Czech Republic

Brusel trvá na plně funkční irské pojistce v brexitové dohodě

Londýn/Brusel - Nezbytnou součástí jakékoli dohody o britském odchodu z Evropské unie je "plně proveditelné a právně funkční řešení" problému kolem irské hranice. Evropská komise to uvedla po dnešním setkání svého hlavního brexitového vyjednavače Michela Barniera s britským ministrem pro odchod z EU Stephenem Barclayem. Podle deníku Financial Times (FT) ale britský premiér Boris Johnson v rozhovoru s kolegy vyjádřil pochybnosti, že se na příštím unijním summitu podaří dosáhnout plnohodnotnou náhradu za stávající irskou pojistku.

Johnson požaduje po zbytku EU přepracování tohoto sporného mechanismu, který má zajistit zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Model obsažený v hotovém návrhu "rozvodové" dohody označuje za nedemokratický, neboť by mohl v případě uplatnění Británii natrvalo udržet v bezcelní zóně EU. Brusel uvádí, že o změně pojistky lze vyjednávat, požaduje ale po Londýnu alternativu, která by rovněž ochránila jednotný unijní trh a irský mírový proces.

Podle FT Johnson řekl svým kolegům, že neočekává od říjnového summitu EU dojednání "právně funkčního" řešení pro irskou hranici. Dodal prý, že jisté detaily možná bude potřeba doladit později. "Potřebujeme vidět určitou vůli na obou stranách," cituje deník nejmenovaného činitele britské vlády.

Zbytek EU ale takovýto přístup odmítá, což dokládá i dnešní prohlášení EK. "Je nezbytné, aby bylo v dohodě o vystoupení obsaženo plně proveditelné a právně funkční řešení. Jsme nadále otevřeni a ochotni zkoumat jakékoli návrhy, které splňují všechny cíle pojistky," píše se v komuniké výkonného orgánu EU.

Britský ministr Barclay podle agentury Reuters vyjádřil optimismus ohledně možnosti dosažení nové brexitové dohody. "Je tady jasný vzkaz od předsedy (EK Jeana-Claudea) Junckera a od premiéra (Johnsona), že dohoda je možná," uvedl Barclay. Potvrdil, že příští týden budou pokračovat probíhající jednání na technické úrovni a také avizoval schůzku Johnsona s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem na okraj Valného shromáždění OSN.

Do platného termínu brexitu zbývá 41 dní a britští novináři zůstávají poměrně skeptičtí ohledně šancí na nalezení kompromisu mezi stanovisky Londýna a zbytku EU. Britská vláda sice tento týden Evropské komisi dodala materiály s návrhy ohledně podoby irské pojistky, objevují se však komentáře, že tyto dokumenty jednání nikam neposouvají.

"Pohnuli jsme se zpátky," komentoval vývoj nejmenovaný bruselský zdroj deníku The Times. Irský ministr zahraničí Simon Coveney zase dnes prohlásil, že dohoda stále není blízko. Podle informací bruselské zpravodajky BBC Katyi Adlerové se všichni chtějí vyhnout dalšímu odkladu brexitu, který nikam nepovede, unie ale nepřistoupí na zrušení dojednané irské pojistky při absenci "neprůstřelné" alternativy.

EU Británie diplomacie brexit

Football news:

Madness in Frankfurt: Eintracht 34 times hit the goal, but almost lost (saved 9 minutes before the whistle)
Real Madrid extended the contract with Casemiro until 2023 (Marca)
Teddy Sheringham: Pogba needs to leave for Manchester United to buy someone with the right mentality
In France, 400 fans came to watch illegal football. After the goal, they ran onto the field
Solskjaer on ighalo's loan: I Hope he can finish what he started, maybe by winning a trophy with Manchester United
Mueller on Alfonso Davis: The Munich runner constantly steals the ball from the opponent
Favre about 0:1 with Bayern: Borussia deserved a draw