Czech Republic

Bohumír Dufek: Dokáží se zemědělští odboráři a zaměstnavatelé vůbec dohodnout?

Vyjádření předsedy Asociace samostatných odborů a předsedy Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR Bohumíra Dufka o průběhu kolektivního vyjednávání se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů o znění Kolektivní smlouvy vyššího stupně (KSVS) pro rok 2021 v sektoru zemědělství.

Bohumír Dufek: Dokáží se zemědělští odboráři a zaměstnavatelé vůbec dohodnout?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf ASO Bohumír Dufek
reklama

V pátek 4. prosince 2020 se v Praze uskutečnilo druhé kolo kolektivního vyjednávání mezi Odborovým svazem pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-SSO ČR) a Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů o znění Kolektivní smlouvy vyššího stupně (KSVS) pro rok 2021. Zemědělské odbory navrhují zvýšení mezd zaměstnancům v sektoru zemědělství o 6 procent, zatímco zemědělští zaměstnavatelé a podnikatelé navrhují zvýšení mezd o pouhé jedno procento. To odboráři považují za výsměch, neboť, by tato suma peněz nepokryla ani inflaci, která se blíží ke třem procentům v letošním roce, a to díky propadu české ekonomiky, která nastala v důsledku pandemie koronaviru. Proto také druhé kolo tohoto kolektivního vyjednávání skončilo prozatím neúspěchem, neboť zemědělští podnikatelé, nejen že nechtějí akceptovat argumenty odborářů, ale nejsou ochotni jít i na rozumný kompromis.

Musím také říci, že během dnešního jednání se projevil značný rozdíl mezi odboráři a podnikateli v náhledu, jak by se měla řešit mzdová otázka v českém zemědělství. Zemědělští podnikatelé totiž nárůst mezd neustále spojují s vládním balíčkem, který byl přijat v Poslanecké sněmovně před páry dny, a který vláda ČR předložila, jako jedno z důležitých opatření pro další ekonomický vývoj v České republice. Zároveň musím zdůraznit, že odborová centrála, tj. Asociace samostatných odborů, jejímž členem je i OSPZV-ASO ČR, byla jedna z institucí, která podpořila snížení daně z příjmu na 15 procent v rámci zrušení superhrubé mzdy. Odboráři současně podpořili požadavky zaměstnavatelů a podnikatelů, aby bylo podnikatelským organizacím umožněno čerpání dotací v rámci podpůrných programů, které byly schváleny vládou a Parlamentem ČR, jako nezbytná pomoc pro zmírnění jejich ekonomických problémů, které nastaly v důsledku nouzového stavu, který byl vyhlášen kvůli pandemii koronaviru Covid-19.

Ještě chci k tomu dodat, že zaměstnavatelé a podnikatelé v žádném případě nepomohli odborářům v tom, aby byl v Parlamentu ČR urychleně schválen program Kurzarbeit, a to podle německého vzoru, který se v sousedním Německu plně osvědčil, zatímco o českém znění návrhu Kurzarbeitu se vedou mezi zaměstnavateli a odboráři, ale také i mezi uznávanými ekonomy, diskuse, zda je dobře připraven, aby pomohl udržet zaměstnanost v České republice. Proč o tom hovořím? Protože, podle našeho názoru, by právě Kurzarbeit pomohl udržet zaměstnanost v zemědělství.

Když zhodnotím průběh dnešního kolektivního vyjednávání, musím konstatovat, že jednání bylo, to je z obou stran, věcné. Nicméně tón, který byl ze strany zemědělských podnikatelů zvolen, bych nazval možná až příliš agresivním a hlavně jednostranným, někdo by dokonce mohl říci i brutálním, na což jsme museli logicky reagovat. To, že obě strany nezměnily ani o kousek svá stanoviska v důsledku naprosto neměnného postoje zemědělských podnikatelů, považují odboráři za velice špatný výsledek. Zde bych rád podotkl, že v jiných odvětvích bývá zvykem, že když odboráři nemohli uspět se svými požadavky, tak se obě strany většinou dohodly na zvýšení mezd, aby pokrylo alespoň inflaci. V příštím kole jednání o kolektivní smlouvě, které se uskuteční 22. prosince 2020, náš odborový svaz připraví a předloží zemědělským podnikatelům argumenty, které by mohly být základem pro možný kompromis.

Bohumír Dufek
předseda
Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Bohumír Dufek: Dokáží se zemědělští odboráři a zaměstnavatelé vůbec dohodnout?

Vyjádření předsedy Asociace samostatných odborů a předsedy Odborového svazu pracovníků zemědělství a…

Football news:

Bruno picked up 4 Player of the Month awards in 2020. Ronaldo, Henry and Lampard had the same number-but for a career in the Premier League
Lev - the best coach of the decade in the national teams, Deschamps-2nd, Shevchenko-17th (IFFHS)
Head of the Premier League: We ask players not to hug and change their behavior
Milan had rented the midfielder, Torino Meite until end of season with option to buy
Ramos played on painkillers with Athletic due to knee problems
Barcelona's presidential election is scheduled to take place on March 7
Sir Alex Ferguson: Fortunately, I was retired when I watched Liverpool play in the last two years