Czech Republic

Blok Dukovan bude stát až do února, opravuje se parogenerátor

Dukovany (Třebíčsko) - První blok Jaderné elektrárny Dukovany odstavený od loňského listopadu začne dodávat elektřinu až v únoru. Energetici opravují drobnou netěsnost u jednoho z šesti parogenerátorů, preventivně zkontrolují i další dva parogenerátory, řekl dnes ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk. Prodloužení odstávky podle něj elektrárna využije pro další práce v bloku původně plánované v pozdějším termínu.

Dukovanská elektrárna má čtyři bloky s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů, tři bloky jsou v provozu.

Ukončení odstávky prvního bloku bude záviset i na výsledku nově zařazených kontrol, které potrvají asi tři týdny. Energetici kvůli nim podle mluvčího přivezli do Dukovan druhý speciální manipulátor z Jaderné elektrárny Temelín. Podle informačního systému Market Transparency (REMIT) předpokládá ČEZ obnovení výroby elektřiny v prvním bloku v polovině února.

Dukovanský blok číslo jedna byl odstavený 13. listopadu kvůli pravidelné výměně části jaderného paliva a servisu zařízení. Odstávka měla skončit na přelomu minulého a letošního roku. Při závěrečných kontrolách ale byly zjištěné změny parametrů u jednoho z parogenerátorů.

"Na možnou drobnou netěsnost teplosměnné plochy u jednoho z parogenerátorů, tedy zařízení, které vyvíjí páru pro pohon turbín, upozornila drobná změna v chemických parametrech vody po tlakových zkouškách," uvedl Bezděk. Specialisté pak zkontrolovali parogenerátor pomocí různých diagnostických metod.

Rozsáhlé standardní kontroly před spuštěním bloku podle ředitele dukovanské elektrárny Romana Havlína splnily svůj účel. "Děláme je právě proto, abychom si byli jistí stavem zařízení a nemuseli případně odstavovat blok během provozu," uvedl.

Elektrárna Dukovany dodává elektřinu od roku 1985, vloni jí vyrobila 14,3 terawatthodiny (TWh).

energie ČEZ jaderná Dukovany odstávka

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7