Czech Republic

Čechomor vydává nové album, nazval ho podle sbírky básníka Gellnera

Svoji novou desku, která vyjde začátkem listopadu, skupina Čechomor nazvala podle sbírky Františka Gellnera Radosti života z roku 1903. Na album zařadila také jeho zhudebněnou báseň Napsala mi psaní. Nahrávka vznikala s radostí, proto název Radosti života přišel členům nejpřijatelnější, říká houslista a zpěvák Karel Holas.

"Když jsme na jaře nemohli hrát a rozhodli jsme se, že začneme něco dělat ve studiu, šli jsme tam s radostí, že budeme dělat všechno, co nás napadne. Když chtěl někdo nahrát nějakou píseň, tak jsme se ji prostě naučili a nahráli tak, jak to stojí a běží," popisuje Holas.

Píseň na Gellnerovu báseň Napsala mi psaní složil za jediný večer. "Gellnera mám rád už z doby, kdy jsem ho hrával s Vladimírem Mišíkem. Nejsem první, kdo tyhle verše zhudebnil," připomíná, že existuje například verze od Chinaski.

"U desky Radosti života jsme si řekli, že natočíme všechno, co nás napadne. Že uděláme jednoduché písničky a nebudeme vymýšlet nějaké předehry nebo dohry. Snažili jsme se být co nejpřímočařejší a dostalo se i na starší písničky ze šuplíků," doplňuje Karel Holas.

Jednou z inspirací byla kniha Středověké písně cechu žákovského, kterou přinesl kytarista František Černý. Ten na album dodal i závěrečný vtip, zachycující jeho zpěv v osmi letech.

"Díky té knížce se na desku v písních jako Pijácká dostal i jiný typ textů. A o závěrečné nahrávce Franta Černý už delší dobu říkal, že ji jeho známý má, tak nám to přišlo jako vhodný bonus," podotýká Karel Holas.

Na obalu je obraz malíře a knižního ilustrátora Jindřicha Čapka. "Známe se, tak nás napadlo se s ním spojit. Nabídl nám svůj starší obraz, který vyjadřuje radost z desky. Před hudebníky je na něm nevábná krajina, ale za nimi, jak jdou a hrají, všechno rozkvétá," popisuje houslista.

Zatím není jasné, kdy Čechomor nové písně představí naživo a zda uspořádá tradiční vánoční vystoupení. "Určitě budeme chtít nové věci hrát a zařadit do repertoáru. Koncerty jsou předpřipravené, ale máme dojem, že si do Vánoc asi nezahrajeme," připouští Holas.

Skupina Čechomor se původně jmenovala 1. českomoravská nezávislá hudební společnost a vznikla roku 1988 ve Svitavách. Její členové nejprve hráli na tržištích kramářské písně.

I když později jejich hudba získala rockovější náboj, folklorní základ zůstal. První album Dověcnosti vydali roku 1991. Přelomem se stal rok 2001, kdy Čechomor získal tři ceny Anděl za album Proměny i za stejnojmennou skladbu a stal se skupinou roku.

Kapelu kolem lídrů Černého a Holase s hostující zpěvačkou Martinou Pártlovou na jaře opět po nemoci doplnil hráč na dechové nástroje a harmonikář Radek Pobořil.

Videoklip k písni Mamko nedávej mě se ohlíží za turné Čechomoru.

Videoklip k písni Mamko nedávej mě se ohlíží za turné Čechomoru. | Video: Warner Music

Football news:

We have a big battle ahead of us. Conor and Sergio Ramos agreed to a fight
Tuchel on the match with Manchester United: Victory is mandatory. Coming to England for her is a big challenge
Jimenez will miss Atletico's games with Real Madrid and Salzburg due to a hip injury
Gladbach midfielder Neuhaus: it's a Pity that we didn't close the issue with reaching the 1/8 final of the Champions League. Let's clear this up in Madrid!
Ex-Manchester City and Arsenal defender Gael Clichy moved to Servette
Son of Maradona: number 10 should be withdrawn from circulation in Barca and other teams of his father
Diogo DotA: Ronaldo was my hero. For children from Portugal, he was always an example