Czech Republic

Bělorus od Pirátů: Kde Lukašenko neměl podporu, tam zpomalil hlasování

Násilí na hranicích EU! Potlačování svobody! Nepřijatelné. Čeští Piráti oznámili, že jednoznačně stojí za občany Běloruska, kteří se konečně chtějí zbavit svého diktátora Alexandra Lukašenka. O slovo se přihlásil také Bělorus, který prchl do České republiky.

Bělorus od Pirátů: Kde Lukašenko neměl podporu, tam zpomalil hlasování
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)
reklama

Bělorusové si v neděli zvolili prezidenta. Zemi už 26 let vede poslední evropský diktátor Alexandr Lukašenko a nikdo nepochyboval o tom, že se postará o své další vítězství. Po uzavření volebních místností bylo oznámeno, že podle předběžných odhadů získal přes 80 procent hlasů a je vítězem voleb.

Anketa

Podporujete záměr EU, aby muž musel být dva měsíce povinně na rodičovské dovolené?

hlasovalo: 257 lidí

Jenže tento výsledek voleb neodpovídá tomu, co se děje v ulicích hlavního města Běloruska Minsku. Mezinárodní agentury, kupříkladu agentura Reuters, přináší informace o násilí v ulicích. Lidé ve střetech s policií dávají najevo, že se s údajným Lukašenkovým vítězstvím odmítají smířit. Kdyby Lukašenko skutečně měl nadpoloviční většinu populace, policie by v ulicích zasahovat zřejmě nemusela.

Bělorusové, kteří chtěli hlasovat v zahraničí, si stěžovali, že si sice vystáli dlouhou frontu před příslušným konzulátem, ale nakonec jim stejně nebylo umožněno hlasovat.

Čeští Piráti odmítli k situaci v Bělorusku mlčet.

Bělorusům je odepírána řada základních lidských i politických práv, a to nejen v období voleb. Ty letošní provázelo odepření účasti opozičních kandidátů, zatýkání i brutální policejní zákroky proti pokojným demonstrujícím. Běloruský režim ztratil poslední zbytky legitimity a podpory vlastních obyvatel, a proto se opakovaně uchyluje k totalitním praktikám a útokům vůči vlastním občanům,“ napsal pirátský poslanec Jan Lipavský.   

„Pirátská strana odmítá užívání násilí proti pokojným demonstrantům v Bělorusku. Stejně tak odsuzujeme omezování svobody slova včetně masivního vypínání internetu. Vše je o to hrozivější, že se tak děje na hranicích Evropské unie a jen pár set kilometrů od českých hranic. I tato evropská země si zaslouží, aby o jejím osudu rozhodovali občané ve svobodných volbách. Protože v Česku žije řada Bělorusů, kteří před současným režimem emigrovali, je i naší povinností zasadit se o to, aby v Bělorusku proběhly změny ve prospěch prosazení občanských a politických práv,“ pokračoval zákonodárce.

Andrej Ramašeuski, člen Pirátů, který po emigraci z Běloruska obdržel v roce 1997 politický azyl v ČR, prohlásil, že nedělní prezidentské volby rozhodně nelze považovat za svobodné. Už proto ne, že případní protikandidáti nedostali stejný prostor jako Lukašenko, naopak museli čelit represím.

„Poměrně velký počet hlasovacích lístků byl odevzdán v předčasných volbách, které trvaly několik dní před oficiálním termínem, v jejichž průběhu chyběla jakákoliv kontrola hlasování ze strany veřejnosti. To otevíralo neomezený prostor k manipulaci s hlasy. K volbám nebyli připuštěni mezinárodní pozorovatelé, nebyly umožněny nezávislé exit polly. V mnoha okrscích, kde se očekávala nižší podpora Lukašenka, byl uměle zpomalen proces hlasování, vytvořily se několikahodinové fronty a velké množství voličů tak bylo omezeno na volebním právu,“ uvedl Ramašeuski.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: mp

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Jan Kraus zavelel. A začala akce proti Zemanovi. Byla z toho polízanice

VZPOMÍNKY A PERLY Psal se rok 2016 a Miloš Zeman byl prezidentem, k nevoli některých veřejných osobn…

Football news:

Mostovoy about the departure of Rostov: Money debauchery plays a cruel joke. Maccabi knocked out the millionaires
Godin moved from Inter to Cagliari
Head Of Atletico: Bartomeu will be one of the great presidents of Barca. History will prove him right
Referee Taylor awarded a penalty to Bayern for Alaba's foul on Rakitic. Ocampos scored
Another night when we are not at ease: A sad picture of the fall of Rostov in European competitions
Valery Karpin: Rostov, having scored a goal, got hooked psychologically, stopped pressing. In the End, there were no forces
Glebov received a red card for a foul on a Maccabi player in midfield. Var on match no