Czech Republic

Banka s lesem na střeše, domy z místního dřeva i ze slámy. Češi vědí, jak na klima

Až do konce září může veřejnost hlasovat v soutěži Adapterra Awards o nejlepší adaptaci krajiny, měst či domů na klimatické změny. Hlasovat je možné dvakrát z jedné e-mailové adresy. Projekt s nejvíce hlasy veřejnosti vyhraje Cenu sympatie. Podívejte se na druhou část snímků finálových projektů.

Dvacet jedna finalistů soutěže Adapterra Awards, pořádané Nadací Partnerství, soutěží dohromady, pochází však ze čtyř základních kategorií. 

Kategorie Volná krajina zdůrazňuje snahy mít kolem sebe úrodnou a vlahou půdu, nikoliv vyprahlou step. Adaptační opatření realizovaná v krajině zmírňují dopady klimatických výkyvů i dlouhodobých trendů. Může se jednat o přírodě blízkou protipovodňovou ochranu, protierozní opatření na zemědělské půdě, obnovu a revitalizaci mokřadů a tůní nebo další tradiční či inovativní řešení.

Kategorie Zastavěná území vyzdvihuje projekty, díky nimž má být život ve městech příjemný nebo alespoň snesitelný za letních veder, stejně jako silných mrazů. Adaptační opatření ve městech a obcích musí přispět ke zmírnění efektu tepelného ostrova a také umět vhodně využít a zadržet vodu, případně ji rychle odvést za silných krátkodobých srážek. Příkladem takových řešení je budování povrchů propustných pro dešťovou vodu nebo zvětšení ploch zeleně.

Kategorie Pracovní prostředí chce inspirovat k tomu, aby se soukromé firmy i veřejné instituce přizpůsobily klimatickým změnám, ale zároveň svými opatřeními aktivně přispívaly k adaptaci svého okolí. Jedná se například o nová technologická řešení provozů i kancelářských budov, která se zaměřují na vícenásobné využití vody a využití obnovitelných zdrojů.

Kategorie Náš domov ukazuje, že se změně klimatu můžeme přizpůsobit všichni adaptací našich domovů a jejich okolí. Příkladem je opakované využití vody včetně tzv. šedé a dešťové. Nebo zlepšení mikroklimatu v okolí, kterému pomůže instalace zelené střechy, vytvoření promyšlené přírodní zahrady s koupacím jezírkem nebo domácí kořenová čistírna.

První část soutěžních projektů najdete zde 

Hlasovat můžete zde

Football news:

Vardy has scored 11 goals in 12 games against Arsenal in the Premier League. Only Rooney has more
15,000 Teddy bears were planted at the Heerenveen match as part of a campaign to fight cancer. Toys sold for 230 thousand euros
Adidas and Pharrell Williams have reinvented the old forms of Real Madrid, Arsenal, Manchester United, Bayern Munich and Juve. The design is hand-made and celebrates imperfection
Barcelona filed a complaint about the refereeing of the match with Real Madrid to the Spanish football Federation
Depay dedicated a goal for Lyon to van Dijk: Stay strong, my brother
Fabio Paratici: We are negotiating a contract with Dybala. Interested in an extension
Mats Hummels: Klopp's Press conferences are evening talk shows