Czech Republic

Arnika: Znečištění toxickými látkami v pražských vodách je všudypřítomné

Arnika nechala zanalyzovat vzorky vody, sedimentů a ryb z pražských potoků na přítomnost perfluorovaných látek (PFAS) a bromovaných zpomalovačů hoření (BFR).

Arnika: Znečištění toxickými látkami v pražských vodách je všudypřítomné
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika
reklama

Chemické látky poškozující hormonální a nervový systém byly zjištěny na všech lokalitách zhruba ve stejné míře, jako v ostatních evropských řekách. Znečištění pochází s největší pravděpodobností z nahromaděné průmyslové zátěže z minulosti a odpadních vod domácností. Nadměrnou zátěž kvůli používání hasicích pěn výzkum odhalil jen v blízkosti letiště. Zmíněné látky se každopádně v přírodě nerozkládají, hromadí se a podle odborných výzkumů kontaminují pitnou vodu a potraviny. 

Studie ”Nekonečný koloběh toxických látek – Perfluorované látky a bromované zpomalovače hoření v pražských vodách, rybách a sedimentech” je ke stažení na Fotogalerie z odběrů, autor fotografií Martin Holzknecht: ZDE

Video z odběrů: ZDE

“Perfluorované látky a bromované zpomalovače hoření nejsou nezbytné a existuje pro ně řada bezpečnějších alternativ. Proto by měly z výroby a zboží jednou provždy zmizet. Vyzýváme jak výrobce, tak i zákonodárce, aby používání těchto toxických látek omezili. Nic už nemůže nahradit zhoršení kvality našich vod a kontaminaci životního prostředí po celém světě,” říká Jitka Straková z Arniky. 

Prvním krokem je zavedení kontroly úniků PFAS z průmyslových zdrojů v České republice a jejich ohlašování do Integrovaného registru znečišťování Ministerstva životního prostředí. Na základě výzvy Arniky s názvem Řeky bez jedů to přislíbil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Výzvu už podepsalo víc než 6280 lidí.

Používání zmíněných toxických chemikálií je postupně zakazováno na evropské i mezinárodní úrovni. Chemický průmysl je však nahrazuje látkami s podobnými vlastnostmi a legislativní zákaz tak v praxi zaostává. Evropská komise proto nyní ve své chemické strategii navrhuje omezit celou skupinu PFAS především v textilu, obalových materiálech na potraviny, kosmetice a všude tam, kde není jejich použití nezbytné, např. ve zdravotnictví.  

Kontaminace PFAS jako v průmyslových oblastech

Nejvyšší naměřené koncentrace ve vodě byly zjištěny v Kopaninském potoce. Příčinou kontaminace je dlouhodobé používání hasicích pěn na nedalekém Letišti Václava Havla. Hodnota 164,34 ng/l se blíží znečištění velkých průmyslových aglomerací. Z vody se pak látky přenášejí i do ryb. Nadlimitní hodnotu 17,4 μg/kg mokré hmotnosti Arnika naměřila v okounu evropském odloveném na soutoku Vltavy a Rokytky. Znečištění nejspíše pochází z průmyslové zóny Vysočan. Kontaminace ostatních vzorků vody a ryb je srovnatelná se znečištěním ostatních českých i velkých evropských řek.

Látky ze skupiny PFAS přispívají k onemocnění hormonálního systému a nabourávají imunitu. Odpuzují vodu a mastnotu. Hlavním zdrojem znečištění PFAS jsou hasicí pěny, najdeme je ale i v oblečení s nepromokavou vrstvou nebo v teflonovém nádobí. Do životního prostředí se dostávají při výrobě nebo s odpadními vodami z našich domácností omýváním nebo praním outdoorového oblečení. 

BFR v pražských vodách

BFR byly zjištěny ve všech vzorcích sedimentů a ryb a naměřené hodnoty překročily úrovně pro znečištění stanovené evropskou směrnicí.

Bromované zpomalovače poškozují imunitní, endokrinní a reprodukční systém, u malých dětí způsobují ADHD a mají negativní vliv správný vývoj plodu. Zabraňují nebo omezují vznícení hořlavého materiálu, a využití proto našly v elektronice, textilu, nábytku, podlahových krytinách a objevují se v široké škále produktů z recyklovaného plastu. Do pražských vod se dostávají obdobným způsobem jako PFAS. 

Arnika nechala zanalyzovat sedm vzorků říční vody, tři vzorky sedimentu a čtyři vzorky ryb z vodních útvarů na obsah PFAS a BFR v laboratoři Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Budoucnost vidíme bez jedů.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Tisková zpráva

Football news:

Flick's future in Bayern is in doubt. He has a difficult relationship with Salihamidzic
Mikhailovich's autobiography - 🔥 Was friends with a criminal boss, rushed to the Inter locker room to deal with Ibra, defeated leukemia
Chelsea's chances of signing Alaba have increased since Tuchel's arrival. Real Madrid is also Interested in the player
Solskjaer about Greenwood: We're talking about the syndrome of the second season. I have always believed that 99% of the effort is 100% of the failure
Oscar: Salah at Chelsea was unstoppable in training, but on the pitch he was timid. Not enough confidence
Koeman on Barca's debts: We helped the club by lowering salaries. This situation is not only here - everyone is suffering because of the coronavirus
Real Madrid's contract negotiations with Ramos and Vazquez have been suspended. The club can not improve conditions due to the crisis