Czech Republic

Armáda ČR: Češi v Mali podporují výcvik, školství i sociální centra

Těsně před předáním velení španělským kolegům se českým vojákům, působícím v misi EUTM Mali, podařilo dokončit ještě několik projektů, které přispějí ke zlepšení výcviku malijské armády a podpoří místní školství a sociální centra.

Armáda ČR: Češi v Mali podporují výcvik, školství i sociální centra
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.
reklama

Projekty byly koordinovány také specialistou pro civilně vojenskou spolupráci (CIMIC) z české jednotky ochrany, jejíž jádro je tvořeno příslušníky 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců.

Náčelník spojovacího vojska české armády předal malijským spojařům zrekonstruované výcvikové centrum

Brigádní generál František Ridzák slavnostně předal 7. ledna 2021 zrekonstruované výcvikové centrum spojovacích odborností malijské armády. Jednalo se o projekt, který, prostřednictvím mise EUTM, financovalo české ministerstvo obrany ve výši zhruba 2,5 milionů korun. V rámci projektu se kompletně opravily dvě spojovací učebny, kanceláře, serverovna a počítačová učebna, kterou Češi vybavili počítačovou sítí pro podporu vojenského systému velení a řízení. Tento systém nese jméno C2OPS. Dodávka zahrnovala také výukové vybavení, nábytek a klimatizační jednotky, tedy vše nezbytné pro bezproblémový chod školicího střediska. Ze zbylých prostředků se ještě vystavěla obvodová zeď pro výcvikové centrum a vjezdová brána.

Slavnostního aktu se také zúčastnil plukovník Daoud Aly Mohammedine, zástupce náčelníka generálního štábu malijských ozbrojených sil a plukovník Elhalifa Coulibaly, ředitel komunikačních a informačních systémů malijské armády. „Zdůrazňuji význam nově zaváděného systému C2OPS pro podporu vedení operací jako naprosté nutnosti. Úzká vazba mezi spojovací a operační komunitou je neodmyslitelná,“ vysvětlil ve svém projevu generál Ridzák malijským vojákům.

Vybavení pro sociální centra malijské národní gardy a ženijního pluku

Dalším projektem, který čeští vojáci realizovali z prostředků pro projekty rychlého dopadu, bylo pořízení šicích strojů pro krejčovství, kadeřnického vybavení a kancelářského nábytku do sociálních center malijské národní gardy a ženijního pluku v Bamaku. Tato zařízení využívají vdovy a sirotci po malijských vojácích, kteří při výkonu služby přišli o život. Jsou důležitými komunitními centry, která se nachází na malijských vojenských základnách, nabízejí pracovní příležitosti a také možnosti pro setkání a odpočinek.

Tento projekt slavnostně předal náčelník štábu mise plukovník Václav Vlček. „Česká republika je sice šestnáctkrát menší než Mali, ale významně se podílí na financování různorodých projektů právě v Mali. Budeme rozvoj sociálních center nadále podporovat,“ dodal plukovník Vlček. Plukovník Mohamed Fofana, ředitel armádní sociální služby, jménem náčelníka generálního štábu malijských ozbrojených sil českým vojákům za toto gesto solidarity velmi poděkoval.

Pokračování příběhu s „českou“ školou v Bamaku

Čeští vojáci v červenci tohoto roku už jednou podpořili místní školu v Bamaku, kterou založila Češka. Dana Bartáková se do této západoafrické země odstěhovala v šedesátých letech minulého století se svým malijským manželem. Převážnou část života věnovala vzdělávání dětí. Po třicetileté praxi ve školství se rozhodla, že si založí vlastní školku. Ta se během let rozrostla na celý vzdělávací komplex.

Při první červencové návštěvě školy paní Bartákové s sebou čeští vojáci přivezli školní potřeby, které do Mali poslaly děti ze Základní školy Zdeňky Braunerové z Roztok u Prahy a dalších škol spolupracujících s dětským hnutím Stonožka. Nyní čeští vojáci dovezli od Stonožky sofistikovanější vybavení jako mikroskop, centrifugu, kádinky, odměrné válce, zkumavky, pipety a další školní pomůcky. „Potřebujeme tyto věci hlavně pro výuku chemie, takové vybavení v Bamaku ani v celém Mali není k sehnání,“ posteskl si Mohamed Ludvík Touré, ředitel školy a syn paní Bartákové, a vyjádřil velké díky za celou školu generálu Ridzákovi a českým vojákům. „Vy děti představujete budoucnost Mali, učte se a nezapomeňte také na cizí jazyky, které vám otevřou, až budete velcí, nové možnosti cestovat, abyste se inspirovali i jinými kulturami,“ dodal ve svém proslovu k dětem generál Ridzák.

Pomáháme dál

Nezůstane jen u těchto projektů. V současné době probíhá rekonstrukce zdravotnické ošetřovny pro malijské vojáky ve výcvikové základně Koulikoro. Také v areálu malijské základny 6. vojenského regionu je naplánována stavba překážkové dráhy. Základna se nachází v Sévaré ve střední části Mali, kam se přesouvá těžiště výcviku Malijců, aby výcvik probíhal poblíž míst nasazení malijské armády a více tak odpovídal operačním potřebám Malijců.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: Tisková zpráva

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Armáda ČR: Češi v Mali podporují výcvik, školství i sociální centra

Těsně před předáním velení španělským kolegům se českým vojákům, působícím v misi EUTM Mali, podařil…

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7