Czech Republic

Babiš: Výbuch ve Vrběticích nebyl aktem státního terorismu, ale útok agentů na zboží

"Rusko neútočilo na Česko. Agenti útočili na zboží bulharského obchodníka s municí, se zbraněmi, který pravděpodobně tyto zbraně prodával státům, které bojují proti Rusku. Bylo také řečeno, že to mělo vybouchnout po cestě. Je to nepřijatelné, tuhle akci zpackali," uvedl po jednání vlády Andrej Babiš.Události a reakce politiků okolo vyhoštění ruských agentů sledujeme v on-line reportáži.

Podívejte se v souvislostech na celou kauzu výbuchu ve Vrběticích, do kterého byla podle premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka zapojená ruská zpravodajská služba GRU.

Maas vyjádřil znepokojení nad aktuálními zjištěními a českým partnerům komunikoval jasnou podporu a solidaritu Německa. Uvedl, že diskuze ministrů zahraničí EU k tomuto tématu probíhá, proto zatím nelze předjímat její výsledky.

Německý ministr zahraničí Maas potvrdil, že unijní ministři byli seznámeni s aktuálním napětím v česko-ruských vztazích, v návaznosti na dosavadní výsledky vyšetřování exploze vrbětického muničního skladu v roce 2014.

Ruská reakce na vyhoštění 18 ruských diplomatů z ambasády v Praze je nepřijatelná a neadekvátní, řekl premiér Babiš. Nevyloučil další kroky.

Babiš zatím s Hamáčkem neprobíral další krok v reakci na vyhoštění 20 pracovníků ambasády v Rusku. Vláda bude určitě nějakým způsobem reagovat, řekl.

Vláda vyřadila z účasti v tendru na nový blok v Jaderné elektrárně Dukovany ruskou společnost Rosatom. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu uvedl, že ministři schválili usnesení, že takzvaný bezpečnostní dotazník bude zaslán pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států. Investor stavby, polostátní společnost ČEZ, má podle něj těmto firmám dotazník zaslat do 30. dubna. Ruskou firmu se Česko rozhodlo neoslovit v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014.

"Rusko neútočilo na Českou republiku. Agenti útočili na zboží bulharského obchodníka s municí, se zbraněmi, který pravděpodobně tyto zbraně prodával státům, které bojují proti Rusku. Bylo také řečeno, že to mělo vybouchnout po cestě. Je to nepřijatelné, tuhle akci zpackali," uvedl Andrej Babiš.

"Pan vicepremiér dneska vystoupil na poradě ministrů zahraničních věcí, jsme s nimi v kontaktu a chtěl bych jim poděkovat za solidaritu, která byla vyjádřena. Jsme svrchovaný stát a zkrátka není přijatelné, aby tu státní agenti realizovali takovéto operace," uvedl Andrej Babiš.

"Nebyl to akt státního terorismu, byl to útok na zboží bulharského zbrojaře. Přítomnost agentů na našem území je naprosto nepřijatelná," uvedl Babiš.

"Usiloval jsem o to, aby BIS a ostatní orgány zveřejnily jejich pátrání a jejich zprávu. Je důležité aby naši občané věděli, co se stalo. Je to velice složitý případ, ale nešlo o akt státního terorismu," uvedl po jednání vlády Andrej Babiš.

"S ohledem na skutečnosti, které nastaly, a s ohledem na připravovaná bezpečnostní prověřování v projektu Dukovany II, nebude o prověřování oslovován ruský dodavatel Rosatom. Finální uchazeče do tenderu, ale vybere příští vláda," uvedl Karel Havlíček po jednání vlády.

Vyšetřovatelé pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určený do Bulharska, řekl státní zástupce Zeman. Exploze neměla nastat v Česku.

"Orgány činné v trestním řízení disponují mnohem větším množstvím důkazů, než jsou zveřejněny. V tuto chvíli je však nemůžeme zveřejňovat," uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. 

"Můžeme prohlásit, že tyto dvě osoby (agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu, pozn. red.) můžeme spojit s výbuchem ve Vrběticích. S verzí úřady pracují od útoku v Salisbury na Sergeje Skripala v roce 2018," uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. 

Vládní speciál s vyhoštěnými ruskými diplomaty a jejich rodinami odletěl dnes navečer z Prahy. Letoun Iljušin 96-300 vzlétl po 17:20 a nyní míří do Moskvy na letiště Vnukovo. Český stát vyhostil 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Večer by se naopak z Moskvy měli do Prahy vrátit čeští diplomaté, které Rusko v odvetné reakci vyhostilo ze země.

Český armádní speciál je na cestě pro vyhoštěné pracovníky českého velvyslanectví v Moskvě. Zpět do Prahy by se měl vrátit pozdě večer.

Jan Hamáček sdělil, že na dnešním jednání ministrů zahraničí Evropské unie požádal o projevení solidarity skrze evropské či národní prohlášení nebo možné vyhoštění důstojníků ruských zpravodajských služeb z evropského území. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell přitom po jednání řekl, že Praha nepožádala o to, aby země EU koordinovaně podpořily postup České republiky.

Slovensko podle šéfa diplomacie Korčoka chystá rozhodnou reakci v souvislosti s podezřením Česka na zapojení Ruska do exploze ve Vrběticích. "Naše odpověď bude rozhodná. Bude zodpovědná. Nedbáme na nic jiného než na bezpečnost občanů naší země," řekl Korčok novinářům. 

Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českem, které vypovědělo 18 ruských diplomatů kvůli podezření na ruské zapojení do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014. Po dnešním jednání ministrů zahraničí členských zemí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Země EU se ale nechystají koordinovaně podpořit český postup, Praha o to ani nepožádala, dodal Borrell.

Podezření na zapojení ruské tajné služby do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku, které vyšlo najevo o víkendu, je momentálně hlavním tématem hovorů místních. Všichni tím žijí, řekla v tamním obchodě paní Hana. Ve Vlachovicích, pod které Vrbětice patří, žije asi 1500 lidí. Některým připomínka událostí před sedmi lety vrátila nepříjemné vzpomínky. Názory na nové informace mají různé, většina oslovených však zapojení ruských tajných složek věří.

Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části parku Stromovka, kterou zabralo v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Magistrát chce, aby se rozloha ruské ambasády vrátila do stavu před 21. srpnem 1968 a město tam obnovilo veřejně přístupnou zeleň. Vedení Prahy chce také snížit počet parkovacích míst vyhrazených pro velvyslanectví. Důvodem k rozhodnutí jsou víkendové informace o podezření na zapojení ruských agentů do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. 

Podle novináře investigativního serveru Bellingcat Christa Grozeva, který se aktivitám členů speciální jednotky GRU věnuje dlouhodobě, bulharská zbrojařská firma EMCO popírá, že by "jakákoliv munice, zničená v Česku v roce 2014, byla určená pro Ukrajinu". Firma údajně ani neplánovala v druhé polovině toho roku nějakou munici z Česka vyvézt. Podle Grozeva je toto tvrzení v rozporu s tím, co říkají české úřady. Server Respekt v sobotu s odkazem na policejní zdroje uvedl, že "právě v době, kdy se měli (členové ruské GRU) Čepiga s Miškinem ve Vrběticích nacházet, se tu … vyskladňovaly zbraně, které měl nakoupit jeden z významných bulharských obchodníků se zbraněmi". 

Pro vyhoštěné ruské diplomaty přiletěl na pražské Letiště Václava Havla vládní letoun Iljušin 96-300. Přistál kolem 14:20, vyletěl z moskevského letiště Vnukovo. Dnešní přílet ruského speciálu potvrdila bez dalších podrobností i mluvčí pražského letiště Klára Divíšková.

Česká zjištění o okolnostech výbuchu muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014 vyvolávají obavy, Německo proto má zájem o objasnění incidentu, prozatím ale Berlín o možné odpovědi na obvinění Ruska hovořit nechce. Na dotaz ČTK to dnes řekla vládní mluvčí Ulrike Demmerová.

Rektoři vysokých školy považují za nepřípustné aktivity cizích států s cílem ohrožení Česka a jeho bezpečnosti nebo podkopávání demokracie. Uvedli to dnes v prohlášení České konference rektorů v reakci na informace o důvodném podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Rektoři vyzvali politické představitele ČR, aby současnou situaci brali vážně a bezodkladně ji řešili. Vysoké školy jsou podle nich připraveny podílet se na posílení bezpečnosti země a na obraně hodnot a principů, na kterých ČR spočívá.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila "plnou podporu krokům České republiky" v reakci na sobotní oznámení vlády o ruské operaci ve Vrběticích v roce 2014. Zároveň dodala, že následný postup EU je v kompetenci ministrů zahraničí. Řekla to prostřednictvím svého mluvčího na novinářský dotaz.

Ursula von der Leyenová

Ursula von der Leyenová | Foto: Reuters

Velvyslanectví České republiky v Moskvě už nesmí najímat k práci ruské občany. Televizi Rossija 1 to řekla mluvčí ruské diplomacie Zacharovová.

Kreml podle mluvčího Dmitrije Peskova kategoricky nesouhlasí se závěry české strany o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích. "S takový závěry kategoricky nesouhlasíme. Považujeme je za provokační a nepřátelské," citovala TASS odpověď Peskova na otázku novináře.

Vyhoštění ruských diplomatů z České republiky v pondělí za nepřátelský akt českých úřadů označila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. V rozhovoru pro list Izvestija v této souvislosti označila za "absurdní" důvod tohoto kroku, jímž je podle Prahy zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu před sedmi lety.

Česká republika na pondělní schůzce ministrů zahraničních věcí EU požádala ostatní země o "vyjádření solidarity" poté, co česká vláda informovala, že výbuch ve Vrběticích v roce 2014 způsobila cílená operace ruských tajných služeb.

Šéf evropské diplomacie Josep Borrell měl podle informací deníku Aktuálně.cz říct, že "EU stojí pevně za ČR" a "podporuje kroky České republiky ve světle zveřejněných informací". Mělo by dojít k vyhoštění ruských diplomatů také z dalších zemí EU, bude však probíhat individuálně.

Moravské Vrbětice jsou vesnicí, která je kvůli novým okolnostem výbuchu muničního skladu z roku 2014 v posledních dnech v centru dění. Když reportér Aktuálně.cz tuto obec na Zlínsku navštívil, slyšel od místních velké překvapení z nových informací i zklamání z toho, že je stát před výbuchy neochránil a za vzniklé škody je dostatečně neodškodnil.

Při případném odtajnění materiálu Bezpečnostní informační služby (BIS) o možném zapojení Ruska do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 je nutné zajistit i to, aby se Rusko nedozvědělo vše, co Česko o jeho operaci ví. Novinářům to dnes řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Veřejnost by se ale měla dozvědět dost informací, aby se mohla přesvědčit o správnosti postupu českých úřadů, doplnil.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli serveru Lidovky.cz řekl, že materiál kontrarozvědky dnes projedná a odtajní vláda. "Veřejnost si o tom může pak udělat obraz," uvedl. K odtajnění dokumentu má kabinet podle něj kompetenci. Česko kvůli zjištěním vyhostilo 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, Moskva reagovala vyhoštěním dvacítky Čechů.

V objektu českého velvyslanectví v Moskvě jsou od rána patrné přípravy na odjezd dvaceti zaměstnanců ambasády, které Rusko v neděli označilo za nežádoucí osoby v odvetě za vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka. Všímají si toho některá ruská média.

Zpravodajové agentury RIA Novosti a listu Izvestija dopoledne informovali, že v objektu českého velvyslanectví se do vozidel s diplomatickými značkami nakládají kufry, krabice a další věci, včetně například dětského kola. "Roste počet aut na území (velvyslanectví), automobily vyjíždějí z brány a parkují u hlavního vchodu. K jedné budově přijel mikrobus," napsala RIA Novosti.

Jan Hamáček informoval své unijní protějšky o kauze související s vyhoštěním Rusů z České republiky, poděkoval jim za silnou podporu a jednotnost.

Češi vyhoštění z Moskvy by se měli vrátit večer, řekl Jan Hamáček (ČSSD). ČR pracuje na vyslání vládního speciálu, koordinuje i odjezd Rusů vyhoštěných z Česka.

"S informacemi o ruském zapojení nechtěla Česká republika vyjít ven dřív, než věděla celý objem informací a byla si úplně jistá, že jsou informace pravdivé," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle jeho názoru se jedná o jednoznačný úspěch českých zpravodajských služeb.

Nový ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) bude prezidentem Zemanem jmenován tento týden ve středu, potvrdil dnes ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

"Ruská reakce na vyhoštění Rusů z ČR je silnější, než jsme očekávali. Budu jednat s Babišem, zda je na místě další krok z české strany," sdělil dnes ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

"Vyhoštění ruského velvyslance je to nejtvrdší možné řešení a znamenalo by to v podstatě úplné přerušení diplomatických států mezi námi a Ruskem. Podle mě to není adekvátní řešení," dodal ministr.

Případ Vrbětic se dostal na titulní strany britských deníků.

Hlavním bodem debaty dnešního jednání šéfů společné zahraniční politiky EU byla zjištění o případu ve Vrběticích. Ministři vyjádřili Česku jednoznačnou podporu.

"S premiérem Andrejem Babišem budeme jednat o tom, jaké další kroky proti Rusku Česká republika nyní podnikne," sdělil dnes Jan Hamáček (ČSSD).

"Vyhoštění ruského velvyslance je ten nejsilnější krok a znamenalo by to úplně přerušení diplomatických vztahů. Podle mého názoru to není ideální řešení," dodal.

Přehled hlavních událostí k dění kolem Vrbětic:

Vrbětický areál nebyl v době útoku dobře zabezpečený, píše server iRozhlas. "V některých místech byl údajně poničený plot, někde nebyl vůbec, místo hlídal jeden člověk. "My si myslíme, že projeli přes vrátnici autem, aniž by je někdo zkontroloval, a kdyby je tam někdo nachytal, tak by měli povolení ke vstupu," sdělil serveru zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Přední britský novinář Mark Urban napsal knihu o případu Sergeje Skripala S někdejším důstojníkem ruské GRU se jako jeden z mála reportérů opakovaně sešel a hovořil. Urban v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz hodnotí nové informace, že za explozí skladu munice v moravských Vrběticích stáli stejní agenti jako ti, kteří se pokusili zavraždit Sergeje Skripala nervovým jedem novičok.

O možném zapojení ruské tajné služby do explozí v muničním areálu ve Vrběticích bude v pondělí odpoledne jednat vláda. Zprávu k tomu předložila Bezpečnostní informační služba (BIS), premiér Andrej Babiš (ANO) by ji chtěl zveřejnit. Vláda se zřejmě bude zabývat i dopady případu na dukovanský tendr a reakcí na ruské vyhoštění pracovníků ambasády ČR v Moskvě. 

Na vyhoštění 20 pracovníků české ambasády právě zareagoval i exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který naznačil, že Česká republika by tento krok Ruska neměla nechat bez odpovědi. "Reciprocita se dala očekávat, ale vyhoštění 20 pracovníků naší ambasády není odpovídající reakce z ruské strany. Očekávám, že nyní musí přijít odpověď z naší strany," napsal na Twitter.

Vicepremiér Jan Hamáček hájí postup české vlády vůči Rusku, byť ho rozhodnutí Ruska vyhostit 20 českých zaměstnanců ambasády v Moskvě překvapilo. "To, co se tady teď stalo, znamená víceméně obrovské komplikace pro špionážní operace Rusů nejen v České republice, ale v celé střední Evropě, a ten krok byl správný," řekl Hamáček.  

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price podpořil rozhodnutí České republiky vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví. Podle mluvčího Spojené státy stojí za Českou republikou v její pevné odpovědi na podvratnou činnost Ruska na českém území. "V odpovědi na aktivity Ruska, které kompromitují teritoriální integritu, energetickou bezpečnost nebo kritickou infrastrukturu našich spojenců a partnerů, musíme jednat tvrdě," napsal na Twitter. 

Na otázku, zda je možné, aby byl zahrnutý do tendru na Dukovany někdo, kdo neprošel bezpečnostním posouzením, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček odpověděl, že si to nedovede představit. "V podstatě to je vyloučené," řekl. 

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka Rosatom nebude patrně osloven v rámci tzv. bezpečnostního posouzení v rámci tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. "Je zcela nepravděpodobné, že bychom Rosatom do bezpečnostního posouzení přizvali," řekl Havlíček v České televizi. Na dotaz, jak moc je to nepravděpodobné, odpověděl: "Na 99 procent. Ale samozřejmě, berte to, že to říkám od stolu. Nedovedu si představit, že bychom v současné době na vládě hlasovali pro to, aby Rosatom byl nakonec pozván."

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka poletí pro dvacítku vyhoštěných pracovníků české ambasády v Moskvě vojenský speciál, který je dopraví zpátky vlasti. Velvyslanec Vítězslav Pivoňka v Moskvě zůstane, nuceně ale odjíždí jeho zástupce Luboš Veselý. "Pan velvyslanec (v Moskvě) zůstává, ale na seznamu je jeho zástupce. Čili nejvýše postavený vyhoštěný diplomat je naše dvojka," uvedl Hamáček pro Český rozhlas. 

Toto není symetrická odpověď, okomentoval v ČT ruské vypovězení 20 pracovníků české ambasády v Moskvě europoslanec Alexandr Vondra (ODS)

V Moskvě nám zbude zhruba 5 diplomatů, hlavně na konzulárním úseku, uvedl pro Českou televizi Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a od loňského léta také vládní zmocněnec pro konzultace s Ruskem. 

"Česko bude muset reagovat, nemají ani stejný čas na opuštění země. Odjet musí skoro celý náš politický úsek v Moskvě," dodal Jindrák s tím, že jde o největší problém v novodobých česko-ruských vztazích. 

Podle deníku Blesk i agentury RIA Novosti Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, 16 diplomatů a čtyři další pracovníky, odjet musí do zítřejší půlnoci.  Deníku Blesk informaci potvrdil ministra vnitra a zahraničí Jan Hamáček. 

"Budu informovat premiéra a další. Zítra se sejde krizový štáb ministerstva zahraničních věcí a musíme zařídit let speciálu do Moskvy, který naše občany dopraví zpět," dodal vicepremiér pro deník Blesk.

Spojené státy stojí za Českou republikou v její pevné odpovědi na podvratnou činnost Ruska na českém území, uvedlo v neděli v oficiálním prohlášení americké ministerstvo zahraničí.

Ruská firma Rosatom by neměla zůstat ve hře pro rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl večer v České televizi (ČT). Očekává, že vláda firmu nezahrne do bezpečnostního prověřování zájemců o výstavbu.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v neděli odpoledne v televizi Prima řekl, že považuje za velmi málo pravděpodobné až takřka vyloučené, že by se Rosatom mohl tendru na výstavbu zúčastnit. Babiš i Havlíček reagovali na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014.

"Já myslím, že by neměl," řekl Babiš na otázku, zda by měl Rosatom zůstat ve hře o stavbu nového bloku v Dukovanech. "Vláda, předpokládám, to takto schválí," uvedl k očekávanému návrhu Havlíčka, který nezahrne Rosatom mezi firmy, u nichž se kvůli výstavbě bude prověřovat bezpečnost. Nejde o zahrnutí do tendru, ten bude realizovat příští vláda, upozornil premiér.

Dostačující informace o vážném podezření na zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích měli klíčoví politici vlády Andreje Babiše (ANO) k dispozici 11 dní, než vystoupili na veřejnost.

Přesto se mezitím zrušila schůze Bezpečnostní rady státu, jež byla připravena o incidentu jednat. Vyplývá to ze zjištění Akutálně.cz.

"Informace o podezření na akci ruských špionů ve Vrběticích jsem poprvé slyšel 7. dubna," řekl premiér Babiš v ČT. Písemnou verzi celého vyšetřování však četl až v pátek 16. dubna odpoledne.

"Já to nechci moc komentovat," řekl premiér Andrej Babiš k důvodům ohlášení a poté zrušení cesty vicepremiéra Hamáčka do Moskvy. "Cesta byla prostě zrušena," uzavřel Babiš ve vysílání ČT.

Podle německého velvyslance v Praze Christopha Isranga jsou výsledky vyšetřování českých orgánů znepokojivé. "Německo stojí po boku svých českých partnerů a přátel," napsal na Twitteru diplomat. Podporu Česku vyjádřil i šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. "My na Ukrajině známe ty zákeřné metody Ruska až moc dobře," uvedl ukrajinský ministr, kterého cituje server Unian.

Deníku N vicepremiér a ministr vnitra, který je nyní pověřen také vedením ministerstva zahraničí, řekl, že jeho cesta do Ruska se nikdy neměla uskutečnit. "Věděl jsem dopředu, že cesta do Moskvy se neuskuteční a konat se nebude. Jednalo se koordinovanou akci," cituje ho deník.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru uvedl, že jeho ohlášená cesta do Moskvy pomáhala k zastření příprav na vyhoštění pracovníků ruské ambasády v Praze z ČR.

"Vzhledem k rozsáhlosti a ojedinělosti celé akce i v rámci celého NATO a EU bylo nutné ji provést diskrétně, přičemž svou roli hrála i moje avizovaná cesta do Moskvy. Z pochopitelných důvodů nemohu veřejnosti sdělit všechny podrobnosti," napsal Hamáček. Uvedl, že je připraven podat informace parlamentním orgánům, které kontrolují činnost bezpečnostních složek.

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo českého velvyslance v Moskvě Vítězslava Pivoňku. Důvodem je sobotní rozhodnutí ČR vyhostit 18 ruských diplomatů v souvislosti s podezřením na podíl ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014. 

Moskva krátce předtím oznámila, že proti rozhodnutí České republiky přijme odvetná opatření.

Za výbuchem ve Vrběticích před sedmi lety zřejmě stála dvojice ruských agentů Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Podívejte se, co o dvou ruských agentech víme.

Podezření ze zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích podle analytiků patrně zhorší i ekonomické vztahy obou zemí. Může to případně negativně ovlivnit i některé zakázky tuzemských firem, například ze strojírenství.

Situaci ovlivní i zhoršující se vztahy mezi EU a Ruskem, míní analytici Zároveň upozorňují na to, že Česko je závislé na ropě a zemním plynu z Ruska, čímž se by se mohla řídit i případná opatření.

Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group. Identifikuje totiž dva ruské agenty, kteří se údajně na explozi podíleli a kteří byli později zapojeni do pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury z roku 2018.

Česko naposledy vyhostilo dva ruské diplomaty 5. června 2020 v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se Praha k tomuto kroku uchýlila poté, co zpravodajské služby zjistily, že kauza byla důsledkem vyřizování sporů mezi dvěma pracovníky ruské ambasády v Praze. Hrozba byla podle premiéra smyšlená. Následně Rusko recipročně vyhostilo dva Čechy.

Ve videu zveřejněném na twitteru Babiš uvedl, že na pondělní jednání vlády pozval ředitele BIS Michala Koudelku. Požádal ho také o odtajnění materiálu k vrbětickému případu. "Aby veřejnost měla možnost se seznámit se stejnými informacemi, které jsme my obdrželi," řekl.

Přehled hlavních událostí k dění kolem Vrbětic:

Bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář je přesvědčený, že zjištění o angažmá ruských tajných služeb ve výbuchu muničních skladů ve Vrběticích by mělo vyústit ve vypovězení v podstatě celé diplomatické mise Ruska v Praze. 

Česko podle Hamáčka požádá Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii.

Protest před ruským velvyslanectvím v Praze sledovala policie. Demonstrující několikrát vyzvala, aby dodržovali vládní koronavirová nařízení. Řádně nasazenou roušku nebo respirátor neměli zvláště proruští demonstranti. Jednoho člověka policie zajistila.

Účastníci protestu, kteří dnes dorazili před budovou ruské ambasády v Praze, s sebou měli transparenty s nápisy jako "Zeman je zrádce", "Putin je vrah. Nic se nemění" nebo "Za ohňostroj se platí". Mnozí s sebou přinesli vlajky Evropské unie.

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí Česka vyhostit 18 ruských diplomatů, uvedlo dnes ruské ministerstvo zahraničí. Ruská diplomacie za krokem české vlády vidí americký vliv a vnímá ho jako provokaci. Obvinění z podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014 považuje Moskva za absurdní a nepodložená.

Hamáček v nedělních Otázkách Václava Moravce také přiznal, že rozhodnutí vyhostit ruské diplomaty konzultoval už ve středu s českým velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou. Ten kvůli tomu přiletěl do Prahy. Hamáček tak fakticky potvrdil, že informace měl ve stejný den, kdy oznámil cestu do Moskvy, a nikoliv až v pátek. Hamáček tvrdí, že šlo o zastírací manévr vůči Rusku.

Letecká společnost Aeroflot zítra na linku do Prahy pošle výjimečně letadlo Airbus A330-200. I když firma oficiálně nesdělila důvod nasazení většího stroje, v době jinak omezené poptávky lze předpokládat, že jde o reakci na vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka společně s jejich rodinnými příslušníky. Upozornil na to server Zdopravy.cz.

"Vyhoštění osmnácti lidí je naprosto nebývalá věc. Nevěřím ale tomu, že jsou to všichni ruští zpravodajci, kteří v Česku působí," říká v rozhovoru pro DVTV bývalý náměstek ředitele zahraniční rozvědky Jan Paďourek. 

Komunistický poslanec Leo Luzar z KSČM neví nic o roli Ruska při výbuchu ve Vrběticích,varuje před eskalalcí vztahů. Zásah cizího státu v jiném má ale za nepřijatelný.

Materiál Bezpečností informační služby (BIS) o možném zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích v pondělí projedná a odtajní vláda. Babiš to řekl serveru Lidovky.cz s tím, že on měl dokumenty k dispozici od pátku. K odtajnění dokumentu kabinet podle něj má komptetenci. 

Členské státy EU by mohly podle Hamáčka solidárně s ČR vyhostit ruské diplomaty, Hamáček to označil za obvyklý krok. O solidaritu požádá na pondělním jednání Rady ministrů zahraničních věcí zemí EU. 

Slovensko, Velká Británie nebo Kanada vyjadřují Česku v kauze Vrbětic jasnou podporu.

Hamáček v pořadu České televize Otázky Václava Moravce také řekl, že výbuch ve Vrběticích zřejmě neměl nastat v Česku. Policie podle něj pracuje s variantou, že munice měla explodovat později v Bulharsku.

Na kauzu kolem Vrbětic reagují také v zahraničí, slova podpory se Česku dostala například od Velké Británie, Ukrajiny nebo Slovensko.

Například slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok uvedl, že důrazně odsuzuje podvratné aktivity proti bezpečnosti Česka. "Musíme dále posilovat naší spolupráci a odolnost v zájmu zajištění bezpečnosti našich občanů," řekl také. Na situaci reagovala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Ruské firmy by se podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) neměly účastnit z bezpečnostního hlediska stavby bloku Jaderné elektrárny Dukovany ani jako členové konsorcia. Hamáček to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka ocenil razantní reakci Babiše a Hamáčka na informace o ruském vlivu na výbuchy ve Vrběticích. Takhle se chová hrdá země, řekl.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) považuje za velmi málo pravděpodobné až takřka vyloučené, že by se ruská společnost Rosatom mohla zúčastnit tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Stát podle něj tuto firmu zřejmě nepřizve ani do bezpečnostního prověřování, rozhodnout musí ale vláda. Havlíček to řekl v pořadu Partie na televizi Prima.

Zapojení Rusů do výbuchu ve Vrběticích je největší útok na republiku od roku 1968. V pořadu Partie na televizi Prima to řekl předseda sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD).

Prezident Miloš Zeman se ke zjištění českých bezpečnostních složek vyjádří příští neděli. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček to uvedl pro Deník N. Včera Ovčáček řekl, že ústavní činitelé postupují v součinnosti.

Podle 1. místopředsedy Senátu Jiřího Ružičky vláda nevěnovala pozornost varování Senátu o ruském vlivu v Česku. Řekl to v neděli na tiskovém briefingu.

Přehled hlavních událostí k dění kolem Vrbětic:

Spolu bude chtít případ řešit kromě branného výboru i na plénu Sněmovny. Pokud se jí nepodaří takový bod prosadit nadcházející týden na řádné schůzi, je koalice připravena iniciovat mimořádnou schůzi dolní komory. Za klíčové pro bezpečnost státu a její kritické infrastruktury považuje kromě jiného také to, aby ruské firmy nebyly vpuštěny do tendru k dostavě jaderné elektrárny Dukovany.

Babiš by měl podle Vystrčila iniciovat v NATO a Evropské unii společný postup proti narůstání ruského vlivu. Vystrčil to uvedl na tiskové konferenci.

"Podporujeme kroky naší vlády, které budou rychlou, sebevědomou a efektivní reakci na nepřátelskou činnost vytvářenou Ruskem a proruskými silami," uvedl na tiskové konferenci předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Podle Fialy by měl premiér na situaci reagovat také na úrovni EU a NATO. "Je nepochybně nutné, aby vláda jednala mnohem intenzivněji na úrovni Evropské unie a Severoatlantické aliance," řekl Fiala. Babiš by podle něj měl iniciovat svolání summitu Evropské rady.

"To, co se stalo ve Vrběticích, je ještě mnohem závažnější než pokus o otravu bývalého dvojitého agenta Skripala," uvedla na tiskové konferenci koalice Spolu předsedkyně TOP-09 Markéta Adamová Pekarová s tím, že vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády je podle ní velmi slabou reakcí. 

Jurečka také s odkazem na informace, že členové vlády o závěrech bezpečnostních služeb věděli již déle, uvedl, že by měl Hamáček vysvětlit plánovou cestu do Moskvy. Tam chtěl Hamáček původně odletět zítra, v pátek cestu zrušil.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka označil na tiskové konferenci koalice Spolu události kolem útoku ve Vrběticích za bezprecedentní. Zdůraznil také, že je zázrak, že si exploze nevyžádala více lidských životů. 

"Vláda by měla co nejrychleji informovat, jaké kroky učiní v ochraně občanů před dalšími podobnými útoky," řekl dnes na tiskové konferenci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) předseda občanských demokratů Petr Fiala. Podle Fialy také ruské firmy nesmí v žádném případě figurovat v dostavbě jaderné elektrárny Dukovany.

Rozhodnutí Česka vyhostit 18 ruských diplomatů je snahou Západu odvést pozornost od aktivit organizované skupiny plánující převrat v Bělorusku. Podle agentury TASS to dnes řekl šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij. 

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka označil nová zjištění kolem výbuchu ve Vrběticích za opravdu vážnou situaci, které musí odpovídat česká reakce. Podle něj se nelze spokojit s tím, že Česko vyhostí 18 lidí z ruské ambasády.

"Je to obrovský útok Ruska na Českou republiku, je to útok, který nebyl nijak vyprovokován. Je tedy pravděpodobné, že se řešily politické zájmy Ruské federace," zdůraznil Sobotka pro server Seznam Zprávy.

Podle bývalého premiéra Bohuslava Sobotky, který stál v čele vlády v době exploze ve Vrběticích, byl výbuch teroristickým útokem a pravděpodobně šlo o snahu destabilizovat vládu. Sobotka to uvedl v rozhovoru pro server Seznam Zprávy.

"Proč by se Rusko dopouštělo státního terorismu na území České republiky? Podle mého názoru s tím cílem destabilizovat situaci, protože Rusům naše vláda nevyhovovala. Nebyla to vláda, kterou si Rusové přáli. Podíleli jsme se aktivně na sankcích přijímaných vůči Ruské federaci, to je věc, která s tím může souviset," řekl Sobotka v rozhovoru.

Kečup, kterým skupina lidí v noci potřísnila budovu ruského velvyslanectví v Praze, už ráno na zdi nebyl. Kolem čtvrt na devět to na místě zjistila zpravodajka ČTK. Záběry z čištění zdi zveřejnil na Twitteru novinář Ondřej Golis.

Ministr vnitra Jan Hamáček bude události kolem Vrbětic řešit také v pondělí na zasedání ministrů zahraničí Evropské unie. Informoval o tom na svém Twitteru.

Policie v noci na dnešek odvezla na služebnu sedm lidí, kteří potřísnili kečupem zeď ruského velvyslanectví v Praze. Věc vyšetřuje jako přestupek, řekl policejní mluvčí Jan Daněk.

Policie podle Daňka v noci vyjížděla na náměstí Borise Němcova, kde ruská ambasáda sídlí. "Na místě jsme ztotožnili sedm osob podezřelých z přestupkového jednání na úseku majetku," řekl. Všechny podle něj policisté odvezli na místní oddělení. Zásah se podle něj obešel bez donucovacích prostředků a bez komplikací. "Policie se věcí bude zabývat," dodal.

Radek Ondruš, který působí jako právní zástupce firmy Imex, jež si prostory ve Vrběticích pronajímala, podle svých slov o jménech agentů nikdy neslyšel. "Pokud do areálu vstoupili, tak bez vědomí firmy," řekl také serveru iRozhlas.cz.

Podpory se Česko dočkalo i od americké ambasády v Praze. "USA stojí při svém stálém spojenci, České republice. Oceňujeme její významné rozhodnutí přivést Rusko k odpovědnosti za jeho nebezpečné jednání na českém území," uvedla na Twitteru zástupkyně velvyslance Jennifer Bachusová.

Podporu Česku vyjádřil na Twitteru například lotyšský ministr zahraničních věcí Edgars Rinkévičs.

Rinkévičs také vyzdvihl, že při prvním výbuchu zahynuli dva lidé: "Podvratná činnost ruských agentů, která způsobila výbuch muničního skladu a smrt nevinných lidí je trestuhodná, viníci musejí být potrestáni," napsal.

Ministr vnitra a nově i zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) dle dvou zdrojů Aktuálně.cz už minulý týden věděl o tom, že rušní agenti dle policie vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích.

Jan Hamáček plánuje v neděli podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli ohrožení utajované skutečnosti, píše Deník N. Ministr vnitra tak reaguje na slova bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který údajně o zapojení Rusů do výbuchu ve Vrběticích věděl delší dobu. 

Když se potvrdí zapojení Ruska do vrbětickém výbuchu, ovlivní to účast Rosatomu v tendru na Dukovany, řekl ministr průmyslu Karel Havlíček. Neuvedl jak konkrétně.

"Akce vedena příslušníky speciální jednotky vojenského zpravodajství proti civilnímu zařízení suverénního státu je aktem otevřené agrese a nebojím se říct státního terorismu. Proti tomu se musíme velmi razantně postavit a chránit naši bezpečnost. Sami i ve spolupráci se spojenci," uvedl k aféře s ruskými agenty generál Petr Pavel v tiskovém vyjádření, zaslaném médiím.

Praha ví, jaké bude mít následky vyhoštění 18 ruských diplomatů, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová agentuře TASS. Detaily ale neupřesnila.

Bývalý náměstek civilní rozvědky Jan Paďourek redakci Aktuálně.cz řekl, že se česko-ruské vztahy zásadním způsobem ochladí. "Jinak to ani nejde. Tahle akce vyřeší spoustu dalších otázek, které byly na stole. Mluvím například o případné ruské účasti v tendru na dostavbu Dukovan. Za těchto okolností by jen blázen mohl navrhovat jejich angažmá v tomto projektu, pokud Ruská federace vraždí naše občany," řekl Paďourek. 

Premiér Babiš o případu Vrbětice mluvil se šéfem Evropské rady Charlesem Michelem. Partnery v EU chce podrobně informovat na příštím summitu.

"Smutným symbolem neexistující funkční české politiky vůči Rusku se stal Jan Hamáček. Ještě včera chtěl do Moskvy letět pro Sputnik, dnes vyhošťuje osmnáct ruských špiónů," píše ve svém komentáři pro Aktuálně.cz David Klimeš. 

Britský velvyslanec Nick Archer prohlásil, že kvůli dnešnímu státnímu smutku za prince Philipa Spojené království zareaguje na zjištění okolo výbuchu ve Vrběticích až zítra.

Rusko nemůže vydat dva ruské občany Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, po kterých česká policie dnes vyhlásila pátrání v souvislosti s výbuchem v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014, protože je to v rozporu s ruskou ústavou. Agentuře Interfax to řekl nejmenovaný, údajně dobře informovaný zdroj.

"Češi opravdu nepotřebují, aby ruská ambasáda měla 140 lidí a špióni tu dělali operace," řekl Jakub Michálek (Piráti)

Prohlédněte si trosky vybuchlého skladu s municí ve Vrběticích na Zlínsku, kde v polovině října 2014 explodoval muniční sklad.

"Ujišťujeme veřejnost, že v souvislosti s právě zveřejněnými informacemi není důvod k realizaci zvýšených bezpečnostních opatření," uvedla policie.

"Nejde to nazvat jinak než akt nepřátelství a státního terorismu," řekl předseda ODS Petr Fiala. 

Pirátští poslanci požadují svolání bezpečnostního výboru sněmovny, řekl jejich předseda Ivan Bartoš. 

"Jedná se o otevřený nepřátelský akt režimu Ruské federace vůči České republice," napsal na Twitter poslanec ČSSD Ondřej Veselý. 

"Tohle se vyšumět nenechá," řekl šéf poslanecké Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby Pavel Bělobrádek, který se chce celou záležitostí zabývat na dalším jednání komise. 

Podle poslance Dominika Feriho (TOP 09) ten, kdo i po tomto zjištění bude podporovat ruskou účast na dostavbě Dukovan, jedná v rozporu s našimi zájmy a bezpečností.

"Putinovské Rusko je nepřítelem České republiky a přímo ohrožuje naši národní bezpečnost," napsal senátor Jiří Drahoš. 

Šéf zahraničního výboru dolní komory, Státní dumy, Leonid Sluckij, že v takových případech musí nezbytně následovat "odvetné kroky". Podle něj vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády zasadí "těžký úder dvoustranným vztahům". K takovému kroku nejsou žádné reálné příčiny, řekl Sluckij Interfaxu.

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

Je to absurdní obvinění, řekl. "Rusko nemá nic lepšího na práci než vyhazovat do povětří nějaké sklady. Nikdy jsme Česko nepovažovali za svého protivníka," dodal Džabarov.

Předseda lidovců Jan Bartošek požádá o svolání sněmovních výborů pro bezpečnost a pro obranu.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského by Rusko mělo být vyloučeno z tendru na dostavbu Dukovan. 

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček v souvislosti s informacemi vyzval k utnutí debaty o zapojeni Ruska do dostavby Dukovan.

"Prezident republiky tedy veškeré informace má k dispozici. Nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti," řekl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. 

"Vyhoštění i ostrá reakce je na místě," říká předseda STAN Vít Rakušan. 

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý přirovnal účast ruské tajné služby na výbuchu areálu ve Vrběticích k vojenskému napadení země. "To by se dalo přirovnat téměř až k vojenskému napadnutí našeho území a narušení naší suverenity. To je něco, co mnoho posledních let neznáme a například jen ten druhý výbuch, který ve Vrběticích proběhl, byl téměř nevysvětlitelný. Pokud je to pravda, tak je vidět, že Rusko opravdu nemá žádné jiné mechanismy než násilí. Na to musíme velmi rezolutně reagovat," řekl Šedivý.

Americká ambasáda v Praze podpořila rozhodnutí české vlády. 

Předseda lidovců Marian Jurečka požaduje okamžitou omluvu od ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Senátor Pavel Fischer podpořil rozhodnutí vlády vyhostit 18 ruských agentů. 

Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích byli podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby, oznámil Andrej Babiš.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude