Czech Republic

Alena Vitásková: Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME HOLÉ RUCE“. Byli jsme to my, naše děti, kteří se vzpouzeli na prvních demonstracích v Praze systému.

Alena Vitásková: Nejsme jako oni…
Foto: archiv
Popisek: Alena Vitásková
reklama

Tehdy jsme byli označování hanlivě vládnoucími strukturami. Psal se rok 1989 a nepamatuji si, že by na nás byla nasazena tak brutální technika, jako tomu bylo na Staroměstském náměstí minulý týden.

Byli jsme v té době označování „jako nepřátelé režimu“, mezi demonstrujícími byli i provokatéři ze stran StB. Je to dávno. Nikdy jsem si nemyslela, že znovu budou naše děti, naši vnuci zažívat to, co se stalo 18. 10. 2020 v Praze. Nezastávám se ani jedné ze stran, protože důvody násilného potlačení této demonstrace mohou být různé a není potřeba dělat unáhlené závěry. Byli tam skutečně provokatéři ze stran policie, jak je vidět z některých video záznamů, aby vcelku poklidnou demonstraci rozbili a lidé se báli přijít příště? Byli to oni, kteří použili praktiky roku 1989, aby mohli brutálně zasáhnout a po vyhlášení ukončení demonstrace zatarasit demonstrantům možný odchod? To by měl vysvětlit ministr Jan Hamáček, který byl u „toho“. Má určitě všechny informace a za zásah nese plnou odpovědnost. IAV se tomuto problému porušení lidských práv bude věnovat a veřejnost o dalších krocích informovat.

Demonstrující nekřičeli „Nejsme jako oni“ alespoň jsem to neslyšela. Demonstrující neměli květinu v ruce a nekřičeli „Máme holé ruce“. Před obrněným policejním vozem s radlicí klečel muž s českou vlajkou. Čím byl nebezpečnější, než jsme byli tenkrát my s holýma rukama, s kytkou a prosbou, že přece NEJSME JAKO ONI.

Opět, možná stejní, mlátili naše děti, vnuky. Budou je zatýkat, zavírat, zůstanou bez práce, bez obživy. Neposlušnost se nevyplácí, jsme přece demokratická země. Budete poslouchat, i kdybychom vás měli všechny zavřít. My vás odnaučíme demonstrovat.

Nejen od počátku tohoto roku a nástupu epidemie vládne v zemi absolutní chaos. Proto nás musíte umlčet, abychom nemohli chaos kritizovat? Nezpochybňuji infekci, která se rychle šíří, ale…. Přestaňte nás 24 hodin denně strašit a přes veřejnoprávní televizi sdělovat, kde se objednal ventilátor, kde postel….a kolik chybí zdravotníků (kteří chybí díky špatnému systému řízení a ubohým mzdám celou řadu let)

Selhání této vlády má a bude mít dopad na život našich občanů na celá desetiletí. Poškozujete nás zdravotně, poškozujete nás ekonomicky. A když se ozveme, tak nás necháte zavřít? VY JSTE JAKO ONI.

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV
Mluvčí a signatářka Manifestu IAV

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: PV

Jinde na netu:

Další články z rubriky

Alena Vitásková: Nejsme jako oni…

Za několik týdnu bude výročí, ze kterého si pamětníci vzpomínají na hesla: „NEJSME JAKO ONI“ a „MÁME…

Football news:

Dybala has not scored any points in this season's Serie A, he has played 6 matches
Giroud has 6 goals in his last 4 games. He has scored in his last 6 games in Chelsea's Premier League start
Solskjaer Pro 3:1 with West ham: Very happy with the game. Manchester United is getting more stable
Marcus Rashford: Manchester United will win more with more dry matches
Pirlo on 2:1 with Torino: after the break, we remembered that giving everything and sacrificing yourself is in the DNA of Juve
Juve have no defeats in the Serie A season: 5 wins, 5 draws
Ronaldo did not score in a Serie A match for the first time in the season. There were 8 goals in 5 games