Czech Republic

Ceny starších bytů ve velkých městech v říjnu vzrostly

Praha - Ceny starších bytů ve velkých městech Česka v říjnu poměrně výrazně vzrostly - nejvíce v Ostravě (o 23 procent) a v Liberci (o 16,9 procenta). V Praze mimo centrum ceny meziročně stouply o 13 procent, v Českých Budějovicích o 15 procent a v Brně o 16,2 procenta. Vyplývá to z údajů realitní sítě Century 21, které má ČTK k dispozici.

Podle provozního ředitele Century 21 Tomáše Jelínka byty v dobrém stavu zdražují celorepublikově v průměru zhruba o desetinu. Ve velkých městech je to však více. "Zde pozorujeme úbytek nabídek, protože lidé zatím s prodeji vyčkávají. Klesající nabídka žene ceny nahoru. Zájem o koupi nemovitostí je naopak stále veliký, což podporují i nízké úrokové sazby hypoték," uvedl Jelínek.

Podle údajů Fincentra Hypoindexu průměrná úroková sazba hypoték v říjnu klesla na 2,02 procenta ze zářijových 2,07 procenta. Sazba se snížila sedmý měsíc v řadě, tak nízko byla naposledy v březnu 2017. Říjen se s objemem poskytnutých hypoték 25,214 miliardy korun stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii Hypoindexu.

Nejvyšší ceny v pěti porovnávaných městech jsou v Praze, kde jsou k dispozici údaje za byty mimo centrum. Starší byty se zde v říjnu prodávaly v průměru za 94.308 korun za metr čtvereční. Následovaly Brno (74.539 korun), České Budějovice (50.300 korun), Liberec (47.636 korun) a Ostrava (33.987 korun).

Podle Jelínka se trh v průběhu roku nevyvíjel lineárně. "Při první uzávěře ekonomiky v dubnu se trh v podstatě zastavil. Naopak po uvolnění jsme pozorovali velké nárůsty počtu transakcí. Současná situace je obecně velmi nepředvídatelná," dodal Jelínek.

Zdražování bytů v největších městech Česka v poslední době potvrzují také data společnosti FérMakléři.cz. Podle ní ceny meziročně nejvíce stouply v Hradci Králové (o 22,1 procenta), Ostravě (o 21,8 procenta) a Ústí nad Labem (o 20,6 procenta). Nejdražší byty byly v Praze s průměrnou cenou 105.307 korun za metr čtvereční, nejlevnější v Ústí nad Labem s cenou 26.163 korun za metr čtvereční.

byty peníze říjen

Football news:

Arsenal have terminated their contract with Sokratis
Miranchuk will make his debut for Atalanta in the Serie A match against Udinese. He came on as a substitute 9 times
Rummenigge on the Euro: UEFA President thinks it would be wiser to host the tournament in one country
Nacho will not play with Alcoyano. Real Madrid defender has been in contact with a coronavirus infection
Cuadrado has recovered from covid and can play with Napoli
Inter have offered to rent Origi from Liverpool
Messi, Ronaldo, Neymar, Lewandowski and Ramos-in the symbolic team of the year from the UEFA website