Czech Republic

Cenu Václava Havla získala Ludžajn Hazlúlová ze Saudské Arábie

Štrasburk - Cenu Václava Havla za rok 2020 získala Ludžajn Hazlúlová (Loujain Alhathloulová), jedna z vůdkyň hnutí za ženská práva v Saúdské Arábii. Stojí v čele odporu proti zákazu řízení žen a saúdskoarabskému systému mužského opatrovnictví. Ocenění od roku 2013 uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

Za vítězku ocenění při online přenosu převzala její sestra, protože Ludžajn byla unesena, odsouzena a od roku 2018 opakovaně vězněna. Propuštěna byla teprve před několika týdny, ale její svoboda je stále omezována, uvedla Nadace Václava Havla.

"V Saúdské Arábii se Ludžajn stala symbolem lidských práv. (...) Děkuji vám všem za podporu," uvedla sestra oceněné v přímém přenosu.

Nominovány byly letos tři kandidátky, které se angažují v oblasti ženských práv a rovnosti pohlaví. Pořadatelé vyzdvihli jejich "kuráž, vášeň a odvahu bojovat". Všechny nominované jsou "inspirací pro nás všechny a pro všechny ženy a dívky po celém světě", zaznělo v přenosu z budovy Rady Evropy ve Štrasburku.

Dalšími oceněnými jsou sestry z kláštera Amitabha Drukpa v Nepálu, jež se proslavily dodáváním zásob do odlehlých vesnic po zemětřesení v oblasti Káthmándú v roce 2015 a Julienne Lusengeová z Konga, která dokumentuje případy sexuálního zneužívání a násilí na ženách páchaném v této africké zemi.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky doprovází odměna 60.000 eur (téměř 1,6 milionu Kč), pamětní plaketa a diplom. Nominaci na cenu mohou získat jednotlivci, nevládní organizace či instituce usilující o dodržování lidských práv.

Evropa právo lidská práva ocenění

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude