Czech Republic

Blaha (ODS): Za peníze půjčené od města si lidé opravují domy, byty i zahrady

Celkem deseti dalším občanům schválilo zastupitelstvo města půjčky od města na opravy bydlení. Žádosti o výhodné úvěry na druhé pololetí roku si lidé budou moci podat v měsících dubnu a květnu.

Blaha (ODS): Za peníze půjčené od města si lidé opravují domy, byty i zahrady
Foto: archiv starosty
Popisek: poslanec a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS)
reklama

Pro letošní rok je v rozpočtu města schváleno 8,1 mil. Kč na poskytování dotovaných úvěrů, určených na opravy a modernizaci bytového fondu ve vlastnictví fyzických a právnických osob.

Pro první pololetí letošního roku přišlo na radnici 10 žádostí ve výši téměř 2,8 milionu korun.  „Všechny žádosti splňují požadované podmínky a je proto možné jim vyhovět,“ sdělil starosta města Stanislav Blaha.

Žádosti o výhodný úvěr až do výše půl milionu korun na II. pololetí 2021 bude přijímat Městský Uherské Hradiště v termínu od 1. 4. 2021 do 31. 05. 2021

Peníze z Fondu rozvoje bydlení radnice půjčuje na rekonstrukce a opravy bydlení, ale není nutné je vynaložit pouze na obnovu domu či bytu, lidé si za tyto peníze mohou udělat třeba úpravy zahrady či rekreačního objektu.

„Finanční prostředky občané používají u rodinných domů na opravy střech, zateplení fasád a k výměně oken a dveří, což i z pohledu města je žádoucí, neboť se mění k lepšímu vzhled města. Někteří obyvatelé využívají úvěru k vylepšení svých zahrádek obytnými terasami s pergolou, případně vybudováním zahradních domků, novým oplocením a vybudováním nových pochůzných ploch. U vlastníků bytů, ale i rodinných domů je stále větší zájem o výměnu kuchyňských linek včetně výměny elektrospotřebičů, či pořízení vestavných skříní. Převažují žádosti od fyzických osob, ale na velké opravy – zejména na zateplení bytových domů, opravy střech, rekonstrukce výtahu půjčuje město i společenstvím vlastníků bytových jednotek,“ popsal možné využití prostředků starosta Blaha.

Od roku 2009, kdy byly poprvé vyhlášeny výzvy dle nových pravidel, město poskytlo 365 úvěrů v celkové hodnotě 88,2 milionu korun.  

Základní informace:

- žadatel musí být vlastníkem obytné budovy, bytu, zahrady či rekreačního objektu, na který úvěr žádá
- úvěr se poskytuje max. do výše 80% nákladů na opravu (max. však do výše 500 tis. Kč) s dobou splatnosti úvěru 6 let
- úroková sazba se odvíjí od ročního PRIBORU ČNB, který je snížen v závislosti na předmětu opravy až na polovinu (aktuální úroková sazba pro úvěry na I. pololetí 2021 činila 0,25 % p. a.)
- zajištění úvěru je možné nemovitým majetkem nebo dvěma ručiteli (u žádostí do 50 tis. Kč jedním ručitelem)

Způsob podání žádosti o úvěr:

Žádost je nutné podat na předepsaném formuláři, který je k dispozici na ekonomickém odboru Městského úřadu v Uherském Hradiště, dveře č. 333, (u Ing. Hájkové, tel. 572 525 211) nebo také na internetových stránkách města, a to ZDE.

Mimo vyplněné žádosti je nutné předložit:

- doklad o vlastnictví opravované obytné budovy nebo bytu (výpis z LV, ne starší 3 měsíců, lze požádat o jeho vystavení na podatelně městského úřadu)
- stavební povolení, případně jiný doklad o přípustnosti opravy či rekonstrukce, vystavený stavebním úřadem
- přehled veškerých závazků žádajícího
- potvrzení o výši příjmu žadatele i ručitelů
- při zajištění úvěru jinou nemovitostí výpis z LV. U úvěru od 300 tis. Kč i doklad o pojištění zastavované nemovitosti
- zjednodušený rozpočet na prováděné práce
- výpis z obchodního rejstříku (právnické osoby)
- prohlášení žadatele, že nemá žádné dluhy vůči městu Uherské Hradiště

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Football news:

The start of the Super League is scheduled for August. 20 clubs, matches in the middle of the week, clubs will be able to play in the national championships
Agnelli resigns as head of the Association of European Clubs. The participants of the Super League scored for an emergency meeting-they supported UEFA
Florentino Perez is the chairman of the European Super League. Andrea Agnelli and Joel Glazer are the deputies
Thibaut Courtois: Getafe have a tough field. There are so many injuries in Real Madrid that it is difficult to rotate
Zidane on Diaz's offside: I don't need to say anything. The referees must decide whether there was an offside or not
Marcelo on La Liga: Real Madrid is trying to win all the tournaments. We didn't have much time to rest
Manchester United and Liverpool are fleeing to a place where they can't fly out. Gary Neville attacks Super League gracefully