Czech Republic

Bohumír Dufek: Rekvalifikace propuštěných zaměstnanců ve službách je nyní na pořadu dne

V březnu loňského roku, obdobně, jako v celém světě, v České republice vypukla pandemie koronaviru Covid-19, která vypukla ve světovém měřítku počátkem března loňského roku. Její důsledky se projevily v celé lidské společnosti, ať již o otázku ohrožení zdraví a života obyvatel naší země či v prudkém propadu některých sektorů ekonomiky, zejména sféry služeb, a to především v cestovním ruchu, ubytování, a pohostinství.

Bohumír Dufek: Rekvalifikace propuštěných zaměstnanců ve službách je nyní na pořadu dne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf ASO Bohumír Dufek
reklama

O názor, jak to postihlo naší ekonomiku a kdy se z toho naše společnost dostane, jsme požádali předsedu Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka.

Řada našich ekonomů se vyjadřuje k tomu, kdy nastane opětovný restart české ekonomiky. Jak to vidí odbory?

Dá se říci, že přes řadu organizačních potíží, jsme první vlnu pandemie na jaře loňského roku zvládli. Horší situace nastala loni na podzim, při druhé vlně pandemie. Postižena byla zase především ekonomika služeb, zejména cestovního ruchu, ubytování a pohostinství. Výsledkem je redukce pracovních míst. Mnozí lidé z těchto oborů ve službách mohou přicházet o svá stávající pracovní místa a hledat nové uplatnění. Řešením je, přeorientovat se do nových oborů.

Dále musím podotknout, že na základě informací z odborových organizací o tom, jek se vyvíjí situace v podnicích a firmách, jsem již loni na podzim upozorňoval, že je třeba připravit rekvalifikační programy.

Zde ale musím připomenout váš „proslulý“ výrok z loňského podzimu, že zkrachuje 50 % restaurací a jejich zaměstnanci se měli rekvalifikovat do dělnických profesí, například na svářeče. V naší veřejnosti to tehdy vyvolalo značně silnou reakci…

Za svým tehdejším výrokem si i nadále plně stojím. Vždyť situace nejen v České republice, ale i ve světě ukazuje, že právě cestovní ruch, ubytování a pohostinství, ale i další navazující služby, jako jsou prádelny, čistírny oděvů, se ostávají do problémů. Například nedávno se v České televizi se objevil šot o tom, že piloti obřích dopravních letadel hledají a nacházejí jiná zaměstnání.

Zároveň musím dodat, že počátkem tohoto roku, v televizi CNN Prima NEWS o tom hovořil náměstek ministryně práce a sociálních věci Michal Pícl, který oznámil, že lidé, kteří jsou propouštěni z práce, v současné době již na nic nečekají a rekvalifikují se. Podle něho je největší zájem o řidičské nebo svářečské kurzy. Dále také o IT znalosti nebo profesi pracovníka sociálních služeb.

Takto se dnes vyjadřuje řada uznávaných ekonomů, kteří na potřebu rekvalifikovat se do nových profesí, naši veřejnost upozorňují. Proto také vznikla v naší společnosti mylná představa o tom, že číšníky a podobné profese honím do náročných profesí v průmyslu. Takže, jak to ukazují televizní šoty, i tito lidé dnes vidí, že se musejí poohlédnout po jiné profesi, a že jim v tom pomůže rekvalifikace.

Co byste k tomuto problému dodal závěrem?

Již nějakou dobu upozorňuji na to, že problematiku rekvalifikací má ve své pracovní náplni Úřad práce ČR. Když se ale podíváte, jaké rekvalifikační kurzy pobočky úřadu práce organizují, je to velmi tristní. Mně to připadá, že nabízejí kurzy, které jsou mimo realitu života. Myslím si, že ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo na problematiku rekvalifikací lépe a účinněji dohlédnout, než začne narůst počet nezaměstnaných v naší zemi. Čísla nezaměstnaných, jak je vidět, neustále stoupají.

Miroslav Svoboda

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Bohumír Dufek: Rekvalifikace propuštěných zaměstnanců ve službách je nyní na pořadu dne

V březnu loňského roku, obdobně, jako v celém světě, v České republice vypukla pandemie koronaviru C…

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7