Czech Republic

Blatný udělal jasno: 3000 lidí v nemocnicích, dříve se rozvolňovat nebude

Covidová pandemie stále zaměstnává Česko. Na tiskové konferenci Ministerstva zdravotnictví dnes šéf resortu Jan Blatný seznámil všechny s průběhem očkování, ale také s tím, kdy by měli zdravotníci dostat odměny za svou práci. A hovořilo se i o rozvolňování.

Blatný udělal jasno: 3000 lidí v nemocnicích, dříve se rozvolňovat nebude
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS
Popisek: Jan Blatný v pořadu Partie
reklama

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci mimo jiné slíbil odměny zdravotníkům v nemocnicích. Ty by měli dostat v květnové výplatě v podobné výši jako loni. Odměny by pak měli dostat i zdravotníci mimo nemocnice.

Na tiskové konferenci se také hovořilo o očkování. Ke čtvrtku dostalo první dávku vakcíny 78 procent lidí nad 80 let, kteří se k očkování zaregistrovali. Obě dávky obdrželo 21 procent osob v této kategorii. V březnu pak má do Česka dorazit přes milion dávek vakcíny, z toho zhruba 700 tisíc od společnosti Pfizer/BioNTech. V dubnu přijdou dva miliony dávek, dodal ministr Blatný.

Do očkování proti covidu-19 je pak zapojeno přes 2 000 ordinací praktických lékařů. Zaregistrovalo se u nich přes 120 tisíc lidí. 

Blatný se rovněž dotkl tématu rozvolňování. To by mohlo nastat ve chvíli, zlepší-li se epidemická situace v zemi do konce března. Pak by mohla být uvolněna nejpřísnější opatření. "Chvíle, kdy můžeme uvažovat o změnách, přijde, až bude v nemocnicích nanejvýš 3 000 osob," uvedl.

A příznivá zpráva přišla v průběhu tiskové konference i z Hradu. Prezident Miloš Zeman totiž podepsal zákon, kdy lidé dostanou příspěvek až 370 Kč denně k nemocenské při nařízené karanténě či izolaci. Bonus má motivovat k jejich dodržování.

Včera přibylo 14 554 pacientů s covidem-19. Pozitivní je téměř každý druhý vzorek. Hospitalizovaných je o 700 více než před týdnem, v těžkém stavu 1 735 lidí. 

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: vef

Football news:

Chelsea announced their withdrawal from the Super League last of the Premier League clubs
Six English clubs - Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal and Tottenham - intend to return to the Association of European Clubs (ESA) after they decided to withdraw from the European Super League
Super League does not give up: they promise to revise the format in order to return and save football further
Football belongs to the fans. Today, more than ever. Tweet of the day by Gerard Pique
AC Milan and Inter are withdrawing from the Super League
It turns out that Barcelona was not formally part of the Super League. Laporta is against her - and everything was planned in advance
Premier League clubs have abandoned the Super League under threat of suspension from national tournaments (The Guardian)