Czech Republic

Babiš chce odsunout jaderný tendr. Poradce prezidenta Nejedlý letí jednat do Ruska

Poradce prezidenta Martin Nejedlý se podle zjištění Respektu a Aktuálně.cz chystá na konci týdne do Ruska. Aby do země i přes koronavirovou uzávěru mohl, cestu zajišťuje ruská vicepremiérka. Krátce potom, co premiér Andrej Babiš překvapivě prohlásil, že chce jaderný tendr za 160 miliard odsunout. Zakázky se chce účastnit ruský Rosatom, který podporuje i Hrad. Nejedlý tvrdí, že o tom jednat nebude.

Martin Nejedlý se už v roce 2017 na uzavřeném jednání tajně setkal s šéfem státní firmy Rosatom Alexejem Lichačevovem. Bylo to předtím, než vláda začala připravovat tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany za minimálně 160 miliard korun. Jak tehdy napsal Respekt, Lichačevov se s Nejedlým setkal na příkaz týmu prezidenta Vladimira Putina. Nejedlý tvrdil, že u něj lobboval za to, aby s obří firmou mohly při jejích zakázkách po Evropě spolupracovat české firmy.

Nyní do Moskvy míří poradce prezidenta znovu. A to ve chvíli, kdy se příprava největší zakázky v historii Česka komplikuje. Vláda sice doteď s vypsáním tendru spěchala a vypadalo to, že ho spustí do konce roku. Chtěla přitom respektovat přání prezidenta Miloše Zemana, aby dopředu nevylučovala právě Rosatom, i když účast této ruské společnosti považují české tajné služby za vysoké bezpečnostní riziko. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale v pondělí překvapivě otočil. A prohlásil, že podle něj by 10 měsíců před volbami o tak důležité věci už jeho vláda rozhodovat neměla. 

Martin Nejedlý redakcím Aktuálně.cz a Respekt nyní další cestu do Moskvy na přímý dotaz potvrdil. Ale trvá na tom, že se zástupci Rosatomu o zásadní zakázce jednat nebude. Co v Rusku bude tedy dělal, prý oznámí později. "Rozhodně nejedu řešit Dukovany a Rosatom, to nespadá do mé kompetence," uvedl pro Respekt a Aktuálně.cz Nejedlý.

Zahraniční politiku Česka má ze zákona na starosti vláda. V její kompetenci je i příprava jaderného tendru. Nicméně ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o cestě, která se má dle plánu odehrát na konci týdne, nic netuší. "O této cestě informován nejsem," řekl.

Potká se Nejedlý s poradcem Putina?

V roce 2017 nebyl Nejedlý pouze za vedením společnosti Rosatom. O několik měsíců dříve vyrazil také za zahraničněpolitickým poradcem prezidenta Vladimira Putina Jurijem Ušakovem. Někdejší dlouholetý diplomat v Kremlu představuje těžkou váhu, má přímý přístup k Putinovi, který s ním probírá svou agendu. Nejedlý ale později uváděl, že cesta byla soukromá a účastnil se jeho sedmdesátých narozenin.

Dotaz, zda se nyní Nejedlý plánuje znovu potkat právě s Ušakovem, poradce Zemana neozodpověděl. "Důvody vám oznámím, jakmile dostanu povolení," řekl jen Nejedlý.

Cestu zařizuje ruská vicepremiérka

Dostat se do Ruska nyní není jednoduché. Země se kvůli koronaviru uzavřela. Martin Nejedlý je ale držitelem českého diplomatického pasu, který získal, i když s Hradem nemá žádnou písemnou poradenskou smlouvu. Zda ho nyní hodlá použít, není jasné.

Na tom, aby mohl do Ruska dorazit, podle něj pracuje přímo vicepremiérka Taťjana Golikovová zodpovědná za zdravotnictví. "Prozatím nevím, zda odcestuji. Čekám, zda dostanu povolení kvůli situaci s koronavirem. Schvaluje se to na úrovni ruské vicepremiérky," potvrdil Nejedlý. Po návratu do Česka bude dle pravidel poradce prezidenta čekat karanténa a test. 

Přitom se Nejedlý nemusí spoléhat jen na omezené pravidelné linky z Prahy do Moskvy. Ve hře je i to, že si pronajme soukromé letadlo.

Dostavba Dukovan

  • O obří zakázku na dostavbu Dukovan mají kromě ruského Rosatomu a čínské firmy China General Nuclear Power zájem další čtyři společnosti: francouzská EDF, jihokorejská KHNP, americká Westinghouse a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. 
  • Dle plánu by dostavba měla přijít na 160 miliard korun. Experti ale varují, že všechny dosavadní projekty stavby jaderných elektráren ve Finsku, Francii či Velké Británii se výrazně prodražují a zdaleka tak nemusí jít o konečnou částku. 
  • Na financování výstavby by se český stát měl podílet zhruba 70 procenty, zbylých 30 procent by měla zaplatit polostátní energetická společnost ČEZ.
  • ČEZ stát půjčí, což je dle argumentace vlády levnější, než úvěry od bank. Aby ČEZ levný úvěr od státu dostal, je ale potřeba souhlas Evropské komise, která bude hodnotit, zda nejde o nedovolenou veřejnou podporu. 
  • Investice do jaderné elektrárny se bude následně splácet z výnosů z prodané elektřiny. Čím dražší stavba bude, tím více potom čeští spotřebitelé za elektřinu z jádra zaplatí. Dle vlády by ale měli naopak ušetřit.
  • Začátek stavby se plánuje na rok 2029, plné spuštění o osm let později.

Football news:

Buffon-Ronaldo: CR 760! I could have scored less
Barcelona's appeal against the suspension of Messi was rejected
The youngster agreed to go to Arsenal. Real will give midfielder in rent without the right of redemption
President of Genoa: I intend to keep Shomurodov. Juventus did not contact us
Liverpool have not scored any of their last 87 shots in the Premier League. The team has 4 consecutive matches without goals
Leroy Sane: Pep teaches so that I started to hear the little man in my head
Jamie Carragher: The championship is slipping away from Liverpool. They'll start worrying about getting into the top 4, not the title