Czech Republic

Akce k výročí bitvy tří císařů vidělo na internetu 40.000 lidí

Slavkov u Brna - Akce připomínající 215. výročí bitvy u Slavkova u Brna vidělo za víkend na facebookovém profilu skoro 40.000 diváků. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Slavkova Veronika Slámová. Přestože se akce konaly bez přítomnosti diváků, vznikly z nich videa nebo fotky. Například slavkovský zámek nabídl pohled do vojenského tábora nebo polní kuchyně, ale i projev Napoleona.

Na facebooku se lidé mohli podívat na streamy, videa, spoty nebo fotky. "Jen za dva dny je vidělo téměř 40.000 diváků. Vzniklo 42 videí na různá témata vztahující se k samotné bitvě. Výsledkem je povídání historiků, filmové ztvárnění zásadních momentů jako například Napoleonova proklamace na zámku Slavkov, ale také živé vysílání," vyjmenovala Slámová.

Podle ní se pořadatelé věnovali gastronomii ve vojenském tažení, příběhům vojáků i účastníků historických rekonstrukcí. "Diváci mohli lépe pochopit, jak rozeznají vojáky jednotlivých armád. Populární byl i spot o francouzských bubenících a signalistech. Spolu s Václavem Vydrou jsme také vybírali nejlepší místo pro přespání Napoleona na slavkovském zámku," řekla Slámová. Kompletní projekt mohou lidé vidět na webu.

Na letošek připadá 215. výročí bitvy tří císařů. Kvůli protiepidemickým opatřením v důsledku šíření koronaviru ale odpadla tradiční ukázka bitvy u Tvarožné na Brněnsku a většina akcí se přesunula na internet.

Bitva u Slavkova patří k hlavním střetnutím napoleonských válek a k nejslavnějším bitvám, které se kdy odehrály na českém území. Vojska se střetla 2. prosince 1805 jihovýchodně od Brna a západně od Slavkova. Francouzská armáda v čele s císařem Napoleonem drtivě porazila ruské vojsko cara Alexandra I. i rakouské oddíly císaře Františka I. Napoleonovo vedení bitvy patří podle odborníků k mistrovským ukázkám taktiky.

historie zábava Napoleon koronavirus

Football news:

George Weah: Ronaldo is not the best in the world, but he worked insanely hard to become one. He deserves everything he has achieved
Chelsea have confirmed the loan of Tomori to Milan. It was reported that he can be bought for 28 million euros
Mbappe would like to play at Real Madrid or Liverpool. He is thinking a lot about his future at PSG
Raul is the only Real Madrid candidate in the event of Zidane's resignation (As)
Solskjaer on Klopp's criticism of Manchester United's defensive football: We attacked when we got the ball
Mourinho on Liverpool's 68 games without defeat at home: There are records that are almost impossible to break. They have achieved amazing results
Lampard to a reporter: You write about games with bias. Objectivity would be a good start for you