Czech Republic

Centrem Prahy prošel obří anděl, zazněly i koledy

Praha - Sedmimetrová loutka anděla i andělé chůdaři v podvečer prošli Staroměstským náměstím v Praze. Průvod doprovázený hudbou vzbudil velkou pozornost dětí i dospělých. Zahájil čas adventu a zimní verzi pouličního festivalu Za dveřmi. Za festivalem stojí společnosti ArtProm a ART Prometheus.

Obří anděl zaujal ještě před začátkem akce, fotily se s ním desítky lidí. Průvod pak z Mariánského náměstí vyrazil po 17:00. Vedli ho klarinetista a zpěvačka v ochranném štítu. Jako první zazněla vánoční píseň Byla cesta, byla ušlapaná, pak byly třeba koledy Pásli ovce Valaši, Půjdem spolu do Betléma, Nesem vám noviny a řada dalších. V čele kráčeli také dva andělé na chůdách, třetí průvod uzavíral, kteří mávali lidem, přáli jim hezký advent i svátky a zdravili se s dětmi.

Na Staroměstském náměstí se artisté na zastavili před rozsvíceným vánočním stromem a andělé - akrobaté před mnoha příhlížejícími i zatančili. Poté průvod zamířil zpátky k Mariánskému náměstí, kde jeho cesta začala i skončila.

Jakub Vedral za pořadatele ČTK řekl, tvůrčí tým stál před otázkou, jak připravit festival bez možnosti "organizovaného diváka". "Takže jsme se rozhodli, že každou adventní neděli strávíme tak, že vyšleme na různá místa v Praze různý počet postav, loutek a chůdařů," uvedl kreativní ředitel ArtProm. Akce mají podle Vedrala lidem zvednout náladu a probudit v nich naději, že příští rok bude lepší.

"Ještě jsme přemýšleli, co dalšího můžeme bez organizovaného diváka dělat a trošku jsme se inspirovali Karlem Kratochvílem a jeho Ostrůvky poezie. V termínu od 7. prosince, v pracovní dny, budeme organizovat takové ostrůvky živého umění, protože si stále myslíme, že úkolem živého umění a divadla je být v bezprostředním kontaktu s lidmi a ne ho potkávat přes obrazovky," popsal Vedral. Podle jeho slov půjde o sérii čtení, drobných divadelních textů i tanec, které lidé v předem neuvedenou hodinu potkají různě po Praze. "A protože snad už od čtvrtka, v režimu tři, budou povolené galerie, tak v tom týdnu ještě na čtyři dny otevřeme v Pražské tržnici takovou divadelní galerii," doplnil Vedral. Mezi 10. a 13. prosincem si tam tak lidé prohlédnou třeba oživlou divadelní instalaci s osvětlenými, velkými loutkami, akrobatickými stroji a konstrukcemi, které putovaly po světě a reprezentovaly Česko například na EXPO v Šanghaji a v Miláně.

Festival Za dveřmi se letos v létě konal už podvanácté, jeho zimní verze je poprvé.

divadlo zábava Praha festival

Football news:

Bruno picked up 4 Player of the Month awards in 2020. Ronaldo, Henry and Lampard had the same number-but for a career in the Premier League
Lev - the best coach of the decade in the national teams, Deschamps-2nd, Shevchenko-17th (IFFHS)
Head of the Premier League: We ask players not to hug and change their behavior
Milan had rented the midfielder, Torino Meite until end of season with option to buy
Ramos played on painkillers with Athletic due to knee problems
Barcelona's presidential election is scheduled to take place on March 7
Sir Alex Ferguson: Fortunately, I was retired when I watched Liverpool play in the last two years