Czech Republic
An article was changed on the original website

Cambridge Analytica se podílela na kampani pro brexit. Dokazovat to mají emaily

Poradenská společnost Cambridge Analytica před referendem o brexitu v červnu 2016 pracovala pro Leave.EU, tedy neoficiální kampaň prosazující odchod Británie z Evropské unie. V prohlášení poskytnutém výboru britských poslanců společně s interními e-maily to uvedla bývalá manažerka CA Brittany Kaiserová. Představitelé analytické společnosti i Leave.EU v minulosti popírali, že při brexitovém referendu jejich organizace spolupracovaly, píše televize Sky News.

Cambridge Analytica (CA) se loni na jaře stala světoznámým pojmem, když média v Británii i Spojených státech informovala, že firma podvodně získala údaje o desítkách milionů uživatelů Facebooku. Nashromážděná data pak údajně použila pro vývoj nástrojů na účinné cílení politické reklamy na internetu.

Britský rozměr skandálu kolem CA a možné napojení poradenské společnosti na dění před referendem o členství Británie v EU od té doby vyšetřuje jeden z výborů dolní komory britského parlamentu.

Podnikatel Arron Banks, který financoval Leave.EU, v minulosti veřejně přiznal, že jeho kampaň si CA najala. Později ale před poslanci řekl, že volil nesprávná slova. "Jestli jsme je najali? Zjevně ne. Protože jsme jim nezaplatili a nepodepsali smlouvu," řekl v červnu 2018.

Mezi předanými materiály je i emailové korespondence

Podle Kaiserové ale na "zpoplatněnou" práci došlo, přestože žádná smlouva nikdy podepsána nebyla. Jako důkaz pro své tvrzení označila dokumenty předané britským poslancům, mezi nimiž je také e-mailová komunikace mezi předními představiteli CA, Leave.EU a Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), jejíž tehdejší lídr Nigel Farage byl hlavní tváří Leave.EU.

Vyjádření nasvědčují tomu, že CA analyzovala data poskytnutá stranou UKIP a výsledek své práce předala Leave.EU. Kaiserová uvádí, že Banks peníze za tuto činnost předal UKIP, ta se ale rozhodla, že je CA nevyplatí.

Facebook zaplatí miliardovou pokutu. Musí také omezit Zuckerbergův vliv ve firmě Facebook zaplatí miliardovou pokutu. Musí také omezit Zuckerbergův vliv ve firmě číst článek

Data využila kampaň Leave.EU

"Mám pádné důvody věřit, že tyto soubory dat a analyzované údaje zpracovávané společností Cambridge Analytica… byly následně použity kampaní Leave.EU bez další pomoci od Cambridge Analytica," uvedla bývalá pracovnice CA.

Mezi materiály předanými parlamentu je například e-mail, ve kterém se tajemník UKIP Matthew Richardson ujišťuje ohledně průběhu plánované spolupráce s CA. "CA obdrží osobní údaje od UKIP… CA vytvoří sérii modelů potenciálních stoupenců a profil ideální komunikace pro každý z nich, v nichž nebudou žádné osobní údaje… CA vrátí zanalyzovaný soubor UKIP. Jelikož zanalyzovaný soubor neobsahuje žádné osobní údaje, UKIP může tento zanalyzovaný soubor poskytnout komukoli dalšímu, aby s ním naložili, jak chtějí. UKIP zanalyzovaný soubor poskytne Leave.EU. Můžete prosím potvrdit, že výše uvedené platí?" napsal Richardson provoznímu řediteli CA Julianu Wheatlandovi.

V jiném e-mailu podle Sky News právník CA mluví o "práci, kterou jsme už pro UKIP udělali". V dalším pak Wheatland informuje tým CA o dohodě s Banksovým poradcem Andym Wigmorem. "Mluvil jsme s Andym Wigmorem a on mně potvrdil, že ačkoli smlouva s Leave nebyla sepsána, je to všechno pod kontrolou," napsal Wheatland.

Bývalý šéf CA Alexander Nix loni tvrdil, že jeho firma ani žádná s ní spojená společnost na kampani před brexitovém referendu nepracovaly. Banks britským poslancům řekl, že CA jeho organizaci učinila nabídku, podle něj ale nejsou důkazy o tom, "že jsme na nabídku kývli". Nová zjištění skupina Leave.EU v médiích bezprostředně nekomentovala.

Football news:

Felix sprained a knee ligament in training. This is his 3rd injury of the season at Atletico
Ibrahimovic was injured in training. In Milan, they believe that he is out for a long time
Flick about Borussia: This is one of the best teams in Europe. I will be very happy if we play for zero
Barcelona trained in large groups, Real Madrid – in small ones, despite being allowed to go to the second stage of training
Klopp spoke to Werner via video link. They couldn't meet in person because of the virus
Gerrard on the break in Istanbul: Benitez came in and told: Traore in the shower, Hamann on the field. We've never played like this, but we have a plan
Cesc Fabregas: Mourinho is the perfect coach for top players