Czech Republic

Babiš zapálil věnec a oznámil, jaké budou Vánoce

„My jsme v minulosti byli zvyklí být ve spěchu. O adventu jsme vždycky sháněli dárky, stres. A chodili jsme si užít i na vánoční trhy, ale tento rok to zkrátka bude jiné,“ nastínil v týdenním shrnutí „Čau lidi“ premiér Andrej Babiš (ANO). Lidem v rámci první adventní neděle doporučil „zapálit adventní věnec“, u kterého prý mohou „také rozjímat a přemýšlet o životě“. Zmínil i očkování či proč vláda nepřistoupila k rychlému ukončení restrikcí.

Babiš zapálil věnec a oznámil, jaké budou Vánoce
Foto: Repro Facebook Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO)
reklama

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

hlasovalo: 15862 lidí

Premiér započal dnešním jednáním, na kterém vláda rozhodla upustit od části restrikcí. „Myslím si, že to rozhodnutí je racionální, bylo podložené čísly. Já chápu, že někteří z vás byli velice netrpěliví a chtěli rychle rozvolnit. My musíme být odpovědní vůči našim občanům. Musíme ochránit lidi před tím virem, protože ten vir je skutečně zákeřný, a bohužel stále umírají lidé na covid-19,“ okomentoval rozhodování vlády.

Zmínil též vakcínu, kterou má mít na starosti ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a 7. prosince má přinést strategii očkování. „To je velice důležité. To je to řešení, to je to světlo na konci tunelu,“ řekl premiér.

Příští rok se pak Babiš chystá kromě koronaviru bojovat i s rakovinou, a to pomocí plánu, k jehož vytvoření jej měl inspirovat i bývalý americký viceprezident a vedoucí kandidát amerických voleb Joe Biden. Plán má být představen v květnu.

K pokračujícím sporům o výši daňových sazeb, Babiš trvá na návrhu na 15% a 23% sazby. Návrh slevy na daňového poplatníka podpořit jeho strana nechce. „Jsem přesvědčen, že návrh slevy na daňového poplatníka je nadbytečný. Nepotřebujeme ho. Už dnes nás to stojí 130 miliard korun ročně, je to mandatorní výdaj. A ten návrh Pirátů o 35 miliard navíc znamená 165 miliard mandatorní výdaj, který podle našeho názoru není potřebný. Ten můj návrh skutečně řeší i ty nízkopříjmové zaměstnance,“ říká. Ale opoziční ODS, která spolu s ANO snížení daní prosazuje, by však podle slov jejího předsedy Petra Fialy chtěla podpořit jak snížení procentuální sazby daní, tak i zvýšení slevy na poplatníka, což může vnést do jednání neshody.

Premiér dále zdůraznil, že probíhá modernizace i stavba dálnic. „A samozřejmě kritikům, kteří nás kritizují, vzkazuji, že kdyby nebyly Děti země a nehodily nám do toho vidle, tak už to mohlo být hotové před rokem a půl,“ připojil. Dodal, že navyšování se má dočkat i armáda.

Závěrem pak sdělil prosbu v rámci blížících se svátků: „Buďte, prosím, zodpovědní, myslete na ostatní. Ten vir je tady stále a myslím si, že je důležité, abychom si toho byli vědomi. Abychom skutečně si nakonec ty Vánoce v nějakém omezeném režimu užili, to si všichni přejeme, a za to vám děkuji.“

Celé video můžete zhlédnout zde:

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: rak

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

Funguje ještě vůbec koalice ANO a ČSSD držená u moci komunisty, když byly obří daňové změny prohlaso…

Football news:

Liverpool's results are an anomaly. Don't be fooled by the shouting-the crisis is not so global (although it may cost the championship) Showsport's emotional reaction to Klopp's results
Leicester have stopped negotiations on the loan of Eriksen due to the high salary of the player
Buffon-Ronaldo: CR 760! I could have scored less
Barcelona's appeal against the suspension of Messi was rejected
The youngster agreed to go to Arsenal. Real will give midfielder in rent without the right of redemption
President of Genoa: I intend to keep Shomurodov. Juventus did not contact us
Liverpool have not scored any of their last 87 shots in the Premier League. The team has 4 consecutive matches without goals