy. Nakonec konstatoval, že do Ruska nikdy jet neplánoval a vše byl jen zastírací manévr vůči Rusku. Premiér Andrej Babiš takovou verzi ale na přímý dotaz nepotvrdil.

Football news:

Neymar about relegation from the Champions League: PSG did everything they could. I am sad, but I am proud of the team
Guardiola's father: I do not rule out that Pep will return to Barca as a coach or adviser
Greenwood is playing his 100th game for Manchester United in 19 years, 217 days. This is a record for the English and the 3rd result in the history of the club
Eden Hazard: I'm sorry. I didn't want to offend the Real Madrid fans. I came here to win
Edouard Mendy was out of work 7 years ago, and now he has taken Chelsea to the Champions League final. When it was tight, a year of training for free
Koeman insists on signing Depay, the Barca management is not sure about the forward
Kroos told Mount I'm sleeping fine. Good luck in your first Champions League final