Czech Republic

Česko nepožádalo o koordinovanou odpověď na Rusy, zní z Bruselu

Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českem, které vypovědělo 18 ruských diplomatů, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Jak ale dodal, země EU se nechystají koordinovaně podpořit český postup, Praha o to ani nepožádala.

"Ne," byla Borrellova odpověď na dotaz novinářů, zda Česko na videoschůzce ministrů zahraničí států EU požádalo o hromadné vyhoštění ruských diplomatů z členských zemí jakožto akt solidarity s napadeným státem. Českou republiku reprezentoval ministr zahraničí a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Ten pro Aktuálně.cz uvedl, že na schůzce ale řekl toto: "Dovolte mi využít tuto příležitost a požádat vás o solidaritu. Ať už v podobě prohlášení - společného evropského nebo jednotlivých členských států - nebo možného vyhoštění ruských zpravodajců z evropské půdy."

Podle zdrojů Aktuálně.cz z evropského prostředí ale mělo Česko požadovat jen slovní podporu, ať už unijní nebo ze strany jednotlivých států. Té se jí, jmenovitě od Slovenska, Bulharska, Estonska a dalších zemí, dostalo.

Velká Británie v roce 2018 po pokusu o vraždu dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury požádala o vyhoštěné Rusů z dalších zemí a všechny jí vyšly vstříc. Tři diplomaty tehdy vyhostilo také Česko.

Football news:

Father Courtois about Hazard laughing with Chelsea players: Unwise and unprofessional
Neymar about relegation from the Champions League: PSG did everything they could. I am sad, but I am proud of the team
Guardiola's father: I do not rule out that Pep will return to Barca as a coach or adviser
Greenwood is playing his 100th game for Manchester United in 19 years, 217 days. This is a record for the English and the 3rd result in the history of the club
Eden Hazard: I'm sorry. I didn't want to offend the Real Madrid fans. I came here to win
Edouard Mendy was out of work 7 years ago, and now he has taken Chelsea to the Champions League final. When it was tight, a year of training for free
Koeman insists on signing Depay, the Barca management is not sure about the forward