Czech Republic

Ceny ropy kvůli odložení jednání OPEC+ klesají

Londýn - Ceny ropy dnes klesají. Investoři čekají na další dohodu o těžbě mezi Organizací zemí vyvážejících ropu a jejími spojenci. Formální jednání o tom, zda skupina od ledna zvýší svoji těžbu, bylo dnes odloženo a uskuteční se zřejmě ve čtvrtek.

Kolem 18:30 SEČ cena severomořské ropy Brent ztrácela 0,9 procenta a obchodovala se za 47,44 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu klesala o 1,5 procenta na 44,67 dolaru za barel.

Ceny obou kontraktů v listopadu stouply o zhruba 27 procent. Pomohly jim naděje na vakcínu proti covidu-19, která by mohla podpořit globální ekonomiku a poptávku po pohonných hmotách, ale také očekávání, že producenti ropy kvůli nové vlně pandemie nezvýší těžbu.

Skupina OPEC+, zahrnující ropný kartel OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, dnes měla jednat o těžební politice. Podle současných plánů by skupina měla od ledna zvýšit svoji těžbu zhruba o dva miliony barelů, vzhledem k současné situaci se však čeká, že se dohodne, že současné těžební limity ponechá v platnosti. Nakonec však OPEC+ oznámil, že odkládá jednání na čtvrtek. Podle zdrojů se hlavní hráči ještě nedohodli. Zatímco Saúdská Arábie podporuje zachování současných limitů těžby, Rusko prosazuje pozvolné zvyšování, uvedla agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent únor 47,44 47,88
New York - NYMEX WTI leden 44,67 45,34

Svět burzy ropa chemie ceny

Football news:

Eriksen pro goal for Milan: It was the perfect free kick for me. I am very happy
Conte on 2-1 with Milan: Before the winning goal, the result was unfair. Their goalkeeper is the best player of the match
Mikel Arteta: Arsenal did everything right, but they lost. Wins give confidence
Nicolo Barella: We proved that we are stronger than Milan
Go do your voodoo shit, you little ass. Ibrahimovic-Lukaku during the Cup match
Pioli on the defeat by Inter: The only difference was the relegation. There could be any result in equal teams
UEFA has no plans to abandon the Euro in 12 cities. Other options are undesirable