Czech Republic

Blatný slibuje: Vakcína by mohla být na přelomu ledna a února. Čeká se na schválení

Vakcína proti covidu-19 by mohla být podle šéfa resortu zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Česku k dispozici již na přelomu ledna a února. Evropská léková agentura (EMA) ji podle něj zřejmě schválí v první polovině ledna, informují Lidovky.

Blatný slibuje: Vakcína by mohla být na přelomu ledna a února. Čeká se na schválení
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný
reklama

Se žádostí na schválení používání svých očkovacích látek na evropském trhu přišla v pondělí americká farmaceutická společnost Pfizer spolu s německou firmou BioNTech a také americká společnost Moderna.

„Nejbližší doba, kdy o tom může Evropská léková agentura rozhodovat, je 15. prosince,“ sdělil v úterý poslancům sněmovního výboru pro zdravotnictví ministr Blatný. Tak brzké rozhodnutí je ale podle něj velmi nepravděpodobné.

„Počítejme, že se to stane někdy v první polovině ledna, když bude dobře. A počítejte, že na přelomu ledna a února tady mohou být vakcíny. Jsou vyrobené, ale nemohou se začít distribuovat, dokud nebude schválení,“ doplnil.

Vakcína bude podle jeho slov všem hrazená z veřejného zdravotního pojištění a očkování nebude povinné. Jestli budou mít ale očkovaní lidé nějaké výhody proti neočkovaným, například se na ně nebudou vztahovat některá z přijatých opatření, ale neupřesnil.

Česko má předběžně objednané vakcíny od pěti výrobců včetně dvou, kteří už o registraci u EMA požádali.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: nab

Football news:

Rubiales apologized for the lack of a replay of the moment with the check of the game with the hand of the defender Athletic in the match with Real Madrid
Guardiola on the ban on hugs after goals: The reason for this situation in the UK is not in the players, come on
You can also hand over tickets for Euro and return the money (if the matches are postponed in March, everything will burn out). Instructions
Mark Clattenburg: Klopp knows what he's doing, he's incredibly smart. Jurgen is bad at losing, he and Ferguson have more in common than he realizes
Alex Ferguson: Rooney has had a fantastic career. I hope he can be a coach
A Bundesliga club cannot be bought. But Volkswagen was able to
Midfielder Bayer Amiri was called a fucking Afghan. After the match, the Union player apologized