Czech Republic

Čaputová: Plošné testování obyvatel není připraveno, třeba změny

Bratislava - Celostátní testování Slováků na koronavirus, které vláda naplánovala na nadcházející víkend, není podle prezidentky Zuzany Čaputové zejména kvůli chybějícímu zdravotnickému personálu řádně připraveno. Hlava státu v prohlášení zároveň vybídla k přehodnocení podmínek zákazu vycházení. Podle dřívějšího rozhodnutí vlády se výrazné omezení volného pohybu nebude příští týden vztahovat na obyvatele, kteří budou mít negativní výsledek testu na koronavirus. Premiér Igor Matovič vyjádřil naději, že se do akce ještě přihlásí další zdravotníci.

Čaputová se sešla s náčelníkem generálního štábu i se šéfem samotného projektu plošného testování, které organizují ozbrojené síly. "Informovali mě, že z celkového množství potřebných odběrných týmů je připraveno zhruba 60 procent na oba víkendové dny. Uvedený stav je platný méně než 24 hodin před spuštěním operace," řekla Čaputová.

Podle prezidentky tak v pětimilionové zemi nebude možné otestovat statisíce zájemců o test. Doporučila uskutečnit testování jen na těch místech, kde bude plně zajištěno, a změnit výjimky ze zákazu vycházení.

Kabinet premiéra Matoviče sice nenařídil povinnou účast na plošném testování, ale obyvatelé s negativním výsledkem testu na koronavirus by již nebyli omezeni zákazem vycházení. Minulý týden se uskutečnila úvodní fáze testování v epidemií nejpostiženějších okresech na severu a východě Slovenska. Zúčastnilo se jí téměř 141.000 obyvatel, tedy 90 procent odhadovaného počtu a testy odhalily 5594 infikovaných.

Slovensko Čaputová koronavirus

Football news:

Liverpool's results are an anomaly. Don't be fooled by the shouting-the crisis is not so global (although it may cost the championship) Showsport's emotional reaction to Klopp's results
Leicester have stopped negotiations on the loan of Eriksen due to the high salary of the player
Buffon-Ronaldo: CR 760! I could have scored less
Barcelona's appeal against the suspension of Messi was rejected
The youngster agreed to go to Arsenal. Real will give midfielder in rent without the right of redemption
President of Genoa: I intend to keep Shomurodov. Juventus did not contact us
Liverpool have not scored any of their last 87 shots in the Premier League. The team has 4 consecutive matches without goals